Przejdź do głównej zawartości
Ambasadorzy

Co robi 5-krotny medalista olimpijski? | Max Whitlock o ambicji, niepowodzeniach i poświęceniu

Co robi 5-krotny medalista olimpijski? | Max Whitlock o ambicji, niepowodzeniach i poświęceniu
Lauren Dawes
Pisarz i redaktor5 lat Ago
Wyświetl profil Lauren Dawes
Tego maja obchodzimy nasze 15. urodziny i świętujemy 15 lat zasilania waszych ambicji. W ramach tego świętowania, chcemy walczyć o rozwój - ale nie tylko o nasz własny, ale także wszystkich ludzi, którzy byli częścią tej podróży - ludzi, których z dumą wspieramy.  Jedną z tych osób jest Max Whitlock MBE. Max jest brytyjskim gimnastykiem sportowym. W wieku zaledwie 26 lat został pięciokrotnym medalistą olimpijskim, sześciokrotnym medalistą świata i pierwszym w Wielkiej Brytanii złotym medalistą w gimnastyce artystycznej, wygrywając podczas ćwiczeń na podłodze i na koźle gimnastycznym podczas Letnich Igrzysk w 2016 roku.

Mając tak pokaźną kolekcję medali, musieliśmy dowiedzieć się więcej o sukcesach i porażkach, które zmieniły Maxa w ikonę brytyjskiej gimnastyki.

Oto czego się dowiedzieliśmy:

 

15 lat temu, musiał podjąć bardzo trudną decyzję

“Piętnaście lat temu, byłem małym chłopcem, miałem 11 lat i  byłem na początku swojej kariery. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, że mam przed sobą bardzo ważną decyzję do podjęcia w bardzo krótkim czasie - być może nawet najważniejszą w swojej karierze. Mój trener postanowił wyjechać i wrócić do swojego rodzinnego miasta w Słowenii, więc postawił mnie przed dokonaniem pewnej decyzji. Mogłem podążyć jego śladami i zostawić własną rodzinę lub zrezygnować z gimnastyki.  Nie chciałem rezygnować z gimnastyki, więc przeprowadziłem się na Słowenię, aby tam zamieszkać i kontynuować treningi. Taką decyzję podjąłem w wieku 12 lat.Ze względu na młody wiek podjęcie takiej decyzji z biletem w jedną stronę i nie wiedząc kiedy wrócę było bardzo trudne zarówno dla mnie, jak i mojej rodziny.To była właściwa decyzja.”

 

Miłość do tego sportu rozpoczęła się w wieku 7 lat

“Gimnastyka jest niesamowita. Jeśli chodzi o mnie to dała mi bardzo dużo i mocno wierzę w to, że jest to jeden z najlepszych sportów na świecie.Czuję się bardzo dumny i szczęśliwy, że mogę brać w tym udział.Zaczynając jako młodzieniec (miałem zaledwie 7 lat) moja miłość wciąż rosła i mam szczęście, że nadal ją kocham - to jest powód, dla którego wciąż to robię.To dało mi tak wiele możliwości po drodze, możliwości robienia rzeczy, których nigdy wcześniej bym nie zrobił. Czuję się bardzo zaszczycony, że mogę być na tej pozycji.”

On nie wierzy w poświęcenie

“Często słyszę pytanie: “co muszę poświęcić, aby osiągnąć sukces”. Dużo sportowców traktuje to jako poświęcenie, ale ja myślę, że to bardzo dużo mówi o ich podejściu do sportu, którym się zajmują, jeśli określają to jako poświęcenie.Jeśli chodzi o mnie, zajmuję się tym sportem, ponieważ sprawia mi to ogromną radość. Cała moja kariera polegała na cieszeniu się podróżą, cieszeniu się całym procesem i  doświadczeniem - a jeśli widzisz to w ten sposób, to ciągle się rozwijasz. Myślę, że jeżeli lubisz coś robić, robisz tego więcej - a to, czego robisz więcej, staje się lepsze. Oto motto, którego się trzymam.”

 

Pozwalał ludziom wątpić w jego ambicje

“Dla mnie ambicja jest wszystkim. Wiesz, ustalanie tych celów przede wszystkim dla siebie - i mogą to być nawet cele, które wydają się nieosiągalne dla wielu innych ludzi.Ludzie mogą śmiać się z tych, które faktycznie miałem w przeszłości, ale wiesz, jeśli wierzysz w siebie, to jest najważniejsze.Bycie ambitnym jest istotną częścią osiągnięcia sukcesu w przyszłości.”

