Przejdź do głównej zawartości
Zdrowie

Utrzymaj swój metabolizm po 40-stce!

Utrzymaj swój metabolizm po 40-stce!
Myprotein Polska
Autor i ekspert7 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Utrzymaj swój metabolizm po 40-stce!

Co to jest metabolizm?  Są to procesy chemiczne zachodzące w ciele, które pomagają utrzymać cię przy życiu i utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organów!

Jestem pewien, że słyszałeś pojęcie "Podstawowa Przemiana Materii" (z ang. "Basic Metabolic Rate" (BMR)). Jest to minimalna ilość energii potrzebnej organizmowi do wykonywania tych procesów chemicznych. Może to być wszystko, od strawienia żywności, transportu do komórek po oddech!

Niestety, to prawda. Twój metabolizm spowolni kiedy będziesz starszy. Jest kilka powodów dla których tak się stanie np. waga, rozmiar ciała, wiek, geny, sposób odżywiania, codzienny  poziomu aktywności, a także w niektórych przypadkach brak ćwiczeń!

Od tego zmniejszenia metabolizmu pojawiają się zmiany. Takie jak przyrost masy ciała i spadek poziomu sprawności. Istnieje jednak wiele różnych sposobów, dzięki którym można utrzymać metabolizm na wysokich obrotach. Oto 5 prostych wskazówek.

Podnoś ciężary.

Im więcej masz masy mięśniowej tym szybszy metabolizm będziesz miał. Podobnie, jeśli zwiększysz swoją masę mięśniową spalisz więcej kalorii w spoczynku, co może doprowadzić do utraty większej tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to, że masz zostać kulturystą, ale spróbuj wyrzeźbić swoje ciało przez podnoszenie ciężarów co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj o każdej partii ciała!

Poć się.

Utrzymaj aktywność na wysokim poziomie i ruszaj się tak dużo jak to tylko jest możliwe! Zwiększając aktywność na świeżym powietrzu, będziesz spalać więcej kalorii tygodniowo. W połączeniu z dobrze wyważonym, kontrolowanym i zdrowym planem żywieniowym przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej, co prowadzi do ewentualnego przyspieszeniu metabolizmu! Aktywność aerobowa może być czymkolwiek, chodzeniem, pływaniem, jazdą na rowerze, uprawianiem sportu i wszystkim, co sprawi, że serce zacznie bić szybciej.

Nie głoduj!

Jest to duży problem ponieważ ludzie którzy chcą się odchudzać często głodują! Pozbawiają się takiej dużej ilości kalorii, że ciało przestaje spalać tłuszcz! Twoje ciało będzie robić to, aby oszczędzić energię. Aby utrzymać zdrowy i szybki metabolizm, musisz zjeść wystarczająco dużo kalorii, aby napędzać swoje ciało ale jednocześnie nie jedz zbyt wiele, aby zwiększyć masę.

Dowiedz się, ile kalorii dziennie powinieneś spożywać. Moja rada jest taka aby jeść tyle ile organizm potrzebuje co pozwoli Ci utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie! W wielu przypadkach organizm potrzebuje więcej, ale to zależy to od osoby, wieku, wagi, wzrostu i poziomu aktywności. Następnie obserwuj swoją wagę! Jeśli tracisz tłuszcz w ciele, to świetnie trzymaj się tego. Jeśli nie, to zwiększ lub zmniejsz ilość spożywanych kalorii!

Siła białka

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo białka, którego potrzebuje Twoje ciało. Dobrym sposobem na obliczenie właściwego spożycia białka to spożywanie 1-2g białka na każdy kilogram masy ciała. Czyli osoba ważąca 80kg powinna jeść do 160g białka. Pomoże to w regeneracji i przyroście masy mięśniowej.

Inną kluczową zaletą w spożywaniu większej ilości białka będzie fakt, że organizm potrzebuje więcej czasu, aby je strawić w porównaniu do tłuszczów i węglowodanów. Dlatego poczujesz się na dłużej najedzony, co zmniejsza prawdopodobieństwo podjadania! Twój metabolizm zostanie zmuszony do cięższej pracy w celu strawienia białka, co prowadzi do zwiększenia jego metabolizmu! Proste! Dla tego właśnie białko jest idealnym suplementem dla osób starszych.

Zwiększ spożycie białka (Impact protein)

Pij, pij, pij!

Nie, nie alkohol. Wodę! Nawodnienie ma kluczowe znaczenie, ponieważ może pomóc wszystkim 4 poprzednim wskazówkom! Nawodniony mięsień jest szczęśliwym mięśniem i będziesz dużo lepiej ćwiczył na siłowni, gdy jesteś odpowiednio nawodniony! Nie możesz podnieść dużego ciężaru? Nie możesz biegać tak długo? Może to być spowodowane faktem, że nie pijesz wystarczająco dużo! Wypijaj wodę co najmniej godzinę przed pójściem na siłownię i zabierz ze sobą przynajmniej litr! Nie pozwól, aby twoja ciężka praca była marnowana przez taki błahy powód.

Pij więcej wody i twoje ciało będzie czuć się mocniejsze przez długi czas. Możesz również oszukać swoje ciało, że spożywasz znacznie mniej kalorii, co może prowadzić do utraty wagi i szybszego metabolizmu. Wszystko ma znaczenie!

Innymi zaletami dobrego nawodnienia mogą być rzadsze bóle głowy, lepszy wygląd skóry, zdrowsze serce! Możesz częściej chodzić do toalety ale czego się nie robi dla zdrowia!

Pomoc przy nawodnieniu (pół gallonu i gallon)

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein