Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Veganuary Zmienił Jego Życie

Veganuary Zmienił Jego Życie
Monica Green
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Monica Green
Każdego roku, gdy zegar wybija północ 1 stycznia, setki tysięcy ludzi w Wielkiej Brytanii podejmuje nowe wyzwanie: Veganuary. Cały miesiąc posiłków na bazie roślin - bez nabiału, bez mięsa, bez jajek, bez ryb. Są dobre powody na przejście na weganizm, ponieważ może on przynieść korzyści dla planety i naszego zdrowia.  Niezależnie od tego, czy chcesz zmniejszyć swój ślad węglowy, czy po prostu wprowadzić więcej warzyw do diety, Veganuary to świetny sposób na wdrożenie zmian.Jedną z osób, która uznała, że to prawda, jest Shane Williams, 39 letni ojciec z Exeter, który w styczniu 2020 zdecydował się na roślinny styl życia i od tamtego czasu nie odwraca się za siebie. Oto co odkrył Shane podczas swojego pierwszego spotkania z weganizmem i co sprawiło, że trzymał dietę wegańską przez dłużej. 

“W ciągu pierwszych kilku tygodni zdecydowanie byłem kuszony”

Shane nie interesował się weganizmem, aż do Veganuary 2020. W rzeczywistości był prawdziwym mięsożercą, spożywał mięso codziennie. Niektóre zapachy wydobywające się z kuchni utrudniały pierwsze dni.

“W ciągu pierwszych tygodni zdecydowanie byłem kuszony, ponieważ sam rozumiesz, zapach rzeczy takich jak bekon… więc było to kuszące, ale jakby nie było, mam zamiar wytrzymać cały miesiąc.” 

Ale jego uparta natura odciągnęła go od zachcianek.

“Jestem trochę uparty. Więc moja rodzina i moja żona stwierdziła “nie przetrwasz ani dnia”, a ja powiedziałem “zrobię to”, więc chciałem tylko udowodnić, że się mylą. I jeszcze dzisiaj moją żona mówi “robisz to tylko po to, żeby udowodnić im, że się mylą” ale teraz to już nie, naprawdę nie.” 

Wyzwanie Veganuary nie skończyło się jednak tylko na walce z zapachem bekonu. Przejście na weganizm może być szokiem dla układu trawiennego, ponieważ dieta roślinna zawiera więcej błonnika z powodu większej ilości warzyw. To jest coś, czego zdecydowanie Shane doświadczył.“Kiedy odstawiasz jedzenie mięsa, które prawdopodobnie jest cięższe dla układu trawiennego, zaczyna on działać pełną mocą, wszystko jest błonnikiem, po prostu czujesz się zupełnie inaczej. Ponieważ nie robiłem tego wcześniej, mając bóle brzucha myślałem “co ja robię? “czy to normalne?”, ale po tygodniu przyzwyczajasz się do tego. A to dlatego, że przeszedłem z jednej skrajności w drugą.Shane szybko zdał sobie sprawę, że wegańskie jedzenie może być tak samo przepyszne jak to niewegańskie…

“Mam teraz więcej energii, jestem bardziej skupiony”

Początkowo celem Shane’a było po prostu rzucenie sobie wyzwania i spróbowanie czegoś całkowicie poza jego strefą komfortu, aby sprawdzić czy da radę to zrobić. Ale w miarę jak na diecie czuł się coraz bardziej komfortowo i lepiej, jego cele uległy zmianie. Gdy zaczął odczuwać korzyści psychiczne, był w stanie wyznaczyć cele treningowe i mieć energię, aby je osiągnąć. 

“Początkowo było to tylko po to, aby spróbować, ale kiedy zdecydowałem, że będę kontynuował, celem było uzyskanie większej sprawności i szczuplejszej sylwetki, zrzucenie trochę tłuszczu i zwiększenie masy mięśniowej 

“Mam teraz więcej energii, jestem bardziej skoncentrowany na treningu i myślę, że to częściowo dlatego, że potrafię jasno myśleć o tym co robię. a ponieważ lubię chodzić na siłownie bardzo wcześnie z powodu dzieci, po prostu wstaję i robię to, a teraz jest to o wiele łatwiejsze.”  

