Odżywianie

Fastfoody – Jakie fastfoody są najzdzrowsze?

Czy możesz sobie pozwolić na fast foody podczas budowania masy mięśniowej? Jakie znaczenie ma częste spożywanie „śmieciowego jedzenia”? Który fast food jest najzdrowszy? A właściwie w jakiej wersji fast food może być zdrowy? W skoncentrowanej pigułce wiedzy postaram się przedstawić odpowiedzi na temat odżywiania się fast foodami w kontekście budowy masy mięśniowej w tym  artykule.

Dieta fastfoodowa a tkanka mięśniowa

Zasadą przyrostu masy jest dodatni bilans kaloryczny, czyli kalorie posiłków z całego dnia przewyższają nasz całkowite dzienne zapotrzebowanie – TDEE . Dla zwiększania masy mięśniowej najkorzystniejsze jest białko, podstawowy jej budulec, a dla masy tkanki tłuszczowej cukier. Ogólnie masę ciała możemy więc zwiększać  jedząc cokolwiek, ale proporcje tej masy , typ jej zależą ściśle od rodzaju makroskładników i ich proporcji.  Dzisiaj o wzroście masy mięśniowej dlatego wymienię ogólne założenia dietetyczne dla jego korzystnego zwiększania .  Najważniejsze jest spożywanie białka w ilości około 2 g na kg masy ciała . Ważny jest pełny aminogram dostarczany głównych 22 aminokwasów, czyli spożywamy różne rodzaje białka. Kolejną znaczącą kwestią są mikroelementy , witaminy,  które regulują hormony stymulujące procesy anaboliczne. Dla budowania sylwetki ma znaczenie by bazować na dobrych źródłach makroelementów czyli białek, tłuszczy, węglowodanów, by wybierać nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany złożone.

Fastfoody – Co to takiego?

Z jakich składowych składa się fast food? Oprócz elementów pieczywa -węglowodany złożone, sosy to często cukier prosty i tłuszcze nasycone, mięso to często nie najlepsza jakość, oraz obróbka w nasyconych kwasach tłuszczowych w nadmiernej ilości, oraz znacząca ilość soli. Jest ogólnie przyjętym zaprzeczeniem zdrowia, ale mamy wpływ dzięki wyborowi miejsca ze względu na proporcję słodkich sosów, ociekających fryturą kotletem , przesączoną frytką do  warzyw, jakości mięsa, rodzaju oleju, rodzaju pieczywa, świeżości produktów.  Jeden taki wysokokaloryczny , nawet niezdrowy posiłek na dwa tygodnie, tydzień , w zależności od stopnia aktywności osoby to często wykorzystywana opcja na tak zwany cheat-meal. Taka ilość nie wpływa szczególnie negatywnie przy codziennych zdrowych, wartościowych posiłkach ,a wręcz daje potrzebny impuls organizmowi na zwiększenie tempa metabolizmu.  Cukier prosty z sosów, tłuszcze trans w nasączonej bułce oraz mięsie sprzyjają budowaniu tkanki mięśniowej, a skąpa często ilość białka z mięsa nie służy nam jako dobre budowanie mięśniowej masy. Oprócz makroelementów fast food to niekorzystne źródło mikroelementów, pierwiastków, witamin, jest nich pozbawione.

Co wybrać?

Najzdrowsza wersja fast fooda? Mięso w panierce z płatków owsianych/jaglanych usmażone na oleju kokosowym z warzywami, albo upieczone bez tłuszczu plastry ziemniaka to napewno zdrowsze dekonstrukcje popularnych fast foodów.  Substytut bułki pszennej na bułkę razową z ziarnami , albo chociażby zadbanie o jakoś mięsa i jakość tłuszczu, który jak olej kokosowy nie zmienia się pod wpływem obróbki termicznej w tłuszcze trans.

Podsumowując

Jeżeli więc zależy Ci oprócz cyfry o kilka oczek, albo kilkanaście więcej na wadze też o kształt apetycznych mięśni i wzmocnionego ciała bez obwisłych fałd i nadmiaru w jednej partii to zdecydowanie zminimalizuj do zera, albo do bardzo sporadycznego spożywania fast foody, a postaw na jakościowo dobre źródła białka, węglowodanów złożonych i tłuszczów nienasyconych o wysokiej wartościowości produktów nie zapominając o warzywach i owocach.

Niech fast food będzie ostatecznością, bo lepiej zjeść coś niż nie zjeść nic, warto dbać o inżynierię metabolizmu.  Słynne stwierdzenie mówi ” jesteś tym, co zjadasz”, dlatego przestań jeść śmieci.Anna Piekutowska

Anna Piekutowska

Trening Funkcjonalny/Dietetyka

W branży od dwóch lat jako doradca klienta w branży fitness. Pomagam dopasować aktywność dla osób na każdym etapie początkujących, sredniozaawansowanych i zaawansowanych całokształt określając jako trening mentalny. Posiadam uprawnienia trenera personalnego po Akademii Mistrzostwa Sportowego. Wiedzę zbudowałam rownież na biochemii podczas studiów Ochrony Środowiska. Prowadzę treningi wzmacniające outdoorowe dla biegaczy night runners. Posiadam certyfikat rep training sztangi wydany przez Fitness University. Interesuje się holistycznym podejściem do człowieka, zarówno w aspekcie progresu fizycznego jak i mentalnego, dlatego moja mocna strona jest psychologia sportu. Osobowościowo wulkan energii z nieprzeciętnym pozytywnym podejściem. Kwalifikacje: Uprawnienia trenera personalnego Akademii Mistrzostwa Sportowego Certyfikat rep training sztangi Fitness University


Anna teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!