Przejdź do głównej zawartości
Zdrowie

Ciekawe porady | Jak zbudować mięśnie, jak trenować, na co zwracać uwagę?

Ciekawe porady | Jak zbudować mięśnie, jak trenować, na co zwracać uwagę?
Myprotein Polska
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Ciekawe porady

„Buduj na skale, a nie na piasku”. Dotyczy to również sylwetki, dlatego przestrzegaj reguł dzięki, którym efekt będzie duży, i trwały. Postaram się wymienić najważniejsze zalecenia, które przydadzą się każdemu początkującemu jak i zawansowanemu.

Jedz dużo i mądrze.

Musisz mieć zarówno energię do treningu, jak i budulec, z którego powstaną mięśnie.

Oznacza, że w Twoich posiłkach powinny znaleźć się węglowodany i białka.  Pamiętajmy że 70 % sukcesu na siłowni należy  do dieta. Bez odpowiedniego odżywiania nie będziesz miał sił na treningu oraz, nie urosną ci mięśnie.  Bez odpowiedniego odżywiana jedynie możesz stracić mięśnie, a nie zyskać.

Najważniejszy posiłek? To ten po treningu.

Cały wysiłek w siłowni możesz zaprzepaścić, nie dostarczając organizmowi paliwa zaraz po treningu. Wtedy zacznie on szukać energii w białku Twoich mięśni, które z takim trudem budujesz. Dlatego w ciągu maksimum 1h  po wyjściu z siłowni powinieneś zjeść pełnowartościowy posiłek, który składa się z białka, tłuszczy, oraz węglowodanów.

Śpij zamiast trenować.

Wielu facetów nie jest w stanie zwiększyć masy, ponieważ ciągle trenują.  Mięśnie rosną, gdy odpoczywasz, a nie podczas treningu. Dlatego musisz mieć 48 godzin przerwy między treningami, spać co najmniej 7-8 godzin dziennie i pic mniej alkoholu. Palenie papierosów utrudni Ci bardzo zbudowanie potężniejszej sylwetki. Staraj się ograniczać weekendowe wypady na imprezy, nie po to cały tydzień pracujesz na siłowni, aby to zniszczyć w dwa dni.

Nie sięgaj od razu po ciężary.

Zacznij od rozgrzewki. Dzięki temu mięśnie będą w czasie treningu lepiej ukrwione dzięki temu wykonasz większą pracę, o naciągnięciach czy naderwaniach mięśni nie wspominając.

Wykonasz większą pracę.  Oznacza to większe przyrosty tkanki mięśniowej. Pamiętaj że każdy, sportowiec zaczyna od dobrej rozgrzewki, dzięki temu nie nabawisz się kontuzji i nie wyłączy cię na kilka miesięcy z treningów.

Siłownia

Nie masz wyjścia: chcesz mieć więcej mięśni – musisz znaleźć czas na trzy treningi w tygodniu, z dniem lub dwoma przerwy. Na pewno usłyszysz radę, że musisz robić trening dzielony, czyli danego dnia powinieneś ćwiczyć jedną partię mięśni. Wszystkie badania wykazują, że w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy największe przyrosty masy i siły daje trening obwodowy, czyli obciążanie wszystkich mięśni po kolei na każdym treningu. Dopiero po tym czasie przejdź do kolejnego etapu.

Precyzja!.

Zła technika ćwiczenia to z reguły wykorzystywanie innym mięśni niż te, które maja pracować. Oznacza to, że wprawdzie podniesiesz nawet większy ciężar niż założony, ale efekt będzie tylko w Twojej głowie – mięśnie nie zostaną poddane takim wyzwaniom, jak powinny. Np. przy unoszeniu przedramion wyginanie tułowia pozwoli Ci pokonać większy ciężar, ale przecież masz trenować bicepsy, a nie plecy. Dlatego lepiej wykonywać ćwiczenie z mniejszym obciążeniem, ale poprawnie.

Nie myśl o głupotach

Co prawda, siłownia to nie szachy, ale w czasie unoszenia ciężaru masz być skoncentrowany na każdym ruchu. Mięśnie zyskują na masie dużo szybciej, jeśli masz świadomość pracy, jaka wykonują. Jeśli możesz trenować, myśląc o niebieskich migdałach, to znaczy, że zakładasz zbyt małe obciążenia. A jeśli dobrze dobierasz obciążenia, ale nie skupiasz się, ryzykujesz kontuzję.

Suplementacja

Każdy początkujący adept, który zaczyna trening na siłowni od razu chce skorzystać  z suplementów. Oczywiście początkujący może sięgnąć po suplementy, tylko musi zwrócić uwagę na to że najważniejsza jest dieta,  a suplementy mają być dodatkiem do dobrze ułożonej diety. Nie zapominaj o tym że głównym naszym suplementem powinna być dieta.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein