Odżywianie

Źle Spałeś? Nie Zaczynaj Dnia od Kawy | Najważniejsze Badania Tego Tygodnia

Jaki jest najlepszy sposób na osiągnięcie celów treningowych? Ile tak naprawdę powinieneś spać? Czy jesz odpowiednią ilość właściwego pożywienia? Wszyscy mamy wiele pytań dotyczących zdrowia i utrzymania kondycji, a śledzenie najnowszych badań, to doskonały sposób na uzyskanie na nie odpowiedzi.

W tym tygodniu zastanowimy się czy warto rozpoczynać dzień od kawy i źródła roślinnego białka, które mogłoby zastąpić soję. Oto co mówią najnowsze badania. 

Kawa przed czy po śniadaniu?

Czarna kawa

Każdy z nas miał taką noc po której czuł, że nic nie jest w stanie go postawić na nogi poza sporym zastrzykiem kofeiny. Jednak najnowsze badania pokazują, że warto zaczekać przed wstawieniem czajnika do momentu, w którym będziesz po porannej misce płatków.

Chociaż możesz sobie pomyśleć, że dzieje się tak ze względu na ogólny wpływ na poziom energii lub nadmiernym poleganiu na kofeinie, naukowcy odkryli zaskakujące połączenie pomiędzy piciem kawą na start dnia i Twoim metabolizmem. 

Przebadano 29 zdrowych mężczyzn i kobiet w grupach o 3 różnych typach jakości snu:

  1. Normalny sen ze słodkim napojem o poranku.
  2. Przerywany sen, w którym badani byli budzeni co godzinę na 5 minut i słodkim napojem o poranku. 
  3. Taki sam sen jak w grupie 2. Dwie mocne czarne kawy po przebudzeniu przed słodkim napojem. 

Słodki napój zawierał podobną ilość kalorii jak przeciętne śniadanie, a uczestnicy badania mierzyli poziom cukru we krwi po wypiciu napoju. Naukowcy odkryli, że jedna ciężka noc nie miała wpływu na poziom glukozy we krwi w porównaniu do dobrego snu. Jednak, wypicie kawy pół godziny przed słodkim napojem zwiększyło poziom glukozy we krwi o około 50%. 

Zasadniczo oznacza to, że wypicie kawy przed śniadaniem może utrudnić poradzenie sobie Twojemu organizmowi z cukrem ze śniadania. Wnioski nasuwają się same: Nadal potrzebujesz zastrzyku kofeiny? Poczekaj z pierwszym łykiem kawy do momentu zjedzenia śniadania.

Rzepak jest lepszym źródłem białka roślinnego od soi?

Mężczyzna pijący szejker

Jeżeli opierałeś swoje życie na diete roślinnej prawdopodobnie próbowałeś czegoś z soi. Od mleka po burgery – to elementarna pozycja diety roślinnej, ale czy naprawdę można ją zastąpić czymś lepszym? Sprawdźmy co na to uważają najnowsze badania.

Soja jest szczególnie doskonałym źródłem roślinnego białka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy – elementy budulcowe białek, których Twój organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Według badań rzepak ma podobny profil aminokwasowy, czyniąc z niego równie potężne źródło białka. Naukowcy odkryli również, że rzepak zawiera fitochemikalia, które są dobre dla zdrowia i mogą być wytwarzane jako produkt uboczny przy produkcji oleju rzepakowego.

W badaniu zbadano wpływ rzepaku i soi na metabolizm u 20 uczestników. Poproszono ich, aby prowadzili dzienniczek żywnościowy z poprzednich dni, a następnie spożywali określony posiłek w trzy różne dni, który albo nie zawierał dodatku białka, białka sojowego lub białka rzepakowego.

Wyniki badań krwi wykazały, że rzepak miał podobny wpływ na metabolizm jak białko sojowe, a nawet wywołał nieco lepszą odpowiedź insulinową. Czy więc będziesz go częściej widywać na naszych półkach? Potencjalnie spotkasz go w pikantnych potrawach, ponieważ ma musztardowy smak – prawdopodobnie nie jest to coś czego byś chciał w jogurcie lub koktajlu proteinowym.

Podsumowując

Uwielbiamy tutaj trochę eksperymentalnego odżywiania i na pewno to osiągnęliśmy, dzięki badaniom z tego tygodnia. Czy zmienisz moment w którym pijesz poranną kawę czy jest to zbyt trudne? Czy rzepak ma przyszłość w roślinnej żywności? Mniej go na oku na półkach sklepowych!

Spodobały Ci się te badania?

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Oto Co Się Stanie, Gdy Zrobisz Sobie Przerwę Od Twojej Treningowej Rutyny

Uncategorised

Oto Co Się Stanie, Gdy Zrobisz Sobie Przerwę Od Twojej Treningowej Rutyny

Jeśli minął tydzień lub dwa, a nawet kilka miesięcy, możesz spodziewać się kilku zmian siły, wytrzymałości, tkanki tłuszczowej i metabolizmu. Oto, czego można oczekiwać tydzień po tygodniu...

2020-08-13 15:53:18Autor Evangeline Howarth


Przewodnik Do Wykonania Pompki Jednorącz 

Trening

Przewodnik Do Wykonania Pompki Jednorącz 

Pompki Jednorącz: pewny znak, że Twoja siła, koordynacja i zręczność poprawiają się. To prawdopodobnie różne warianty pompek zapewniają wiele korzyści.

2020-07-28 22:59:41Autor Myprotein Polska

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.


1. Smith, H. A., Hengist, A., Thomas, J., Walhin, J. P., Heath, P., Perkin, O., … & Betts, J. A. (2020). Glucose control upon waking is unaffected by hourly sleep fragmentation during the night, but is impaired by morning caffeinated coffeeBritish Journal of Nutrition, 1-20.

2. Volk, C., Brandsch, C., Schlegelmilch, U., Wensch-Dorendorf, M., Hirche, F., Simm, A., … & Schwerdtle, T. (2020). Postprandial Metabolic Response to Rapeseed Protein in Healthy SubjectsNutrients12(8), 2270.Evangeline Howarth

Evangeline Howarth

Pisarz i redaktor

Evangeline brała udział w sportach wyczynowych od najmłodszych lat. Jako wykwalifikowana RYA Jako instruktor pływania na łódce, rozumie znaczenie właściwego odżywiania przy sportach ekstremalnych i wytrzymałościowych, zwłaszcza ze względu na jej doświadczenie w drużynach Team GBR, jako kapitan drużyny trenujący swój pierwszy zespół uniwersytecki.

W wolnym czasie Evangeline uwielbia biegać – zwłaszcza w maratonach. W weekendy znajdziesz ją uprawiającą sporty wodne lub wędrującą po wzgórzach. Jej ulubione wieczory spędza na sesji HIIT lub na przysiadach na siłowni, zanim zacznie się zajadać pikantnymi potrawami z dużą ilości warzyw - mniam!

Dowiedz się więcej o doświadczeniu Evie tutaj.


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!