Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Woda – Dlaczego picie jest takie ważne?

Woda – Dlaczego picie jest takie ważne?
Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka

Woda - Dlaczego picie jest takie ważne?

Woda jest najbardziej naturalnym płynem potrzebnym do życia. Stanowi średnio 60 % masy ciała u dorosłego człowieka (u noworodka wynosi aż 75%). Dlatego właśnie picie jej jest takie ważne, a brak odpowiedniej ilości wody w organizmie może łączyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlaczego więc picie wody jest dla nas tak istotne?

Rola wody w organizmie

Pomimo tego, iż w wodze nie mamy wielu istotnych substancji odżywczych, jest ona bardzo ważna dla komórek naszego ciała oraz narządów. Bierze ona bowiem aktywny udział w transporcie składników odżywczych z jedzenia do narządów, pomagając przy tym między innymi usuwać zbędne produkty przemiany materii. Dzięki włączeniu większej ilości wody do codziennej diety możemy łatwiej oczyścić organizm, a wszelkie procesy metaboliczne mogą bez problemu zachodzić w naszym ciele. Woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego organizmu, więc to właśnie dzięki wodzie żyjemy, a że nie potrafimy magazynować większych ilości wody, należy je na bieżąco uzupełniać w ciągu dnia.

Co się dzieję gdy brakuje nam wody?

Już przy utracie 1% wody nasz organizm odczuwa zmęczenie, a utrata 10% może zagrażać naszemu życiu. Brak wody sprawia, że w zasadzie wszystkie procesy zachodzące w organizmie zostają zaburzone, narządy przestają funkcjonować tak jak powinny, cellulit to również jeden ze skutków ubocznych zbyt małej ilości przyjmowanej wody. Ponadto, może wystąpić suchość w ustach, zawroty głowy czy nawet zmiana ciśnienia tętniczego krwi przy odwodnieniu. Osoba, której brakuje wody w organizmie może być rozdrażniona, zmęczona i mieć złe samopoczucie.

Dlaczego więc picie wody jest takie ważne?

1      UŁATWIA ODCHUDZANIE - pobudza metabolizm i powstrzymuje apetyt. Nie ma dodatkowego cukru, ani kalorii. Czysta woda powinna stanowić  minimum 60% płynów, które przyjmujemy w ciągu dnia.

2      POPRAWIA PROCESY TRAWIENNE - woda jest niezbędna, abyśmy mogli trawić poprawnie. Nawet takie procesy jak formowanie kęsów, przełykanie i inne procesy zachodzące podczas trawienia zależą od właściwej ilości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci.

3      OBNIŻA CHOLESTEROL

4      POPRAWIA FUNKCJONOWANIE WIELU NARZĄDÓW W TYM WĄTROBY

5      REDUKUJE CELLULIT I WYPŁUKUJE TOKSYNY - nawet drobna wysypka może być już znakiem, że nasz organizm jest zanieczyszczony i warto pić więcej wody w ciągu dnia czy przed snem.

6      DOTLENIA ORGANIZM - odwodnienie jest najczęstszą przyczyną słabszej kondycji i osłabienia w czasie wysiłku. Kiedy pamiętamy o nawodnieniu w czasie ćwiczeń również nasz organizm jest lepiej dotleniony oraz wydajniejszy. Poprawiamy wtedy nawet zdolność naszych mięśni do wykonywania skurczów, co jest istotne w sporcie.

7      POMAGA  DOSTARCZANIU SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH DO WSZYSTKICH NARZĄDÓW - najlepiej kiedy pijemy ją często i małymi łykami, wtedy najlepiej ją wykorzystamy

8      REGULUJE TEMPERATURĘ NASZEGO ORGANIZMU - odpowiednie nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu ciała. Przy zbyt wysokiej temperaturze z powierzchni naszej skóry zaczyna parować woda (pot), dzięki czemu nie dojdzie do przegrzania.

9      ZABEZPIECZA I NAWILŻA - woda również chroni nas, ponieważ jest podstawowym składnikiem wszelkich płynów ustrojowych. Chroni np. gałkę oczną, czy nawet rozwijający się płód, a co dla sportowców istotne - gwarantuje poprawną ruchomość w stawach.

10    ŚWIETNIE DZIAŁA NA WSZELKIE BÓLE (głowy, pleców itd.)

11    POPRAWIA PAMIĘĆ ORAZ UŁATWIA KONCENTRACJĘ

12    ZMNIEJSZA RYZYKO ZACHOROWANIA NA WIELE CHORÓB W TYM RAKA PIERSI, OKRĘŻNICY I INNE

Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka
Aleksandra Wianecka studentka filologii angielskiej i studiów menedżersko-prawnych. Z zamiłowania jest trenerką personlaną. Doświadczenie zdobywała na certyfikowanych kursach u specjalistów z całego kraju. Aktualnie pracuje jako doradca żywieniowy. Pisywała dla portalu https://www.muscle-zone.pl/. Obecnie jednak jej artykuły znlażć możecie na naszym oraz jej osobistym blogu https://sheliftsncooks.blogspot.com/?m=1. Aleksandra uwielbia podróże, kocha góry i ma ślabość do pysznego jedzenia. swoją pasję do jedzenia łącz z byciem fit, towrząc dietetyczne odpowiedni słodyczy i klasycznych przepisow kulinarnych. Więcej o Aleksanrze dowiecie się z jej social media: https://www.instagram.com/she.lifts.and.cooks/
myprotein