Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Czym jest dieta jajeczna? | Przykładowe menu

Czym jest dieta jajeczna? | Przykładowe menu
Liam Agnew
Dietetyk Sportowy i Trener Personalny3 lat Ago
Wyświetl profil Liam Agnew

Wiele ludzi lubi rozpoczynać swój dzień od jajek. Nie ważne czy mowa o jajecznicy, jajkach sadzonych czy gotowanych. W połączeniu z tostem z odrobiną masła, mogą wydawać się doskonałym balansem białka i węglowodanów, który zapewni Ci energię do obiadu. Jednak wygląda na to, że niektórzy ludzie przenieśli swoją miłość do jajek na zupełnie nowy poziom, stosując ekstremalne diety w której można jeść jajka do każdego posiłku. Brzmi szalenie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czy tak jest. 

Wypasiona patelnia - dieta jajeczna

Jaka jest dieta jajeczna? 

Dieta jajeczna jest restrykcyjną, niskowęglowodanową krótkotrwałą dietą. Dieta jajeczna może się różnić w zależności od tego jak chcesz żeby restrykcyjna była. Są trzy typy diety, które obejmują w każdym posiłku jajka lub inne źródła chudego białka wraz z niskoskrobiowymi warzywami. To nie brzmi, aż tak źle - w końcu chude źródła białka i niektóre warzywa nie są dla nas takie złe. 

Jak długo to trwa? 

Jak długo to będzie trwało, zależy od wybranej diety. Jest opcja 3 dniowa i 14 dniowa. Obie opcje, to diety o niskiej zawartości kalorii, więc nie należy ich stosować za długo. Trzydniowa dieta jest stosowana, aby przełamać okres odchudzania i nie powinna być stosowana dłużej. Opcja 14 dniowa jest nieco mniej restrykcyjna, ale nie zaleca się stosowanie jej dłużej, niż dwa tygodnie.

Co możesz jeść na diecie jajecznej?

Na 14 dniowej diecie możesz jeść jajka, chude źródła białka, takie jak drób, ryby i chude kawałki wołowiny, jagnięciny i wieprzowiny. Możesz spożywać również niskowęglowodanowe owoce (1-2 porcje w ciągu dnia) i niskoskrobiowe warzywa wraz ze źródłami tłuszczu, takimi jak olej kokosowy, masło i majonez - ale tylko w małych ilościach.  

Podczas 3 dniowej diety musisz spożyć posiłek tylko z jajek w ciągu 30 minut po wstaniu, następnie co 3-4 godziny posiłek bazujący na jajkach, z każdym jajkiem spożywać 15g masła lub zdrowego tłuszczu i przestać jeść 3 godziny przed snem. Chociaż dozwolone jest spożywanie większej ilości masła, głównym założeniem jest wywołanie stanu ketozy - który wymaga spożywanie mniej, niż 50g węglowodanów, więc owoce powinny być ograniczone, 

Czy może to pomóc w utracie wagi?

Ze względu na ilość ograniczeń i niską zawartość węglowodanów, najprawdopodobniej spowoduje to deficyt kalorii - czyli sytuację, w której więcej kalorii spalasz, niż spożywasz. Tak działa każda dieta odchudzająca. 

Zarówno dieta 3 dniowa jak i 14 dniowa możemy być stosowana do przyspieszenia, utrzymania lub wprowadzenia kogoś w dietę ketogeniczną, która może być łatwiejsza do utrzymania przez dłuższy okres czasu.

Jakie są korzyści? 

Bogata w białko  

Ze względu na to, że dieta składa się głównie z jajek i mięsa, spożycie białka będzie wysokie. Dowody wskazują na to, że wysokie spożycie białka może pomóc w utrzymaniu tak bardzo ważnej czystej masy mięśniowej.1  

Zapewnia krótkotrwałą utratę wagi

Ze względu na ograniczenie spożycia kalorii najprawdopodobniej wystąpi deficyt kaloryczny na tej diecie. Może to pomóc w osiągnięciu celów związanych ze zdrowiem i zapewnia motywację do trzymania się zdrowszej i bardziej zrównoważonej diety przez dłuższy okres czasu. 

Jajka są wysoce odżywcze 

Jajka są nie tylko dobrym źródłem białka (zazwyczaj zawiera 6g), ale również doskonałym źródłem mikroelementów jak magnez, selen, kwas foliowy, witamina D i witamina A.

Czy są jakieś efekty uboczne?

Niedobory składników odżywczych 

Z powodu restrykcji możesz skończyć z niedoborami składników odżywczych. Na przykład zboża i węglowodany skrobiowe jak ziemniaki, są ważnym źródłem błonnika i mikroelementów. Dieta ogranicza również nabiał, który jest dobrym źródłem wapnia.

Niska dostępność energii

Restrykcyjny charakter diety oznacza również niską zawartość kalorii. Niskokaloryczna dieta prowadzi do niskiej dostępności energii co może prowadzić do zmęczenia, zmniejszenia gęstości kości (większe ryzyko, kiedy spożycie wapnia jest niskie), zmniejszenia wydolności fizycznej, a nawet wypadania włosów, W dłuższej perspektywie czasu może powodować również problemy hormonalne.2  

Najczęściej zadawane pytania o diecie jajecznej: 

Ile kilogramów mogę schudnąć na diecie jajecznej?

Według autorki diety jajecznej Arielle Chandler przestrzeganie diety może pomóc zrzucić Ci 11 kg w dwa tygodnie. Czy jest to zdrowe, to kwestia dyskusyjna. Co więcej, utrata wagi w większości nie będzie pochodzić z tłuszczu. Ze względu na brak węglowodanów w diecie utraconą wagę będzie głównie stanowić woda.

