Zdrowie

Kilka dodatkowych dni, by spalić ekstra kalorie: Szybkie ćwiczenia

Kilka dodatkowych dni, by spalić ekstra kalorie: Szybkie ćwiczenia

Ogólne zdrowie i dobre samopoczucie jest osiągane przez utrzymywanie zdrowego trybu życia. Czynniki jakie się na to składają to regularne ćwiczenia i dobrze zbilansowana dieta, która zapewnia Ci wszystkie białka, węglowodany, tłuszcze I energię, którą Twoje ciało potrzebuje.

Najlepiej, gdy utrata wagi osiągnięta jest w umiarkowanym tempie przez dłuższy okres czasu z kilku powodów. Nagłe chudnięcie może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia, którego wynikiem mogą być choroby i urazy. Z tego powodu, kiedy planujesz odchudzanie lub ograniczenie spożycia kalorii, najlepiej dla Ciebie robić to w dogodnym przedziale czasowym, ustawiając sobie realistyczne cele, które jesteś w stanie osiągnąć pozostając przy dobrze zbilansowanej diecie, stopniowo obniżając spożycie kalorii.

Jednak są momenty, podczas których Twój styl życia czy określone cele zdrowotne będą oznaczały dla Ciebie spalenie ekstra kalorii bez wielkiego zasobu czasu, by to zrobić. Przykładowo, jesteś na fali, ale po tygodniu zaproszeń na kolację i zmiany swojej rutyny, jest szansa na, to że spożyjesz więcej kalorii niż zwykle I nie będziesz mieć czasu na to, by je spalić.

Kalorie

Kalorie to miara energii w paliwie jakie spożywamy – innymi słowy, w jedzeniu i piciu. Przeciętny mężczyzna potrzebuje około 2,500kcal (10,500kJ) na dzień, aby utrzymać zdrową masę ciała. Natomiast przeciętna kobieta potrzebuje około 2,000kcal (8,400kJ) dziennie. Te statystyki mogą się różnić w zależności od ilości i rodzajów ćwiczenia jakie wykonujesz na co dzień. Jeżeli jesteś osobą uprawiającą sport, bywalcem siłowni czy robisz to dla ogólnego zdrowia, ważnym jest, byś odnalazł balans pomiędzy spożyciem kalorii a ilością wysiłku fizycznego, do którego używasz tej energii.

Kalorie nie powinny być uważane jednak za negatywne, ponieważ jest to paliwo potrzebne Twojemu ciału, a Twój trening jest od niego zależny. Więc jeśli ostatnio spożywałeś więcej kalorii niż byłeś w stanie spalić, jak możesz je przełożyć w krótkim czasie?

Wzrost w zużyciu energii jest twoim celem. Jeżeli obniżyłeś intensywność ćwiczeń, stopniowo zacznij ją zwiększać (w stosunku do swoich możliwości). Kiedy posiadasz dobrą, ogólną podstawę w postaci regularnych ćwiczeń włączając w to trening układu sercowo-naczyniowego i podnoszenie ciężarów, wysoka intensywność ćwiczeń jest odpowiedzią na spalanie dużej ilości kalorii, w krótszym czasie..

HIIT

Celem jest high intensity interval training (HIIT) czyli intensywny trening interwałowy pod czas, którego Twoje serce osiąga 90 uderzeń na pół minuty. Czyli bardzo szybko w przeciwieństwie do joggingu lub równowartości zależną od ćwiczenia jakie wybrałeś. Klucz do sukcesu to przyśpieszenie rytmu serca i utrzymanie go przez cały okres – dlatego nazywają go intensywnym. Ten rodzaj treningu jest najbardziej efektywny kiedy wkładasz w niego najpierw maksimum energii, a następnie niską intensywność i niskie zużycie energii w tym samym ćwiczeniu. Ponownie obrazując na przykładzie biegania – 40 sekund sprintu, następnie 20 sekund albo spokojnego, wolnego joggingu albo marszu, podczas którego relaksujesz swoje mięśnie i uspokajasz swój oddech. Maksymalna długość takiego treningu jaka jest polecana to 20-30 minut – idealna jeżeli nie masz za dużo czasu na spalanie kalorii.

Oto parę szybkich spalających kalorie ćwiczeń dla Ciebie:

Sprint.

Ćwicz przez 12 minut. Sprint przez 40 sekund, następnie 20 sekund spokojnego biegu, powtarzaj przez cały czas trwania treningu.

Pajacyki.

To pobudzi kolejną grupę mięśni – ramiona, nogi i tułów w zupełnie inny sposób niż sprint. Różnorodność i wszystkie ćwiczenia są ważne dla intensywnego treningu, więc nie kujesz w kółko samych tylko mięśni. Ćwicz przez trzy minuty. 30 sekund intensywnie, 30 sekund powoli i spokojnie.

Burpees.

Tak jak pajacyki, burpees zapewnia całościowe pokrycie. To ćwiczenie pozwoli ćwiczyć ciału ciężej niż przy pajacykach, ponownie zwiększając intensywność. Ćwicz przez dwie minuty. 40 sekund, intensywnie, 20 sekund stojąc w miejscu.

Przysiady z deską podczas odpoczynku.

By zakończyć trening wykonaj trzy razy serię przysiadów przez 60 sekund kończąc 30 sekundową deską. Zobacz jak dużo możesz zrobić.

Pamiętaj na pierwszym miejscu o tym, że spalanie kalorii nie polega na nie spożywaniu ich. Intensywne treningi wymagają energii. Naładuj swe ambicje!Myprotein Polska

Myprotein Polska

Autor i ekspert


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!