Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Odżywianie w e-sporcie: Czy Jest Ważne? 

Odżywianie w e-sporcie: Czy Jest Ważne? 
Myprotein Polska
Autor i ekspert1 rok Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
E-sport jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów na świecie, ale intensywne wymagania stawiane e-sportowcom są mniej zrozumiałe. Wraz ze wzrostem popularności i konkurencyjności tego sportu, profesjonalni gracze muszą skupić się na odżywianiu, aby poprawić swoją grę. Sposób, w jaki zasilasz swoje ciało, ma kluczowe znaczenie dla tego jak się czujesz i funkcjonujesz. Podobnie jak inni sportowcy, sportowcy w e-sporcie muszą przestrzegać programu żywieniowego, który umożliwia im osiąganie najlepszych wyników.Jeśli chodzi o odżywianie w e-sporcie, należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. To co i kiedy jesz, może mieć duży wpływ na poziom energii, koncentrację i ogólną wydajność. Ważne jest, aby znaleźć równowagę, która sprawdza się u Ciebie i zasilić organizm składnikami odżywczymi, których potrzebuje do wygranej.W tym artykule omówimy wszystkie kwestie związane z odżywianiem w e-sporcie, omówimy jakie produkty spożywcze i składniki możesz chcieć uwzględnić, jeśli chcesz osiągnąć wyższy poziom. 

Wpływ odżywiania na treningi w e-sporcie

Chociaż fizyczne wymagania e-sportu wyraźnie różnią się od innych sportów, istnieją pewne elementy, która nakładają się na siebie i w niektórych przypadkach wymagają większego popytu niż inne sporty. W przeciwieństwie do innych sportów, nie ma żadnych naprawdę “łatwych” sesji dla e-sportowców. Muszą oni raczej utrzymywać podobny poziom intensywnego skupienia i wysiłku przez maksymalnie 12 godzin dziennie podczas szlifowania umiejętności. Sen, ruch, zarządzanie stresem odgrywają ważną rolę w wydajności, ale odżywianie jest tym co zapewnia najlepszą wydajność fizyczną i psychiczną. Im zdrowszy jest zawodnik poza sportem, tym lepsze będą jego wyniki.Marginesy sukcesu w e-sporcie są bardzo cienkie, dlatego ważne jest utrzymanie ogólnego stanu zdrowia przez takie rzeczy jak odżywianie. Podejmowanie decyzji w ułamku sekundy, planowanie strategii i rozwiązywanie problemów to tylko niektóre ze stałych wymagań stawianych graczom e-sportowym.Mimo to, wielu zawodników nie rozumie wymagań poznawczych konkurencyjnego e-sportu i nie przygotowuje się do rywalizacji w sposób, który dawałby im największe szanse na sukces. (1)
odżywienie w e-sporcie

Korzyści z lepszego odżywiania w treningu e-sportowym

Złe nawyki żywieniowe są związane z obniżonymi funkcjami poznawczymi. (2) Można to częściowo wytłumaczyć zwiększonym stanem zapalnym mózgu spowodowaną dietą bogatą w tłuszcz i cukier. (3,4) Z drugiej strony, zdrowa dieta wiąże się z optymalną sprawnością umysłową. (5)Biorąc pod uwagę charakter e-sportu i jego wymagania, odżywianie w ciągu dnia rozgrywek, jak również codzienne odżywianie są niezwykle ważne. Gracze muszą mieć strategię, aby w obu osiągnęli optymalną wydajność. Jeśli sportowy e-sportowi udoskonalą swoje programy żywieniowe, mogą zauważyć niektóre z następujących korzyści:

Koncentracja:

Dobrze uregulowany poziom cukru we krwi jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na funkcje poznawcze i koncentrację. (6) Niektórzy gracze e-sportowi mają diety niskiej jakości, bogate w cukry dodane. Cukry te mogą prowadzić do nieregularnych wahań poziomu glukozy we krwi, co może wpływać na funkcjonowanie mózgu.Dobrym sposobem na regulację poziomu cukru we krwi i koncentrację jest ograniczenie do minimum spożycia pokarmów bogatych w cukry dodane i priorytetowe traktowanie węglowodanów złożonych i błonnika. Płatki owsiane są dobre na śniadania, pełnoziarniste źrodła węglowodanów (takie jak pełnoziarnisty makaron lub ryż) przez resztę dnia, a bogate w błonnik owoce jako przekąski (takie jak jabłka, gruszki, jagody itp.).

