Odżywianie

Jak przygotować się na święta aby nie stracić formy?

Jak przygotować się na święta aby nie stracić formy?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przepyszne świąteczne potrawy, które niestety nie należą do nisko kalorycznych. Nim rozpoczniesz bożonarodzeniowe świętowanie przygotuj swój plan działania, i zadbaj o to by oprócz czasu poświęconego na kosztowanie świątecznych potraw, znalazła się chwila na świąteczną aktywność fizyczną. Pamiętaj, że jedzenie przy świątecznym stole bez żadnych ograniczeń może sprawić, że bardzo łatwo popadniesz w nałóg jedzenia, który może przeciągnąć się na kolejne dni, a nawet do Sylwestra lub dłużej.

Jeżeli przez cały rok stosujesz zbilansowaną i zdrową dietę, nie grozi Ci znaczne przybranie na masie przez okres świąteczny. Ciesz się rodzinną atmosferą, kosztuj świątecznych potraw, ale nie spędzaj całych świąt przy stole. Nawet spacer w rodzinnym gronie sprawi, że poczujesz lekkość i oderwiesz się od świątecznego obżarstwa. Spróbuj „odchudzić” niektóre świąteczne potrawy. Pomyśl o przygotowaniu lżejszych dań, które bedą miały mniej kalorii i będą bardziej lekkostrawne, a dużo lepiej poczujesz się po świątecznej kolacji i łatwiej wrócisz do swoich zbilansowanych i zdrowych posiłków po świętach.

Jak ze zdrowym rozsądkiem podejść do wigilijnego stołu? Zadbaj aby w świątecznych potrawach pojawiły się przyprawy, które wspomogą trawienie i złagodzą niestrawności oraz wzdęcia.

Imbir – wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom oraz poprawia przemianę materii.

Gałka muszkatołowa – usprawnia pracę jelit.

Kolendra i pietruszka – pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Koper włoski i koperek – stymuluje wydzielanie w żołądku i pęcherzyku żółciowym, łagodzi też wzdęcia.

Kompot z suszu pity w święta również złagodzi skutki obżarstwa. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, przyśpieszy perystaltykę jelit, zapewni szybsze uczucie sytości oraz poprawi trawienie. Niestety szczególnie osłodzony może stanowić spore źródło kalorii. Warto zwrócić uwagę by nie dosładzać kompotu cukrem. Jeżeli potrzebujesz możesz wykorzystać do tego np. odrobiną ksylitolu lub erytrytolu.

Przemyśl czy na pewno potrzebujesz tyle ciast i słodkości na świątecznym stole? Pamiętaj nie sięgniemy po to czego nie znajdziemy w lodówce. Świąteczny bilans energetyczny będzie na pewno korzystniejszy jeżeli ograniczymy się do jednego kawałka ciasta zamiast całej blachy.

Aby szybko powrócić do formy po świętach najlepszym rozwiązaniem będzie racjonalne odżywianie się i powrót do systematycznej aktywności fizycznej.Magdalena Pardela

Magdalena Pardela

Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta

Magdalena Pardela, Fizjoterapeutka i certyfikowany trener Pelvic Floor Safe – PFS® – trening bezpieczny dla kobiet. Dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Fitness, Kulturystyka oraz certyfikowany Instruktor Pilates. Właścicielka Ars Athletica - Centrum Treningu i Fizjoterapii w Krakowie (https://web.facebook.com/arsathleticakrakow/) oraz Szkoły Rodzenia Bambi (https://goo.gl/y37HzY) Specjalizuje się fizjoterapii uroginekologicznej, treningach dla kobiet oraz treningach funkcjonalnych, korygujących postawę lub pomagających przywrócić prawidłową motorykę po wszelkich kontuzjach i operacjach. Posiadana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, zdobyta podczas studiów na wydziale Rehabilitacji Ruchowej, sprawia, że szczególną uwagę zwraca na technikę wykonywanych ćwiczeń.W szkole rodzenia zajmuje się fizjoterapią oraz prowadzi liczne wykłady i ćwiczenia dla kobiet w ciąży i połogu. Doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez liczne praktyki w prywatnych i państwowych placówkach na terenie całej Polski. Aktualnie ciągle się rozwija i czynnie bierze udział w wielu konferencjach naukowych i szkoleniach. Na co dzień pasjonatka zdrowego żywienia, kalisteniki, baletu oraz acroyogi. Więcej na temat Magadaleny możecie dowiedzieć się z jej social media: https://www.instagram.com/trenerka_pardelka/


Magdalena teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!