“Nie mam już problemu z katarem siennym”

Dla Shane, korzyści z przejścia na weganizm nie kończą się na jaśniejszym umyśle i zmniejszeniem tkanki tłuszczowej. Zauważył również, że objawy alergii i egzemy zmniejszyły się po zmianie stylu życia. “Odkąd byłem dzieckiem, miałem naprawdę poważną egzemę, która zmieniała się i podróżowała po ciele, gdy dorosłem. Ale w ciągu ostatnich kilku lat naprawdę mi się pogorszyło na rękach. Spotkałem dermatologów każdego sortu. Stosowałem tabletki, które mi trochę pomogły, ale zawsze ona występowała i bardzo bolesne było robienie wielu rzeczy. Ale po przejściu na dietę wegańską egzemy prawie nie ma. 

“Myślę, że część tego spowodowana jest nietolerancją mleka, którą prawdopodobnie miałem, ale po prostu nie wiedziałem. A także inne alergię - mam astmę, która jest bardzo łagodna, ale to jest coś czego w tej chwili nie muszę nawet leczyć. A latem nie mam już problemów z katarem siennym, podczas gdy wcześniej je miałem.” 

“Prawdopodobnie nie byłbym w stanie tego zrobić 20 lat temu”

Jeżeli czujesz się zainspirowany, aby zacząć jeść trochę bardziej ekologicznie, Shane ma fantastyczne wskazówki dla każdego kto zagłębia się w dietę wegańską. Mówi, że warto zacząć od małych rzeczy i skupić się na przygotowywaniu swoich ulubionych wegańskich posiłków.“Zacznij od małych zmian, nie odstawiaj czegoś nagle. Miałem przyjaciela, który tak zrobił i naprawdę zmagał się z tym, ponieważ jest to ogromna zmiana.”“Jest tak wiele opcji teraz. Będę szczery, prawdopodobnie nie byłbym w stanie tego zrobić 20 lat temu, ponieważ nie było tak dużego wyboru, podczas gdy teraz jest tak wiele wegańskich alternatyw. Więc pomyśl o tym co lubisz i podejdź do tego w ten sposób “OK, nadal mogę to mieć, ale będzie trochę inaczej” Po prostu zmień to i spróbuj.”Planowanie jest również kluczem do ułatwienia swojego roślinnego życia. Dla Shane bycie nieprzygotowanym było jedną z najtrudniejszych przeszkód jaka towarzyszyła byciu weganinem.

“Myślę, że najtrudniejsze jest to, że gdy wychodzisz, pracujesz lub podróżujesz, wiesz że musisz planować z wyprzedzeniem, aby wiedzieć gdzie możesz coś zjeść. Większość miejsc będzie miała coś do zaoferowania, ale musisz poświęcić odrobinę czasu na planowanie.” 

“Po prostu brudny burger, jest niesamowity, uwielbiam go.”

Wielu wegańskich nowicjuszy martwi się, że po wprowadzeniu zmian w diecie nie będą mogli jeść swoich ulubionych oszukanych posiłków. Ale Shane udowania, że nie musi tak być. Nadal dostaje swój ulubiony oszukany posiłek i delektuje się każdym kęsem. Nawet jeśli nie było tak od początku…“Naprawdę lubię zjeść niezłego burgera. Wegański ser jest różny, ale jest kilka miejsc serwujących burgery na wynos, a ser jest całkiem niezły. Może to dlatego, że przyzwyczaiłem się trochę do niego, ponieważ kilka pierwszych razy, kiedy go jadłem uważałem, że jest obrzydliwy. Ale tak, niezły burger, trochę faconu (sztucznego bekonu) i niezła porcja sosu - po prostu brudny burger, jest niesamowity, uwielbiam go.” 
Double Dough Brownie - veganuary

Podsumowanie

Shane nie oglądał się za siebie od Veganuary 2020 i po zmianie diety doświadczył pewnych zmieniających życie korzyści. Chociaż każdy jest inny - nie można zagwarantować, że odczujesz te same korzyści co Shane - ale przynajmniej spożywanie większej ilości warzyw jest bardziej przyjazne dla naszej planety. 
Odżywianie

Veganuary - Suplementy Wspierające Weganizm

Veganuary to coroczne wyzwanie organizowane przez brytyjską organizację non-profit, która promuje i edukuje na temat weganizmu.

Suplementy

Double Dough Brownie w Końcu Wegańskie

Nie mogliśmy pozwolić wejść Ci w ten miesiąc bez pysznej przekąski pełnej białka. Więc prosimy, przywitaj ciepło nasze wegańskie Double Dough Brownie.

 

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Monica Green
Autor i ekspert
Wyświetl profil Monica Green
myprotein