 

Miał do czynienia z niejedną porażką - i wyciągnął z nich wnioski

“Pod względem gimnastyki rok 2018 był bardzo trudny. W oczach opinii publicznej zdobycie srebrnego medalu na poważnych mistrzostwach było postrzegane jako porażka - co było dla mnie naprawdę trudne do zaakceptowania jako dla sportowca..To bardzo, bardzo trudne, wiedząc, że w oczach opinii publicznej tylko zdobycie złota jest postrzegane jako sukces - znacznie zwiększa to presję.Ale dla mnie osobiście rok 2018 był właściwie bardzo dobrym rokiem i dużą dawką nauki pod względem własnych czynów gimnastycznych i podnoszenia poprzeczki trudności. Włożyłem w to tyle trudu, a czynnik ryzyka przeważał nad wszystkim innym. To dla mnie ogromna motywacja, że nauczyłem się więcej i mogę to wykorzystać w przyszłości.To, co wydarzyło się w tym finale, było dla mnie ogromną motywacją, aby wrócić na siłownię, kontynuować moją rutynę i skupić się na drobniejszych szczegółach, aby upewnić się, że wszystko, co robię, jest tak doskonałe, jak to tylko możliwe.Wiem, co muszę zrobić, aby 2019 był jak najbardziej udany. Plan i cel długoterminowy to oczywiście Tokio.”

 

Ciągle stara się o więcej

“Zaraz po mojej drugiej Olimpiadzie w Rio zdecydowałem się skupić na dwóch rzeczach: aby zwiększyć poziom trudności i ulepszyć swoje umiejętności. Przede mną duże ogromne wyzwanieSiedząc tu dzisiaj, wiem, że to była właściwa decyzja.Teraz podjąłem decyzję o zwiększeniu tej liczby do czterech, ponieważ pomagam drużynie - może to być dobre wsparcie dla tych dwóch dodatkowych elementów. Pomaga mi to również utrzymać wszechstronną sprawność fizyczną, więc mój poziom sprawności powinien nadal być taki sam, jak wtedy, gdy miałem 21/22 lata i byłem w najlepszej formie.To jest mój cel, dzięki czemu mogę (mam nadzieję) przedłużyć moją karierę i utrzymać swoją sprawność tak długo, jak to możliwe.

Jego największe osiągnięcie nie ma nic wspólnego z gimnastyką

“Zostanie tatą jest najlepszą rzeczą na świecie i zabawne jest, jak zmieniają się priorytety w jednej chwili.Całe doświadczenie było niewiarygodne i fascynujące zarazem. To nie odbiega od mojego sportu - kocham to co robię i uwielbiam udowadniać, co mogę zrobić dla całego kraju. To naprawdę niesamowite uczucie reprezentować swój kraj i powiewać flagą… ale bycie tatą przewyższa wszystko.”

 

Za 15 lat gimnastyka nadal będzie dużą częścią jego życia

“Nigdy nic nie wiadomo, wciąż mogę chodzić, wciąż brać udział w zawodach. Jeśli nadal jestem na wysokim poziomie i nadal jestem sprawny, będę pozostawał w grze. Byłoby to nie lada osiągnięciem gdybym za 15 lat mógł kontynuować, byłbym wtedy starcem w tym sporcie, ale kto wie?Chciałbym nadal inspirować pokolenie, dawać wiele możliwości mojemu sportowi i pomagać mu rozwijać się na wyższy poziom. Czuję się bardzo dumny z tego, że jestem jednym z facetów w zespole, który pomógł sportowi urosnąć w siłę - w ciągu ostatnich 10 lat gimnastyka zmieniła się w zupełnie inny sport, niż kiedy zacząłem.Więc za kolejne 15 lat, kto wie co będzie z tym sportem, ale chciałbym być nadal jego częścią.” Chcesz wiedzieć więcej na temat Maxa? Śledź jego profil @maxwhitlock
Lauren Dawes
Pisarz i redaktor
Wyświetl profil Lauren Dawes

Lauren jest absolwentką literatury angielskiej pochodzącą z Południa. Zawsze uwielbiała pływać, niedawno odkryła siłę treningu siłowego i regularnie pracuje nad poprawą podczas cotygodniowych zajęć z jogi.

W weekendy zazwyczaj gotuje lub wychodzi na brunch. Lubi wypróbowywać nowe przepisy ze swoimi współlokatorami - zwłaszcza, że dopiero pozbywa się studenckich nawyków, takich jak dieta makaronowa. Przede wszystkim mocno wierzy w zachowanie równowagi między siłownią a dżinem.

Dowiedz się więcej o doświadczeniu Lauren tutaj.

myprotein