Przejdź do głównej zawartości
Trening

Nie Pomijaj Rozgrzewki i Relaksu | Oto Dlaczego

Nie Pomijaj Rozgrzewki i Relaksu | Oto Dlaczego
Emily Wilcock
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock

Jest 19:30 w poniedziałek, skończyłeś swój obiad i masz zamiar uderzyć na siłownie. Zanim tam dotrzesz jest już prawie 20. Dobry trening trwa mniej więcej godzinę, więc będzie 21, kiedy go skończysz. Love Island zaczyna się o tej godzinie, a dziś wieczorem nastąpi pojednanie. Nie chcąc tego przegapić, podejmujesz decyzję o pominięciu rozgrzewki i schłodzeniu się. Zresztą nie są one tak ważne, prawda? Przemyśl to jeszcze raz.

Przekazujemy temat w ręce trenerki Myprotein Natashy Noel-Barker, która w tym odcinku serii masterclass wyjaśnia znaczenie rozciągania, rozgrzewki i relaksu. Okazuje się, że mogą być one ważniejsze, niż myślisz, zwłaszcza jeśli chcesz osiągnąć doskonałe połączenie między umysłem, a mięśniami. 

https://www.youtube.com/watch?v=iihVzV3u1R4

Ćwiczenia to stres fizjologiczny. Kiedy wywierasz ten stres na swoje ciało, musi ono zrobić kilka rzeczy, aby nadążyć. Obejmują one zwiększenie podstawowego tętna i zwiększenie częstotliwości oddechów.Co więcej, podczas ćwiczeń zmienia się tempo przemiany materii. Potrzebujemy zapasów glikogenu, aby generować energię dla mięśni. Tak więc podczas ćwiczeń hormony dostosowują się w odpowiedzi na stres fizjologiczny,W idealnym przypadku intensywność ćwiczeń od początku do końca powinna wyglądać jak krzywa dzwonowa, z maksymalną intensywnością na samej górze krzywej. Rozgrzewka powinna stopniowo umożliwiać osiągnięcie szczytu krzywej, a odpoczynek pozwala na stopniowy powrót do linii bazowej. 
Krzywa rozgrzewki

Korzyści z rozgrzewki i relaksu

Korzyści fizjologiczne

Gdy się rozgrzewasz, temperatura ciała wzrasta, stąd nazwa. To jest ważniejsze, niż myślisz. Ciepły mięsień jest bardziej produktywnym mięśniem, ponieważ jest w stanie przyjąć więcej tlenu i będziesz w stanie pracować w pełnym zakresie ruchu. Stopniowe wprowadzenie fizjologicznego stresu związanego z treningiem poprzez stopniowe zwiększenia tętna sprawia, że jesteś w stanie skierować więcej tlenu do mięśni. Jak doskonale wiesz, Twoje mięśnie potrzebuje tlenu do działania.

Korzyści psychiczne

Nie tylko fizyczne. Skupienie się na wykonywanych ruchach jest niezbędne, aby zapobiec kontuzjom, a przygotowanie psychiczne jest ważne dla osiągnięcia połączenia umysł-mięśnie. Wykonując rozgrzewkę, pomagasz stymulować neurologiczne połączenie między umysłem, a mięśniami. Im silniejsze połączenie, tym większą moc uzyskasz z mięśni.Czy rozgrzewka może zapobiec kontuzjom?Jeśli Twoje ciało i mięśnie są rozgrzane, a umysł jest w stanie gotowości, będzie to miało pozytywny wpływ na Twój trening i pomoże zapobiegać kontuzjom.

Rozciąganie & mobilność

Do rozgrzewki możesz chcieć włączyć trochę rozciągania i ćwiczeń ruchowych. Choć brzmią podobnie, to dwie różne rzeczy. Rozciąganie skupia się na zwiększeniu elastyczności i wydłużeniu mięśni, natomiast ćwiczenia ruchowe skupiają się na zakresach ruchów Twoich stawów.Możesz chcieć zastosować dynamiczne ćwiczenia podczas rozgrzewki przedtreningowej. Ten rodzaj rozciągania pomoże przygotować organizm na fizjologiczny stres związany z ćwiczeniami poprzez zwiększenie tętna i dotlenienie mięśni.Alternatywnie, rozgrzewka może obejmować bezpośrednie ukierunkowanie na mięśnie, których będziesz używać, wykonując ćwiczenia, które planujesz robić podczas treningu.Na przykład możesz spodziewać się ukończenia treningu ciężką serią martwego ciągu. Najlepszym sposobem na rozgrzewkę jest wykonanie martwego ciągu, ale zaczynanie od lżejszych ciężarów i stopniowo dążenie do maksimum. Skoncentruj się na kontrolowanych powtórzeniach i nawiązaniu połączenia między umysłem i mięśni.

Relaks

W zależności od Twoich preferencji relaks może być aktywny lub pasywny. Pasywny relaks obejmowałby rozciąganie grup mięśni nad którymi pracowałeś. Pomogłoby to utrzymać długość mięśni, którą osiągnąłeś podczas treningu. Aktywny relaks może obejmować rower lub bieżnie. Ideą tej formy relaksu jest stopniowe obniżanie tętna przy jednoczesnym poruszaniu mięśniami. Wykazano również, że aktywny relaks przyspiesza usuwanie kwasu mlekowego z krwi.

Podsumowanie

Natasha dużo mówiła o tym w filmie. Oto krótkie podsumowanie tego co powiedziała.Ćwiczenia to stres fizjologiczny, a rozgrzewka pełni ważną rolę w stopniowym przygotowaniu ciała i umysłu. Ćwiczenia rozciągające i ruchowe są dobre, aby włączyć je w rozgrzewkę, ponieważ pomagają wydłużyć mięśnie i poprawić zakres ruchu przed treningiem.Ważną rolę odgrywa również relaks, który stopniowo obniża tętno, jednocześnie utrzymując ruchy mięśni. Więc następnym razem, gdy będziesz myślał o porzuceniu rozgrzewki i relaksu, zastanów się. W rzeczywistości powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby uwzględnić je w swoim treningu. Łatwo je pominąć, ale tylko Ty zapłacisz cenę.
Suplementy

Witaminy - Jak Korzystać z Nich Najlepiej?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także mogą pomóc w osiąganiu postępów na siłowni. Przycztaj i dowiedz się jak!

Odżywianie

Złagodź Stres Dzięki Tym 5 Poradom Żywieniowym 

Nie ma magicznego przepisu, aby zmniejszyć lub zatrzymać stres, ale z pewnością można wprowadzić niewielkie zmiany, aby zmniejszyć jego wpływ na Ciebie.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
After completing an internship with Myprotein, Emily returned to university to finish her Bachelor of Science degree in Business Management and Marketing. With experience in lifestyle writing, Emily aims to entertain and educate through her work. Her focuses include recipes, real and inspiring stories, and working with writers to help provide easy-to-digest evidence-based research. Her work on recipes has been previously featured in The Supplement magazine, with a particular focus on high-protein, nutritious meals, plus advice on how to properly fuel your body. Outside of work, Emily’s top priority is food. She’s a self-professed star baker and a connoisseur of all things baked. In her spare time, she’s either cooking up a storm, our looking out for the opportunity to try out Manchester’s newest restaurants. But as a huge fan of carbs, if it’s not pasta or pasta-adjacent, she’s not interested. If she’s not in the kitchen, she’s tucked up with a book for an early night, or you’ll find her in the gym working up a sweat. Afterall, all those carbs require quite the appetite.
myprotein