Przejdź do głównej zawartości
Dobre Samopoczucie

Pożegnaj Poczucie Winy z Powodu Jedzenia w Wielkanoc

Pożegnaj Poczucie Winy z Powodu Jedzenia w Wielkanoc
Myprotein Polska
Autor i ekspert1 rok Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Autor: Jamie Wright

Jeśli niedawno odwiedziłeś lokalny supermarket, być może zauważyłeś, że zajączek wielkanocny przejął kontrolę, wypełniając półki szeregiem czekoladowych jajek i smakołyków w kształcie zajączka... Wielkanoc nadchodzi!

Niestety o tej porze roku media społecznościowe są również pełne postów, których mówi się ludziom, żeby nie odpuszczali sobie ‘“za dużo”.

Ale odmawianie sobie szansy na delikatne odpuszczenie sobie, może na dłuższą metę prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych. Zamiast więc unikać smakołyków, oto kilka pomocnych wskazówek na Wielkanoc - zignoruj bzdury, ciesz się wspomnieniami i nie przejmuj się kaloriami.

A jeśli masz ochotę zaopatrzyć się w Wielkanocne czekoladki z dobrymi makro, zerknij na Myprotein Easter Box na końcu tego artykułu…

Wielkanoc - jajeczka

Ignoruj nonsens w Wielkanoc

Z biegiem lat zauważyłem rosnącą kulturę wstydu i poczucia winy związaną z nawykami żywieniowymi, czy to poprzez modne diety, ekstremalne treningi czy inne szkodliwe wiadomości. Niestety często można znaleźć kompletne bzdury, takie jak:

Ile musisz ćwiczyć, aby “móc zjeść” albo “spalić” smakołyki.

Jak wybierać opcje, po których nie będziesz mieć poczucia winy.

Jak unikać dodatku cukru.

Jak całkowicie unikać Wielkanocnych jajek lub czekolady.

Co gorsza, te pomysły nie są nawet poparte dowodami. Wiemy, że restrykcyjne jedzenie może znacznie zwiększyć ryzyko przejadania się, a nawet napadów objadania się.1

Jeden posiłek lub nawet kilka posiłków lub dni jedzenia więcej niż zwykle nie jest “złe”. Liczą się długoterminowe nawyki - pobłażanie sobie przez kilka dni nie wyrządzi Ci żadnej krzywy, więc możesz się dobrze bawić.

W rzeczywistości odmawianie sobie smakołyków prawdopodobnie przynosi więcej szkody, niż pożytku. Ograniczanie się i przywiązanie do poczucia winy lub wstydu z powodu jedzenia może zwiększyć ryzyko lub nawrót zaburzeń odżywiania, takich jak napady objadania się, negatywne myśli i depresja.2,3

Baw się dobrze

Zasadniczo nie da się uniknąć słodkości w Wielkanoc. Więc nie, jeśli chcesz mieć wielkanocne jajko, to lepiej je mieć niż nie mieć.

Ograniczenie się do niektórych pokarmów może wyrządzić szkody w dłuższej perspektywie, a kilka smakołyków nie będzie miało większego wpływu na Twoją dietę w długim okresie. Zawsze lepiej jest mieć integracyjne podejście do jedzenia,  niż ekskluzywne.

Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie ds. Zaburzeń Odżywiania twierdzi, że zdrowe relacje z jedzeniem obejmują “zrelaksowane jedzenie, wybieranie preferencji w stosunku od sytuacji oraz ćwiczenie równowagi i elastyczności w jedzeniu” a przestrzeganie tych zasad “pozwoli Ci czuć się spokojnie z jedzeniem, a także pomoże rozpoznawać i zapobiegać niezdrowym nawykom.”.4

Ten rodzaj relacji z jedzeniem również przywraca kontrole i radość z jedzenia. Jedzenie powinno uszczęśliwiać, a nie przyprawiać o smutki, więc nie odmawiaj sobie szansy na cieszenie się jedzeniem. Pomyśl o wspomnieniach, a nie kaloriach.

Wielkanoc - Jak się cieszyć

Jeśli jesteś kimś, kto odczuwa poczucie winy i wstydu w okresie wielkanocnym (przeklinam się, przemyśle dietetyczny!), oto cztery proste wskazówki, które pomogą Ci przezwyciężyć negatywne uczucia i dobrze się bawić.

Rzuć sobie wyzwanie

Włącznie produktów spożywczych, o których powiedziano Ci, że są złe, jest niezawodnym sposobem na rzucenie wyzwania poczucia winy i wstydu, które często im towarzyszą.

Ale rób to w sposób, który Ci odpowiada. Nie musisz jeść Wielkanocnego jajka za jednym zamachem. Rozbij je i zjedz w porcjach.

Regularne robienie tego może zburzyć wszelkie negatywne skojarzenia i zmniejszyć impulsy, które mogą prowadzić do przejadania się lub objadania.

Bądź Świadomy

Poświęcenie czasu w ciągu dnia na uważne jedzenie bez rozpraszania uwagi może być trudne, ale zapewnia bardziej uzasadnione wrażenia z samego jedzenia i może pomóc poprawić ogólną relację z tym jedzeniem.