Czy można stosować dietę jajeczną więcej, niż przez dwa tygodnie?

Nie zaleca się stosowanie restrykcyjnej diety dłużej, niż dwa tygodnie. Twój organizm potrzebuje wielu składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania, a ograniczenie wielu rodzajów pożywienia spowoduje deficyt składników odżywczych.

Ponadto diety niskokaloryczne powodują niską dostępność energii, co prowadzi do zmęczenia, zaburzenia odżywiania, utraty włosów, zmniejszenie gęstości kości i pogorszenia nastroju. Spożywanie przez długi okres czasu niewielkiej ilości kalorii może prowadzić do zaburzeń hormonalnych powodując brak miesiączkowania u kobiet i spadek testosteronu u mężczyzn oraz podwyższenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu.2 

Długotrwałe ograniczenia kaloryczne mogą prowadzić również do utraty czystej masy mięśniowej i zmniejszenia podstawowego poziomu metabolizmu, co utrudnia utratę wagi w dłuższej perspektywie czasu.

 

Dieta jajeczna - Przykładowe menu:

Dzień 1 

 • Śniadanie: Jajecznica ze szpinakiem i pomidorami
 • Przekąska: Garść malin 
 • Obiad: Sałatka jajeczna
 • Przekąska: Garść truskawek 
 • Kolacja: Smażony kurczak

Dzień 2 

 • Śniadanie: Omlet 
 • Przekąska: Garść jagód 
 • Obiad: Sałatka z indyka i awokado
 • Przekąska: Garść jeżyn
 • Kolacja: Kotlet schabowy z brokułami i kalafiorem

Dzień 3 

 • Śniadanie: 2 jajka, 2 plasterki szynki i szparagi
 • Przekąska: Kiwi 
 • Obiad: Sałatka z łososia
 • Przekąska: Arbuz
 • Kolacja: Grillowany łosoś z zieloną fasolką i szparagami

Dzień 4 

 • Śniadanie: Jajecznica z pomidorami  
 • Przekąska: Brzoskwinie
 • Obiad: Sałatka z chudym stekiem
 • Przekąska: Kantalupa
 • Kolacja: Smażona wieprzowina

Dzień 5 

 • Śniadanie: Omlet 
 • Przekąska: Garść malin 
 • Obiad: Zupa z kurczaka i warzyw
 • Przekąska: Garść truskawek 
 • Kolacja: Dorsz z zieloną fasolką i brokułami 

Dzień 6 

 • Śniadanie: 2 jajka, 2 plasterki szynki, szpinak i pomidory
 • Przekąska: Garść jagód
 • Obiad: Sałatka z tuńczyka i awokado
 • Przekąska: Garść jeżyn
 • Kolacja: Stek z pieczarkami i cebulą 

Dzień 7 

 • Śniadanie: Jajecznica ze szpinakiem
 • Przekąska: Brzoskwinia
 • Obiad: Sałatka z szynką i jajkami na twardo
 • Przekąska: Garść truskawek
 • Kolacja: Kotlet jagnięcy z kalafiorem i szpinakiem

 

Zapamiętaj

Dieta jajeczna jest bogata w białko i niskokaloryczna. Może pomóc w krótkotrwałej utracie wagi, ale nie zaleca się stosowanie jej przez dłuższy okres czasu. Jest bardzo restrykcyjna i może spowodować deficyt składników odżywczych, a także mieć negatywny wpływ na zdrowie, gdy jest stosowana przez dłuższy okres czasu. 

Trening

Poprawa Zdrowia Serca, dzięki gorącej kąpieli

Świeczki, duża ilość piany i kieliszek wina. Trzy rzeczy, których zwykle nie kojarzymy z ćwiczeniami i poprawą zdrowia serca.

Trening

5 Sposobów na radzenie sobie ze stresem

Na pewno nie jesteś sam w dni, w których czujesz, że to wszystko staje się trudne do zniesienia - istnieje wiele prostych kroków, aby zmniejszyć obciążenie stresem

Sprawdź inne nasze artykuły:

1. Longland TM, Oikawa SY, Mitchell CJ, Devries MC, Phillips SM. Higher compared with lower dietary protein during an energy deficit combined with intense exercise promotes greater lean mass gain and fat mass loss: a randomized trial. Am J Clin Nutr. 2016 Mar;103(3):738-46. 

2. Mathisen TF, Heia J, Raustøl M, Sandeggen M, Fjellestad I, Sundgot-Borgen J. Physical health and symptoms of relative energy deficiency in female fitness athletes.Scand J Med Sci Sports. 2020;30(1):135-147. doi:10.1111/sms.13568 

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Liam Agnew
Dietetyk Sportowy i Trener Personalny
Wyświetl profil Liam Agnew

Liam jest certyfikowanym dietetykiem sportowym International Society of Sport Nutrition oraz członkiem związku dietetyków sportowych British Dietetic Association. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie sportu i aktywności fizycznej oraz ukończył studia podyplomowe w dziedzinie wykorzystania diety w sporcie i aktywności fizycznej.

Liam jest doświadczonym trenerem personalnym, który pomaga swoim podopiecznym osiągać cele związane z sylwetką i zdrowiem dzięki praktycznym, opartym na dowodach naukowych ćwiczeniach wskazówkach dot. odżywiania.

W wolnym czasie Liam brał udział w licznych zawodach trójboju siłowego i czerpie radość z chodzenia po górach, piłki nożnej i poszerzania swoich zeszytów z przepisami. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Liam’a tutaj.

myprotein