Czujność i skupienie:

Kofeina jest stymulantem, który może pomóc zachować czujność i skupienie. Może również poprawić Twój czas reakcji i sprawić, że poczujesz się mniej zmęczony. (7) Może to być szczególnie pomocne podczas długich turniejów e-sportowych.W przypadku e-sportu wykazano, że kofeina bezpośrednio poprawia wydajność. (8) To sprawia, że jest to idealny wybór dla graczy, którzy chcą uzyskać przewagę nad konkurencją. Jeśli szukasz sposobu na poprawę wyników w e-sporcie, kofeina może być warta rozważenia. Tylko pamiętaj, aby używać jej z umiarem i słuchać swojego ciała, aby uniknąć negatywnych skutków ubocznych. Zbyt dużo kofeiny może prowadzić do drżenia, niepokoju i bezsenności. Najlepiej zacząć od małych ilości i sprawdzić reakcję Twojego organizmu.

Mieszanka COMMAND Nootropic jest doskonałym wyborem dla graczy. Bezcukrowe źródło kofeiny z dużą ilością witamin, minerałów i innych składników mających na celu wspieranie funkcji poznawczych i wydajności.

Jak poprawić odżywianie

Odżywianie można osiągnąć krok po kroku lub za pomocą ogólnej zmiany.Jedną z najlepszych diet do naśladowania jest dieta śródziemnomorska. Składa się ona głównie z produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw, owoców i niewielkich ilości ryb, nabiału i oliwy z oliwek. Dieta bogata jest w wiele składników odżywczych związanych z dobrymi funkcjami poznawczymi (9).Dowiedz się więcej o diecie śródziemnomorskiej tutaj: 
Odżywianie

Dieta śródziemnomorska | Jedz ryby | Omega 3 | Zdrowe kwasy tłuszczowe

Jeżeli zastanawiasz się, czy dieta śródziemnomorska to dobry wybór, postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

Jeśli całkowita zmiana diety wydaje się nieco zniechęcająca, możesz wprowadzić kilka prostych zmian:

Zdrowy mózg, lepsza wydajność

Jakość spożywanego tłuszczu w diecie może mieć znaczący wpływ na wydajność mózgu. Spożywanie większych ilości “zdrowych” tłuszczów (mianowicie nienasyconych kwasów tłuszczowych) wiąże się z lepszymi funkcjami poznawczymi w porównaniu do “niezdrowych” tłuszczów (nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans). (10)Spożywanie kwasów tłuszczowych trans zostało silnie powiązane z gorszymi zdolnościami poznawczymi, a nawet mogą one zakłócać dostępność kwasów tłuszczowych omega-3. (11,12)Kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezwykle ważne dla zdrowia mózgu i są kojarzone ze zdolnością pomagania sportowcom w podejmowaniu lepszych decyzji. (13) Spożywanie dużej ilości tłustych potraw w ciągu tygodnia (na przykład łosoś lub makrela), dodawanie nasion chcia do śniadania lub nawet suplementacja kwasami tłuszczowymi omega 3, to świetne sposoby na zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3. 

Zawodowcy stawiają na białko

Białko dla graczy może być dla niektórych zaskoczeniem, ale jest niezwykle ważnym makroskładnikiem dla wszystkich sportowców konkurujących ze sobą. Chociaż gracze e-sportowi mogą nie mieć takich samych wymagań fizycznych lub regeneracyjnych jak w innych sportach, nie oznacza to, że nie odniosą korzyści, ze zwiększonego spożycia białka.Białko może pomóc regulować poziom cukru we krwi, co jak wiemy, wpływa bezpośrednio na funkcje poznawcze, a także pomaga kontrolować masę ciała. (14,15)Istnieje wiele źródeł białka, które można jeść, aby zwiększyć spożycie: białka jaj, białko w proszku, jogurt, chude ryby, tofu, fasola i rośliny strączkowe to świetne opcje. Jedne z prostych sposobów na włączenie białka to dodanie miarki odżywki w proszku do płatków owsianych lub zjedzenie chudego mięsa we wrapie lub z bajglem na obiad. Na stronie Myprotein znajduje się również cała gama wysokobiałkowych przekąsek, które również warto sprawdzić. Dostępny jest również koktajl zastępujący posiłek SELF REVIVE, który ułatwia dostarczenie dodatkowej dawki białka. Koktajl zawiera 18 g białka i całą gamę innych witamin, minerałów i składników odżywczych, jest idealny na całodniowe treningi i zawody. 

Dlaczego odżywianie w e-sporcie jest tak ważne?

E-sport jest stosunkowo młodym sportem. Wraz ze wzrostem popularności i dostępności poziom konkurencji będzie tylko wzrastał.Dzięki temu gracze będą musieli szukać każdej możliwej przewagi, jaką mogą uzyskać, a trudno jest znaleźć przewagę, która jest bardziej istotna od odżywiania. Jeśli chcesz zrobić karierę w e-sporcie, musisz zachowywać się jak zawodowy sportowiec i mocno koncentrować się na żywieniu.

