Suplementy

MSM – czym jest, jak działa, efekty, stosowanie, dawki

MSM czym jest i jakie ma działanie :

MSM czyli organiczny związek siarki jest niezwykle istotnym suplementem dla naszego organizmu. Bezwonny, biały proszek, który jest bardzo dobrze  rozpuszczalny się w cieczach. W ludzkim organizmie poziom siarki waha się około 0,2 mg/kg.

Siarka odpowiada za utrzymanie dobrej kondycji jak również elastyczności skóry i naczyń krwionośnych. Zapewniając ścianom komórkowym przepuszczalność dla substancji odżywczych i możliwość wydalania toksyn.

W przyrodzie znajdziemy go w świeżych owocach, warzywach, herbacie, świeżym krowim mleku jak również w produktach zbożowych. Niestety jest bardzo delikatny i łatwo ulega „zniszczeniu” poprzez gotowanie czy pasteryzację. MSM „niszczy” się również przez naświetlanie czy zamrażanie. W dzisiejszych czasach owoce i warzywa są hodowane, a nie uprawiane. Proces konserwacji niszczy MSM praktycznie do zera.

Dlaczego MSM jest tak ważny w naszej codziennej suplementacji?

Ten minerał poprawia jakość stawów, zmniejsza dolegliwości bólowe, hamuje procesy zapalne, regeneruje chrząstkę. Poprawia także kondycje skóry, włosów i paznokci. Spowodowane jest to tym, że siarka jest niezbędna do produkcji keratyny jak również kolagenu. Dodatkowo wspomaga pracę wątroby, poprawia procesy trawienne w naszym organizmie, poprawia stan układu odpornościowego i krążenia, pomaga także w procesie gojenia ran skórnych zmniejszając tym samym ryzyko występowania blizn, poprawia stan tkanki łącznej, ścięgien jak również mięśni.

UWAGA!! Niedobór siarki w naszym organizmie może doprowadzić do szeregu chorób cywilizacyjnych, np: chorób nowotworowych, alergii, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby wieńcowej, uszkodzeń wątroby. Jak również uczucia ciągłego zmęczenia, osłabienia aktywności fizycznej jak również psychicznej, a nawet depresji.

Badania potwierdzają, że podawanie  MSM pomogło w całkowitym pozbyciu się bólu lub jego znacznym zredukowaniu  w następujących przypadkach:

  • Bóle pleców
  • Bóle głowy, migreny
  • Bóle mięśni
  • Zapalenie kaletki
  • Łokieć tenisisty i inne urazy sportowe
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Fibromialgia
  • Uszkodzenia ciała na skutek wypadków, oparzenia, skaleczeń
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów
  • Rany pooperacyjne, oparzenia

MSM STOSOWANIE:

Wlej dowolną ilość wody lub soku owocowego do shakera. Następnie dodaj 1g MSM , wstrząśnij i spożyj najlepiej 30 min przed posiłkiem.

Jeżeli decydujesz się na suplement diety  MSM warto wiedzieć, że dawkowanie jest indywidualną  kwestią. Ale jej nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego nie da się jej przedawkować. Dawkowanie waha się od 1g-15g dziennego spożycia i można je stopniowo zwiększać. Na początku suplementacji zawsze stosujemy dawkę 1g MSM, Jeżeli nie występują żadne negatywne odczucia, to możemy zwiększyć dawkę do 3 – 5 gramów na dobę.

Następnie  można zacząć „wysycanie” organizmu siarką. Polecane stosowanie to 15 gramów na dobę w 3 dawkach- 3x 5 gram. Takie wysycanie trwa około 4 tygodni. Później należy zejść na dawkę podtrzymującą 3 – 5 gramów na dobę. Przy dłuższym stosowaniu 1 gram na dobę.

Dodatkowo MSM można  przyjmować z witaminą C, jak również witaminą B12.

 

 

 

 

 

 

 Magdalena Pardela

Magdalena Pardela

Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta

Magdalena Pardela, Fizjoterapeutka i certyfikowany trener Pelvic Floor Safe – PFS® – trening bezpieczny dla kobiet. Dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Fitness, Kulturystyka oraz certyfikowany Instruktor Pilates. Właścicielka Ars Athletica - Centrum Treningu i Fizjoterapii w Krakowie (https://web.facebook.com/arsathleticakrakow/) oraz Szkoły Rodzenia Bambi (https://goo.gl/y37HzY) Specjalizuje się fizjoterapii uroginekologicznej, treningach dla kobiet oraz treningach funkcjonalnych, korygujących postawę lub pomagających przywrócić prawidłową motorykę po wszelkich kontuzjach i operacjach. Posiadana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, zdobyta podczas studiów na wydziale Rehabilitacji Ruchowej, sprawia, że szczególną uwagę zwraca na technikę wykonywanych ćwiczeń.W szkole rodzenia zajmuje się fizjoterapią oraz prowadzi liczne wykłady i ćwiczenia dla kobiet w ciąży i połogu. Doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez liczne praktyki w prywatnych i państwowych placówkach na terenie całej Polski. Aktualnie ciągle się rozwija i czynnie bierze udział w wielu konferencjach naukowych i szkoleniach. Na co dzień pasjonatka zdrowego żywienia, kalisteniki, baletu oraz acroyogi. Więcej na temat Magadaleny możecie dowiedzieć się z jej social media: https://www.instagram.com/trenerka_pardelka/


Magdalena teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!