Przejdź do głównej zawartości
Trening

Wpływ uchwytu na jakość treningu

Wpływ uchwytu na jakość treningu
Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk6 lat Ago
Wyświetl profil Jennifer Blow

Wpływ uchwytu na jakość treningu

Czy zastanawiałeś się jaki uchwyt dla Ciebie będzie najlepszy? Uchwyt dzięki któremu podbijesz swoje rekordy! Zapraszam do artykułu. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak kluczowe jest użycie odpowiedniego uchwyt podczas treningu, a także jak uchwyt wpływa na jakość treningu. Dużo osób wykonuje ćwiczenia nie zwracając szczególnej uwagi na to wybór uchwytu. Dlatego w tym artykule  postaram się wszystko wyjaśnić.

1. Wpływ uchwytu na jakość treningu.

Praktycznie każdy użytkownik na siłowni nie zwraca uwagi na rodzaj uchwytu, a niestety ma to kluczowy wpływ na ich rozwoju mięśni. Występuje dużo rodzaj uchwytów, tak jak jest wiele rodzaj ćwiczeń. Jest to dość duża zaleta, ponieważ możemy urozmaicić nasz trening oraz cały czas zmieniać ćwiczenia, przy tym pobudzając ciągle nasze mięśnie do rozrostu. Dzięki takim rozwiązaniom jedno ćwiczenie możemy wykonywać przez dłuższy okres, przy tym tylko zmieniając uchwyt. Tak jak wyciskanie sztangi można wykonywać na różne sposoby, przy ciągłym pobudzaniu do rozrostu klatkę piersiową. Ale pamiętaj, że zmieniając uchwyt w ćwiczeniu,  cały czas nie będzie pracowała ta sama partia mięśniowa. Musisz uwzględnić to, że każda zmiana uchwytu wiąże się ze zmianą pracy poszczególnych partii mięśniowych.

2. Wiosłowanie sztangą nachwytem czy podchwytem?

Przede wszystkim pamiętaj, że każdy rodzaj uchwytu czy nachwytu, podchwytu itd. działa na wszystkie części pleców. Dzięki różnym wariantom tych ćwiczeń można zwiększyć ich efektywność:

Podchwyt: - szeroko - wąsko Nachwyt: - jednorącz

Jak widzisz jest dużo rodzajów uchwytów dzięki którym  jedno ćwiczenie może przez cały czas efektywnie rozwijać plecy. Musisz tylko zwrócić uwagę na to, że podczas zmianie uchwytów będzie pracowała inna grupa mięśnie pleców. Nie zapomnij także o zachowaniu odpowiedniej techniki podczas wykonywania ćwiczeń.

3. Podciąganie na drążku rodzaj uchwytu?

Podciąganie na drążku jest to ćwiczenie, które buduje naszą całą górną partię mięśniową: rozwija plecy, ramiona, barki oraz mięśnie stabilizujące. Jest to o tyle dobre ćwiczenie, ponieważ można wykonywać je praktycznie wszędzie. Istnieje także wiele wariantów tego ćwiczenia. Można wyróżnić kilka rodzajów uchwytów podczas ćwiczenia n drążku - każdy z nich będzie angażował inne partie mięśni: - podciąganie na drążku nachwytem - podczas wykonywania tego ćwiczenia najbardziej zaangażowane są mięśnie najszerszego grzbietu. - podciąganie na drążku podchwytem, najbardziej  aktywuje mięśnie bicepsa.

- podciąganie na drążku chwyt normalny, podczas jego wykonania dłonie ustawiamy na szerokość barków. - podciąganie na drążku chwyt wąski - dłonie ustawiamy węziej niż szerokość barków. - podciąganie na drążku chwyt szeroki -  dłonie są ustawione szerzej od barków.

Jak widać możemy wyróżnić dużą ilość uchwytów w tym ćwiczeniu. Dzięki zastosowanie różnych uchwytów możesz angażować i kontrolować poszczególne mięśnie.

4. Jaki uchwyt dobrać do martwego ciągu?

Jak każdy wie martwy ciąg jest to ćwiczenie uniwersalne, które rozwija dużą grupę mięśniową. Ale musisz pamiętać, że to ćwiczenie jest dość specyficzne, ponieważ źle wykonywane może skutkować kontuzją. Martwy ciąg możesz wykonać na kilka sposobów, a który będzie bardziej Ci odpowiadał - zdecydujesz sam. Martwy ciąg z przechwytem jest to metoda uchwytu, kiedy jedna dłoń jest ułożona nachwytem a druga dłoń jest podchwytem. Tę metodę można zastosować podczas podnoszenia największych ciężarów (oczywiście, kiedy gryf sztangi nie obraca się). Podczas wykonywania martwego ciągu nachwytem, obie dłonie trzeba ułożyć przodem do gryfu. Dzięki tej metodzie, ręce będą wzmocnione. Jedynym minusem jest trudność w utrzymaniu gryfu, który może się obracać.

Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.

Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.

Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.

W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.

myprotein