Podsumowanie

Zasilanie swojego ciała we właściwy sposób może zapewnić Ci przewagę konkurencyjną nad przeciwnikami. Kiedy marginesy są tak cienkie, musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby upewnić się, że to ty będziesz na szczycie.To co włożysz w swoje ciało, ostatecznie zadecyduje o tym, jak będziesz działać. To, jak sobie radzisz, wpłynie na to, czy wyjdziesz na prowadzenie w sytuacjach zmieniających grę - odpowiednio się odżywiaj, a Ty i Twój zespół możecie częściej odnosić zwycięstwa. 
Dobre Samopoczucie

Czy utrata wagi uczyni mnie szczęśliwą?

Jeśli masz mocne “dlaczego” i ważny powód emocjonalny, dla którego chcesz skupić się na utracie wagi, to absolutnie zmiażdżysz swoje cele.

Dobre Samopoczucie

Czy utrata wagi uczyni mnie szczęśliwą?

Jeśli masz mocne “dlaczego” i ważny powód emocjonalny, dla którego chcesz skupić się na utracie wagi, to absolutnie zmiażdżysz swoje cele.

 1. Schütz, M. (2016). Science shows that eSports professionals are real athletes. Retrieved from https://www.dw.com/en/science-shows-that-esports-professionals-are-real-athletes/a-19084993. Accessed: 22/01/2020.
 2. Wright, R. S., Gerassimakis, C., Bygrave, D., Waldstein, S. R. (2017). Dietary Factors and Cognitive Function in Poor Urban Settings. Current nutrition reports, 6(1), 32-40. https://doi.org/10.1007/s13668-017-0186-x.
 3. Pistell, P. J., Morrison, C. D., Gupta, S., Knight, A. G., Keller, J. N., Ingram, D. K., Bruce-Keller, A. J. (2010). Cognitive impairment following high fat diet consumption is associated with brain inflammation. J Neuroimmunol, 219(1-2), 25-32. https://doi.org/10.1016/j.jneuroim.2009.11.010.
 4. Yeomans, M. R. (2017). Adverse effects of consuming high fat-sugar diets on cognition: implications for understanding obesity. Proc Nutr Soc, 76(4), 455-465. https://doi.org/10.1017/s0029665117000805.
 5. Spencer, S.J., Korosi, A., Layé, S. et al. (2017). Food for thought: how nutrition impacts cognition and emotion. npj Sci Food 1, 7 https://doi.org/10.1038/s41538-017-0008-y
 6. Bernard, B. N., Louise, L. C., Louise, D. (2018). The Effects of Carbohydrates, in Isolation and Combined with Caffeine, on Cognitive Performance and Mood-Current Evidence and Future Directions. Nutrients, 10(2), 192. https://doi.org/10.3390/nu10020192
 7. Lorenzo Calvo, J., Fei, X., Domínguez, R., & Pareja-Galeano, H. (2021). Caffeine and Cognitive Functions in Sports: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 13(3), 868. https://doi.org/10.3390/nu13030868j
 8. Sainz, I., Collado-Mateo, D., & Coso, J. D. (2020). Effect of acute caffeine intake on hit accuracy and reaction time in professional e-sports players. Physiology & behavior, 224, 113031. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2020.113031
 9. Radd-Vagenas, S., Duffy, S. L., Naismith, S. L., Brew, B. J., Flood, V. M., Fiatarone Singh, M. A. (2018). Effect of the Mediterranean diet on cognition and brain morphology and function: a systematic review of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr, 107(3), 389-404. https://doi.org/10.1093/ajcn/nqx070.
 10. Cao, G. Y., Li, M., Han, L., Tayie, F., Yao, S. S., Huang, Z., . . . Xu, B. (2019). Dietary Fat Intake and Cognitive Function among Older Populations: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Prev Alzheimer’s Dis, 6(3), 204-211. https://doi.org/10.14283/jpad.2019.9
 11. Golomb, B. A., Bui, A. K. (2015). A Fat to Forget: Trans Fat Consumption and Memory. PLoS One, 10(6), e0128129-e0128129. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0128129
 12. Kaur, N., Chugh, V., Gupta, A. K. (2014). Essential fatty acids as functional components of foods- a review. Journal of food science and technology, 51(10), 2289-2303. https://doi.org/10.1007/s13197-012-0677-0.
 13. Lewis, N. A., Daniels, D., Calder, P. C., Castell, L. M., & Pedlar, C. R. (2020). Are There Benefits from the Use of Fish Oil Supplements in Athletes? A Systematic Review. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 11(5), 1300–1314. https://doi.org/10.1093/advances/nmaa050
 14. Azzout-Marniche, D., Gaudichon, C., & Tomé, D. (2014). Dietary protein and blood glucose control. Current opinion in clinical nutrition and metabolic care, 17(4), 349–354. https://doi.org/10.1097/MCO.0000000000000062
 15. Hansen, T. T., Astrup, A., & Sjödin, A. (2021). Are Dietary Proteins the Key to Successful Body Weight Management? A Systematic Review and Meta-Analysis of Studies Assessing Body Weight Outcomes after Interventions with Increased Dietary Protein. Nutrients, 13(9), 3193. https://doi.org/10.3390/nu13093193

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein