Przejdź do głównej zawartości
Zdrowie

Zdrowie Psychiczne po Zaburzeniach Odżywiania 

Zdrowie Psychiczne po Zaburzeniach Odżywiania 
Monica Green
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Monica Green

W miesiącu zdrowia psychicznego 2021 chcemy uczcić pozytywny wpływ, jaki sport może mieć na nasze zdrowie psychiczne. Włożenie słuchawek, zwiększenie głośności i podniesienie czegoś ciężkiego może być ucieczką, której potrzebujesz. 

Zdrowie psychiczne nie jest tematem tabu i nikt nie musi cierpieć w milczeniu. Dlatego dzielimy się historiami osób, które doświadczyły problemów ze zdrowiem psychicznym i odkryły sposoby na poprawę swojego samopoczucia.Amelia Goldsmith zna tą walkę. Aby przezwyciężyć zaburzenia odżywiania, których doświadczała przez prawie dekadę, Amelia rozpoczęła swoją podróż nabierania wagi, dzieląc się każdym krokiem ze swoimi obserwatorami na instagramie.Rozmawialiśmy z Amelią, aby dowiedzieć się co skłoniło ją do rozpoczęcia tej podróży i przezwyciężenia wyzwań, z jakimi się zmierzyła, gdy wzmacniała swoje ciało i umysł poprzez sprawność fizyczną i doskonałe odżywianie.  
zdrowie psychiczne

Przed rozpoczęciem nabierania wagi

Dorastając, Amelia zawsze była aktywna, tańczyła od trzeciego roku życia. Zawsze też miała szczupłą sylwetkę i czuła presję zarówno środowiska tanecznego jak i otaczającego ją świata, aby taka pozostała.“Myślę, że z powodu pewnego środowiska tanecznego, presji jaką na siebie wywierałam i standardów społecznych, którymi się otaczałam zaczęłam spadać, co wiązało się z nieskończonymi czarnymi myślami zwiazanymi z dietą, dysmorfią ciała i ciągłą potrzebą szczupłej sylwetki i “sportowego wyglądu”.”Z biegiem czasu presja zebrała swoje żniwo w dość przerażający sposób i dopiero w zeszłym roku Amelia zdała sobie sprawę z powagi sytuacji.“Po siedmiu lub ośmiu latach ciągłej walki z myślami w mojej głowie związanymi z jedzeniem i liczeniem/ograniczeniem kalorii, przyszedł rok 2020, kiedy uderzył COVID i osiągnęłam dno... psychiczne i fizyczne.” W tym momencie Amelia nie miała okresu od 8 lat. a jej przyjaciele również zaczęli wyrażać swoje obawy o nią. “Mój najlepszy przyjaciel kilka razy kontaktował się ze mną pytając, czy wszystko w porządku, co mnie zmartwiło i wywołało panikę. Po kilku komentarzach na temat mojej wagi zaczęłam zdawać sobie sprawę z tego, co robię i dokąd zmierzam i jeśli nadal będę kontynuować nie sprawi to wcale, że będę szczęśliwa ani zdrowa.”  Może być trudno dostrzec w sobie niezdrowe myśli i nawyki i dopiero obiektywne spojrzenie otworzyło oczy Amelii, że coś musi się zmienić.“Właściwie pamiętam trening na żywo we współpracy z Myprotein na moim instagramie i pamiętam jak patrzę wstecz i pytam czy naprawde jestem tak chuda, jak wyglądałam na filmie. To był jeden z nielicznych momentów, kiedy zobaczyłam swój prawdziwy rozmiar, a nie rozmiar o którym zawsze myślałam patrząc w lustro.”

Dokonywanie zmian

Po niezwykle trudnym pierwszym kroku, jakim było zaakceptowanie zmiany, którą trzeba było dokonać, Amelia pozwoliła dołączyć światu do jej podróży. Cała podróż nabierania na wadze została udokumentowana na jej instagramowym koncie.“W końcu zdobyłam się na odwagę, aby zaakceptować, że muszę na pierwszym miejscu postawić zdrowie, co oznaczało przybieranie na wadze.”  Podczas gdy każda podróż ma swoje wzloty i upadki, przybranie na wadze dało Amelii o wiele więcej, niż początkowo sobie wyobrażała.“O tak, jest TAK wiele pozytywów! Odzyskałam swoją osobowość, o której nie wiedziałam, że ją straciłam. Odzyskałam humor, często się śmieje. Czyste, czyste szczęście, energia, niewyobrażalnie zdrowsza skóra, włosy i paznokcie. Moje relacje z jedzeniem są takie swobodne i niesamowite.”  Zauważyła również poprawę swoich relacji z innymi, a także z nią samą, zauważając, że jej ciało nie tylko próbuje przetrwać, ale także kwitnie.“Moje relacje z rodziną i przyjaciółmi są o wiele zdrowsze i mniej toksyczne. Mój niepokój jest o wiele mniejszy i myślę, że jest to również spowodowane wzrostem zaufania. Mój okres powrócił (!!!!) co oznacza, że moje ciało nie próbuje już dłużej “przeżyć”, a zamiast tego żyje szczęśliwie. Wróciło moje libido i zainteresowanie romantycznymi związkami.”  Słysząc o tych wszystkich pozytywach, które wymieniła Amelia, uświadamiasz sobie jak bardzo zależy nam na tym, aby wyglądać w określony sposób i że kiedy ta presja zostaje usunięta, o ile bardziej można cieszyć się z życia. Tak jest zdecydowanie w przypadku Amelii.“Marzenia, które miałam od lat, w końcu zaczynają się spełniać i mocno wierze, że to dlatego, że moje nastawienie wobec mojego ciała, jedzenia, ćwiczeń itp. powstrzymywało mnie na tak wiele sposobów.”Teraz Amelia jest w stanie postrzegać aktywność fizyczną jako coś co wzmacnia jej ciało i wspiera zdrowie psychiczne, a nie coś, co ją tylko mniejsza.

Rozpocznij swoją własną przygodę z nabieraniem wagi

Pomimo pozytywów, obserwowanie jak Twoje ciało rośnie po ciężkich latach walki o każdy centymetr, może być zniechęcające. Ale Amelia udzieliła kilku praktycznych rad, jak radzić sobie z wyzwaniami przed którymi stanęła po drodze:– ZAUFAJ PROCESOWI! Za łatwo jest wątpić w proces i siebie, ale w końcu wszystko doskonale pasuje do siebie 

– Wzdęcia są normalne. Pozwól swojemu ciału stawić jedzenie, które mu dostarczyłaś.  

– Jeżeli na początku będziesz nieprzyjemnie pełna, wiedz, że to minie. Twoje ciało i apetyt dostosują się, po prostu daj mu czas.  

– Twoje ciało w trakcie przywracania odpowiedniej wagi może być trudne do zaakceptowania, ale pamiętaj, że jest to tymczasowe, a waga będzie równomiernie rozłożona.– Skup się na sobie, nie martw się o ludzi wokół Ciebie. Ich cele nie pomogą Ci osiągnąć Twoich.

Zapamiętaj

Przybieranie na wadze może wydawać się sprzeczne ze wszystkim, co kiedykolwiek mówiło Ci społeczeństwo o byciu “zdrowym” ale Amelia to dowód, że “zdrowy” to o wiele więcej niż to, jak wyglądasz.  Dbanie o swoje ciało i cieszenie się z wszystkiego co może Ci ono dać, jest o wiele bardziej warte zachodu, niż porównywanie go z nie realistycznymi ideałami. Zasil swoje ciało, zasil swój umysł. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, dbaj o nie.
Zdrowie

Odprężająca Playlista | Czas na Chwilę Relaksu

Mamy nadzieję, że ta odprężająca playlista przypomni Ci o wyłączeniu się na chwilę i naładowaniu baterii na kolejny dzień.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej na naszym blogu.

Zdrowie

Lęk i Bieganie | Co musisz wiedzieć

Lęk dotyka wielu z nas z licznych wyjątkowych powodów, często negatywnie wpływając na nasze codzienne życie i sposób w jaki się czujemy...

 
Monica Green
Autor i ekspert
Wyświetl profil Monica Green
myprotein