Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Czy Zielona Herbata Pomaga Schudnąć?

Czy Zielona Herbata Pomaga Schudnąć?
Claire Muszalski
Certyfikowany Dietetyk2 lat Ago
Wyświetl profil Claire Muszalski

Zielona herbata stale zyskuje popularność w świecie sportu i awansowała z modnego dodatku na ważną część zdrowego stylu życia. Wysoki poziom antyoksydantów w niej zawartych ma swoich miłośników, którzy uważają, że ma ona właściwości przeciwstarzeniowe.

Ale czy picie zielonej herbaty może pomóc schudnąć i osiągnąć cele treningowe? Jesteśmy tutaj, aby pomóc to wyjaśnić. 

zielona herbata

Przeskocz do:

Jak zielona herbata pomaga schudnąć?

Zielona herbata naładowana jest silnymi związkami roślinnymi zwanymi polifenolami. Polifenole są potężnymi antyoksydantami, które niosą wiele korzyści zdrowotnych. Połączenie Katechin (specyficznego rodzaju polifenoli) i zawartej w zielonej herbacie kofeiny powiązano z utratą wagi.1 Podczas gdy kofeina zapewnia energię, która może przyczynić się do spalania większej ilośc kalorii i bardziej efektywnych treningów, katechiny znacznie zwiększają utratę tłuszczu.2

Czy powinienem pić zieloną herbatę przed treningiem?

Picie zielonej herbaty na około godzinę przed treningiem da Twojemu organizmowi wystarczająco dużo czasu na odczucie korzystnych efektów. Oprócz rozkładania tłuszczu w celu uzyskania większej ilości energii, zielona herbata zapewni Ci dawkę kofeiny, czyli zastrzyk energii podczas treningu.2 Zielona Herbata jest popularna, ponieważ zawiera znacznie mniej kofeiny, niż wiele alternatyw takich jak kawa czy przedtreningówka. Tak więc dla tych, którzy chcą bardziej naturalnego zastrzyku energii z niewielkim ryzykiem spadku energii, gdy kofeina przestanie działać, jest to dobry wybór.

Kolejną różnicą w działaniu kofeiny z zielonej herbaty w porównaniu z innymi napojami ją zawierającą takimi jak kawa, jest mniejsze ryzyko niepokoju. Jeśli stwierdzisz, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny powodują, że czujesz się zbyt czujny i nieswojo, zielona herbata może być dobrą alternatywą. Zielona herbata zawiera aminokwasy, które wpływają na mózg. Pomagają organizmowi uwolnić dopaminę i zwiększyć neuroprzekaźnictwo GABA.

Tak więc, nie tylko będziesz mieć więcej rozłożonego tłuszczu i przygotowanego do spalenia, ale także będziesz mieć zastrzyk kofeiny, aby wykonać więcej ćwiczeń spalających tłuszcz.

Czy powinienem pić zieloną herbatę budując mięśnie?

Nadal możesz czerpać korzyści z zielonej herbaty, nawet jeśli nie chcesz schudnąć. Naturalny poziom kofeiny w zielonej herbacie można wykorzystać przed treningiem, aby zapewnić sobie więcej energii do treningu. 

Dopóki dostarczysz swoim mięśniom odpowiednią ilość kalorii i białka do wzrostu możesz zachować masę mięśniową, jednocześnie korzystając z efektów spalania tłuszczu przez zieloną herbatę.1 

Parzona zielona herbata Vs. Ekstrakt?

Jest to całkowicie indywidualny wybór. Będziesz czerpać korzyści z obu opcji. Jeśli na przykład nie lubisz smaku herbaty, oczywistym wyborem będą ekstrakty. Ekstrakty mają również tę dodatkową zaletę, że są łatwe do transportu i spożycia w podróży.

Jeżeli jesteś typem osoby, która pragnie przekąski gdy jesteś znudzony, a nie głodny, picie zielonej herbaty zapewnia dodatkową korzyść z rozpraszania uwagi. dodatkowo zawartość wody pomoże odeprzeć wszelkie sygnały pragnienia i głodu.

Alternatywnie możesz naprzemiennie korzystać z korzyści z zielonej herbaty i innych specjalistycznych produktów. Poszukaj zawartości zielonej herbaty następnym razem, gdy będziesz przyjmować swoją przedtreningówkę lub uzupełniał zapasy suplementów. 

Zapamiętaj

Korzyści płynące z zielonej herbaty wykraczają poza orzeźwiający napój. Zapewnia ona kofeinę, silne przeciwutleniacze i może wspomagać spalanie tłuszczu. Zwiększona koncentracja i poziom energii pomogą Ci dotrwać do ostatniej serii.1 Kiedy ciężko pracujesz nad sylwetką, naturalne produkty, takie jak zielona herbata mogą przynieść korzyści Twoim treningom i pomóc osiągać oczekiwane rezultaty.

Odżywianie

Podatek od Soli i Cukru Zaproponowany w Celu Poprawy Zdrowia Publicznego

W niezależnym przeglądzie żywności spożywanej przez Brytyjczyków wezwano, aby podnieść podatek od soli i cukru w celu poprawy zdrowia narodu i planety.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej na naszym blogu.

Trening

Poprawa Zdrowia Serca, dzięki gorącej kąpieli

Świeczki, duża ilość piany i kieliszek wina. Trzy rzeczy, których zwykle nie kojarzymy z ćwiczeniami i poprawą zdrowia serca.

 

  1. Hursel, R., Viechtbauer, W., & Westerterp-Plantenga, M. S. (2009). The effects of green tea on weight loss and weight maintenance: a meta-analysis. International journal of obesity33(9), 956-961. 
  2. Nagao, T., Komine, Y., Soga, S., Meguro, S., Hase, T., Tanaka, Y., & Tokimitsu, I. (2005). Ingestion of a tea rich in catechins leads to a reduction in body fat and malondialdehyde-modified LDL in men. The American journal of clinical nutrition81(1), 122–129.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Claire Muszalski
Certyfikowany Dietetyk
Wyświetl profil Claire Muszalski

Claire jest dietetyczką zarejestrowaną poprzez Academy of Nutrition and Dietetics oraz trenerem Health and Wellness certyfikowanym przez International Consortium for Health and Wellness Coaching. Posiada licencjat z biologii i tytuł magistra z dietetyki klinicznej i żywienia z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Rozmowa i pisanie o jedzeniu i fitnessie jest ulubioną częścią życia Claire, ponieważ uwielbia wykorzystywać swoje doświadczenie, aby pomóc innym w realizacji ich celów zdrowotnych i w poprawie kondycji psychicznej.

Claire jest też certyfikowanym instruktorem kolarstwa halowego i uwielbia fizyczny impuls, jaki uzyskuje dzięki regularnym biegom i zajęciom jogi. Kiedy sama nie trenuje, kibicuje drużynom sportowym w rodzinnym mieście w Pittsburghu lub gotuje dla swojej rodziny.

Dowiedz się więcej o doświadczeniach Claire tutaj.

myprotein