Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Czym jest Frutarianizm? | Recenzje Dietetyków, Korzyści, Wady i Dlaczego Nie Powinieneś Tego Próbować

Czym jest Frutarianizm? | Recenzje Dietetyków, Korzyści, Wady i Dlaczego Nie Powinieneś Tego Próbować
Claire Muszalski
Certyfikowany Dietetyk2 lat Ago
Wyświetl profil Claire Muszalski
Frutarianizm jest ekstremalnym planem żywieniowy, który w całości lub w większości składa się z owoców. Nie ma ścisłej definicji, więc niektórzy zwolennicy diety będa włączać orzechy, nasiona, warzywa i zboża, ale wszyscy całkowicie pominą mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego (takie jak miód).Przyczyny stosowania diety są zwykle ideologiczne, często przytaczane są kwestie etyczne i środowiskowe, ale ze względu na bardzo restrykcyjny charakter istnieje wysokie ryzyko niedoborów żywieniowych Przeskocz do:
frutarianizm - melon

Czy frutarianizm jest zdrowy?

Zdrowa dieta obejmuje różnorodne produkty, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych w postaci makro i mikroelementów: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Restrykcyjna dieta frutariańska byłaby bardzo bogata w węglowodany, miałaby trochę tłuszczu i niewiele białka - nawet z orzechami, nasiona i pełnymi ziarnami. Badania wykazały, że ścisłe przestrzeganie tej diety przed długi czas może być szkodliwe dla długoterminowego zdrowia fizycznego i psychicznego.1,2

Czy dieta frutariańska jest bezpieczna?

Każda dieta, która całkowicie eliminuje wiele grup żywności, jest prawdopodobnie niebezpieczna przez dłuższy okres czasu. Badania wykazały, że dieta składająca się głównie z owoców może prowadzić do problemów z nerkami, wątrobą i mózgiem.1,2 Nawet jeśli 25% kalorii pochodzi z tłuszczu i białka, uzyskanie wystarczającej ilości energii i składników odżywczych może być nadal trudne dla optymalnego zdrowia.

Czy są jakieś korzyści z diety frutariańskiej?

Dieta frutariańska jest prawdopodobnie bogata w błonnik, wodę, witaminy i minerały, które są potrzebne dla zdrowia. Jednak wszystkie te składniki mogą być spożywane w odpowiednich ilościach w większości zdrowych planów żywieniowych, więc nie ma potrzeby stosowania diety tak restrykcyjnej, jak dieta frutariańska.

Jakie są wady?

Nic dziwnego, że jedzenie samych owoców ma sporo wad… ale wyróżniają się trzy konkretne. 

Bogata w cukier

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z kontrolą poziomu cukru we krwi lub cukrzycę, jedzenie tylko owoców może utrudnić kontrolowanie poziomu cukru we krwi i poziomu energii. Może to również prowadzić do przyrostu masy ciała, jeśli spożywasz więcej kalorii, niż zużywasz.Chociaż rozpoczęcie frutariańskiego stylu życia może drastycznie zwiększyć spożycie cukru, nie jest on Twoim wrogiem. Oto jak bezpiecznie się nim cieszyć…
Odżywianie

Cukier Nie Jest Twoim Wrogiem. Oto Dlaczego

Czekolada, chipsy, napoje bezalkoholowe - wszystkie są super smaczne, ale zawierają cukier. Czy to jest problem?

Niska zawartość białka

Jeśli jesteś sportowcem, starasz się budować mięśnie, niska zawartość białka w diecie frutariańskiej będzie problemem. Masz problem z dostarczeniem białka? Pozwól Claire pomóc…

Niska zawartość tłuszczu

Tłuszcz, podobnie jak białko, pomaga nam czuć się sytym i zadowolonym więc przestrzeganie diety frutariańskiej może sprawić, że poczujesz się bardziej głodny, niż na innych dietach.

Podsumowanie

Ekstremalne diety, takie jak frutarianizm, które całkowicie wykluczają wiele grup żywności mogą być niebezpieczne w dłuższej perspektywie, ponieważ nie zawierają wszystkich składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia i mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw może być częścią zdrowego żywienia, ale musisz również upewnić się, że spożywasz niezbędne makro i mikroelementy, takie jak białko, zdrowe tłuszcze, witamina B12, żelazo i cynk, których brakuje w diecie frutariańskiej.
Odżywianie

Wysokobiałkowe czy Wysokowęglowodanowe Śniadanie? | Które Lepsze?

“Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia” to prawdopodobnie jeden z najczęściej słyszanych zwrotów na temat odżywiania. Które śniadanie jest najlepsze?

Odżywianie

Najlepsze Wegańskie Źródła Wapnia

Dla niektórych osób na diecie wegańskiej, spożycie wystarczającej ilości wapnia może problemem, dowiedz się jakie produkty pomogą Ci rozwiązać ten problem.

 

  1. Vetrani, C., Bozzetto, L., Della Pepa, G., Rivellese, A. A., & Annuzzi, G. (2022). Fruitarian Diet and Blood Glucose Control in Type 1 Diabetes: A Case Report. Frontiers in nutrition, 9.
  2. Storti, B., Nastasi, G., Acampora, R., Ferri, F., Isella, V., Ferrarese, C., … & Tremolizzo, L. (2020). A Case of Reversible Dementia Due to a Strictly Fruitarian Diet: If an apple a day keeps the doctor away, a fruitarian diet throws your mind away. Neurology: Clinical Practice.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Claire Muszalski
Certyfikowany Dietetyk
Wyświetl profil Claire Muszalski

Claire jest dietetyczką zarejestrowaną poprzez Academy of Nutrition and Dietetics oraz trenerem Health and Wellness certyfikowanym przez International Consortium for Health and Wellness Coaching. Posiada licencjat z biologii i tytuł magistra z dietetyki klinicznej i żywienia z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Rozmowa i pisanie o jedzeniu i fitnessie jest ulubioną częścią życia Claire, ponieważ uwielbia wykorzystywać swoje doświadczenie, aby pomóc innym w realizacji ich celów zdrowotnych i w poprawie kondycji psychicznej.

Claire jest też certyfikowanym instruktorem kolarstwa halowego i uwielbia fizyczny impuls, jaki uzyskuje dzięki regularnym biegom i zajęciom jogi. Kiedy sama nie trenuje, kibicuje drużynom sportowym w rodzinnym mieście w Pittsburghu lub gotuje dla swojej rodziny.

Dowiedz się więcej o doświadczeniach Claire tutaj.

myprotein