Oto prosty przewodnik, jak ćwiczyć uważne jedzenie. Nie musisz wykonywać wszystkich kroków, pomiń te, które Ci nie odpowiadają:

 • Wybierz ciche i wygodne miejsce, aby usiąść i zjeść Wielkanocne jajko. Wyłącz wszystkie rozpraszacze, takie jak telewizor lub telefon.
 • Weź kilka głębokich oddechów, aby uspokoić umysł i skupić się na chwili.
 • Najpierw doceń wygląd jajka. Zwróć uwagę na kolor, wzory i wszelkie dekoracje
 • Powoli rozpakuj jajko, zwracając uwagę na dźwięk i dotyk opakowania.
 • Weź mały kawałek i trzymaj go w dłoni. Obserwuj jego teksturę, kształt i rozmiar.
 • Przyłóż kawałek jajka do nosa i doceń jego zapach.
 • Umieść kawałek w ustach i pozwól językowi poczuć smak. Zwróć uwagę na smak i konsystencję czekolady oraz jej posmak.
 • Gryź powoli, zwracając uwagę na to, jak czekolada się rozpada i jakie smaki się pojawiają.
 • Przyjrzyj się swoim myślom i emocjom podczas jedzenia. Jeśli Twój umysł błądzi, sprowadź go z powrotem do chwili obecnej i doświadczenia jedzenia.
 • Rób przerwy przy każdym kęsie i zauważ jak się czujesz podczas jedzenia.

Kiedy skończysz, poświęć chwilę na refleksję. Pomyśl o tym, jak czuje się Twoje ciało i jak się czujesz emocjonalnie.

Podziel się

Poproś członka rodziny lub przyjaciela, aby dołączył do Ciebie i delektował się Twoim Wielkanocnym jajkiem. Chociaż możesz nie chcesz rozdawać swojej ukochanej czekolady, dzielenie się doświadczeniem może pozwolić Ci bardziej skupić się na radości z okazji, a mniej na negatywnych uczuciach. Poza tym fajnie jest się dzielić.

Nie spiesz się

Czasami pokusa zjedzenia wszystkich smakołyków za jednym zamachem jest zbyt silna. Od czasu do czasu jest to w porządku, ale lepiej mieć coś w szafce, czego nie musisz kończyć.

Nie ma nic złego w zjedzeniu jajka wielkanocnego za jednym zamachem, ale dobrze jest też dodać od czasu do czasu małe smakołyki w kontrolowany i zrównoważony sposób.

Easter Variety Box

Chociaż nie zalecamy zmiany zwykłego jajka wielkanocnego na to pudełko alternatyw, zalecamy je do wielkanocnych degustacji. Easter Variety Box zawiera limitowane czasowo smaki, takie jak legendarny baton warstwowy Easter Egg Layered Bar. Nie wspominając już o ogromnej gamie innych naszych smacznych przekąsek jak nowy Lean Layered Bar, Pop Rolls i Toffee FlavDrops. Nie będziesz chciał tego przegapić.

Co zawiera zestaw?

Layered Bar – Easter Egg flavour (Próbka)THE Whey – Chocolate Eggs flavour (Próbka)Pop Roll – Smak Słonego karmelu (Próbka)Vegan Double Dough Brownie – Czekolada i Pomarańcza (Próbka)Impact Whey Protein – Smak Maślanego Popcornu Jelly Belly (Próbka)Flavdrops – Toffee (50ml)Lean Layered Bar – Chocolate & Cookie Dough flavour (Próbka)

Podsumowanie - Wielkanoc nachodzi!

Jedzenie wnosi radość i szczęście do naszego życia. Nie ograniczając diety i pozwalając sobie na delektowanie się smakołykami bez złego samopoczucia, możesz cieszyć się szczęśliwą zdrową relacją z jedzeniem. Zignoruj więc nonsensy, ciesz się z prostych rzeczy i delektuj jajkiem wielkanocnym.

Trening

5 Sposobów na radzenie sobie ze stresem

Na pewno nie jesteś sam w dni, w których czujesz, że to wszystko staje się trudne do zniesienia - istnieje wiele prostych kroków, aby zmniejszyć obciążenie stresem

Dobre Samopoczucie

11 Zdrowych Nawyków | Praca z Domu

Istnieje wiele nawyków, które możesz zacząć kształtować, aby upewnić się, że praca z domu jest zarówno wygodna jak i produktywna. 

 1. Burton, A.L., Abbott, M.J. (2019). Processes and pathways to binge eating: development of an integrated cognitive and behavioural model of binge eating. J Eat Disord 7, 18. https://doi.org/10.1186/s40337-019-0248-0
 2. Scott, N., Hanstock, T.L. & Thornton, C. (2014). Dysfunctional self-talk associated with eating disorder severity and symptomatology. J Eat Disord 2, 14 https://doi.org/10.1186/2050-2974-2-14
 3. Thew, G. R., Gregory, J. D., Roberts, K., & Rimes, K. A. (2017). The phenomenology of self-critical thinking in people with depression, eating disorders, and in healthy individuals. Psychology and psychotherapy, 90(4), 751–769. https://doi.org/10.1111/papt.12137
 4. Kronberg, S. (2019). How to have a healthy relationship with food. Retrieved from https://www.nationaleatingdisorders.org/blog/how-have-healthy-relationship-food

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein