Odżywianie

Wino – 2 Kieliszki Mogą Zniszczyć Codzienną Rekomendację Dotyczącą Cukru

NHS zaleca dorosłym spożywanie nie więcej niż 30 g “wolnych cukrów” dziennie. Są to wszelkie cukry dodawane do żywności lub napojów, zwykle słodyczy, herbatników i napojów gazowanych i nie obejmują cukrów występujących naturalnie w owocach i warzywach. Mając to na uwadze, nowe badania sugerują, że dla osób pijących wino mogą pojawić się niezbyt słodkie wiadomości.

Analiza ponad 30 butelek wina wykazała, że wypicie zaledwie dwóch kieliszków w ciągu dnia może wystarczyć do przekroczenia zalecanego dziennego spożycia cukru. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły badania i jego wyniki, oraz dowiedzieć się co to może oznaczać dla fanów wieczornego trunku.

wino w kieliszku

Badanie

Badanie zostało przeprowadzone przez brytyjską organizację Alcohol Health Alliance (AHA), prowadzącą kampanię na rzecz ograniczenia marketingu alkoholu, informacji żywieniowych na opakowaniach oraz większego wsparcia dla osób pijących w grupie ryzyka.

AHA wykorzystało niezależne laboratorium do przeprowadzenia analizy, która zbadała niektóre z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii win różowych, białych, czerwonych, owocowych i musujących.

Spośród tych produktów, zawartość kalorii była pokazana tylko na jednej piątej, podczas gdy żadna z butelek nie zawierała pełnych informacji o wartościach odżywczych.

Napoje alkoholowe nie są obecnie objęte wymaganiami prawa do pokazywania informacji o wartościach odżywczych, ale organizacje takie jak AHA prowadzą kampanię na rzecz zmiany tego, aby ludzie byli bardziej świadomi tego co spożywają.

Wyniki

Badania wykazały, że dzienna dawka 30 g wolnych cukrów może zostać przekroczona już po dwóch średniej wielkości kieliszkach wina, przy czym niektóre butelki zawierają nawet 59 g cukru. 

Było też inne zaskakujące odkrycie – Wino o niższej mocy miało więcej cukru od wyżej procentowych odpowiedników.

Więc co to oznacza?

Badanie sugeruje, że możemy nie mieć pojęcia o zawartości odżywczej tego co pijemy. Organizacje takie jak AHA uważają, że wszystkie informacje odżywcze powinny być wyraźnie oznakowanie, podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych i napojów.

I nie jest to tylko niepopularna sugestia polityczna – Ankieta YouGov z maja 2021 r. wykazała, że 61 % ludzi chce, aby zawartość kalorii była widoczna na etykietach alkoholu, a 53% chciałoby, aby zawartość cukru była podana na etykiecie. 

W przeszłości brytyjski rząd rozważał oznaczanie kalorii na alkoholu, a ostatnie konsultacje miały miejsce w 2020 r. Jednak na razie nie ma prawnych wymogów dotyczących umieszczania kalorii. A do tej pory w żadnych konsultacjach nie rozważano czy powinna być widoczna zawartość innych składników odżywczych poza kaloriami. Czy to badanie coś zmieni? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

Podsumowanie

Jeśli martwisz się o spożycie cukru, warto przyjrzeć się bliżej temu co pijesz, aby sprawdzić czy wino nie zawiera to więcej kalorii, niż myślisz. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć czy to badanie skłoni rząd do ponownego przyjrzenia się temu tematowi, ale jeśli interesuje Cię zawartość cukru w alkoholu, to NHS ma poradnik w którym możesz obliczyć ile go jest w kilku różnych napojach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź inne:

30-Minutowy Trening FBW z Hantlami

Trening

30-Minutowy Trening FBW z Hantlami

Kto powiedział, że musisz być na siłowni, aby naprawdę zrobić dobry trening? Zmaksymalizuj efekty swojego treningu, nawet gdy nie masz za dużo czasu.

2022-02-10 19:54:08Autor Myprotein Polska


5-HTP: Korzyści, Dawkowanie & Efekty Uboczne

Odżywianie

5-HTP: Korzyści, Dawkowanie & Efekty Uboczne

5-HTP (5-Hydroksytryptofan) to aminokwas, który naturalnie wytwarzany jest w organizmie. Jest prekursorem do wytwarzania serotoniny.

2022-02-03 20:20:41Autor Liam Agnew

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.


  1. https://ahauk.org/
  2. https://ahauk.org/news/great-british-public-and-leading-health-experts-back-changes-to-alcohol-labelling/


Monica Green

Monica Green

Autor i ekspert

Originally from South London, Monica graduated from the University of Leeds with a degree in Philosophy. After discovering a love for the gym whilst studying, Monica was drawn to weight training which helped her hugely through stressful times as a student. From writing for a popular student site, Monica developed her skills as an author, writing trending feature pieces regularly. She is thrilled to be able to combine her love for writing with her passion for the gym. In her spare time Monica loves to cook, try out new restaurants with friends and explore new walking trails.


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!