Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Kreatyna Nie Służy Tylko do Budowania Masy

Kreatyna Nie Służy Tylko do Budowania Masy
Emily Wilcock
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock

Kreatyna jest jednym z najczęściej omawianych przez nas suplementów. Nie jest tajemnicą, że jest to popularny suplement wśród bywalców siłowni ze względu na korzyści jakie niesie dla przyrostu mięśni. Ale jedną z konsekwencji tego jest to, że może to mieć niewielki problem z opinią, ponieważ ludzie - w szczególności kobiety - myślą, że jest to coś co bierzesz tylko wtedy, gdy chcesz być przypakowanym gościem. Wcale tak nie jest.

Starszy technolog produktów katie Brown, wraca z kolejnym odcinkiem Nutritionist Explains. Tym razem omawia nie tylko ogólne korzyści kreatyny, ale konkretnie to, co suplementacja kreatyną daje kobietom. Nie służy ona tylko do pokonywania swoich osobistych rekordów, ale może poprawić wydajność, wspomóc wzrost mięśni, a nawet poprawić ogólny stan zdrowia.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna składa się z trzech oddzielnych aminokwasów: argininy, histydyny i metioniny. Organizm może wytwarzać kreatynę w wątrobie i trzustce z tych trzech aminokwasów lub można ją spożywać w formie suplementu diety.

Podczas gdy mięso i ryby są naturalnymi źródłami kreatyny w diecie, przeciętna dieta zawierająca te produkty dostarcza jej znikome ilości.

Jak działa kreatyna?

Teraz zrobi się nieco bardziej technicznie, więc uważaj. W twoim ciele kreatyna łączy się z fosforanami, tworząc fosforan kreatyny. No dobra, to nie było za bardzo skomplikowane.

ATP jest źródłem energii napędzającym prawie każdą funkcję organizmu. Wytwarza energię poprzez hydrolizę fosforanów. Kiedy to robi ATP konwertuje się do ADP, które jest praktycznie bezużytecznym produktem ubocznym 

Ale ADP nie musi się zmarnować, kiedy kreatyna jest zaangażowana, oddaje swoją część fosforanową z powrotem do ADP, który następnie przekształca się formę, którą możemy użyć - być może zapamiętałeś już tą nazwę - ATP.

Korzyści z kreatyny

Kreatyna pomaga Ci w pełni wykorzystać każdą ostatnią porcję energii w Twoich mięśniach. Możesz wtedy pracować ciężej, podnosić więcej i czuć się mniej zmęczona. Ale korzyści na tym się nie kończą. Po treningu kreatyna pomaga szybciej regenerować, pomagając przywrócić optymalny poziom zapasów kreatyny w organizmie, pomagając regulować temperaturę ciała i zapobiegać kontuzjom. 

Zdajemy sobie sprawę z obaw, jakie kobiety mogą mieć przed przyjęciem kreatyny. Czy to sprawi, że poczuje się wzdęta? Czy to sprawi, że będę wyglądać przypakowanie? Czy to sprawi, że przytyje? Nie musisz się martwić, oto co mają do powiedzenia badania.

Jedno z badań na sportowcach wykazało, że suplementacja kreatyną znacznie zwiększa siłę dolnych partii ciała bez znaczącego przyrostu masy ciała. Nieźle. 

Inne badanie wykazało, że suplementacja kreatyną może zwiększyć siłę górnej części ciała, jednocześnie zmniejszając procent tkanki tłuszczowej. Znowu miło.

Kreatyna na odchudzanie

Jeśli Twoim celem jest utrata wagi, kreatyna może wspierać to na dwa sposoby.

Lepsze treningi mogą prowadzić do większej utraty tłuszczu w krótkim okresie, a dodanie beztłuszczowej masy mięśniowej może prowadzić do ogólnego spalania większej ilości kalorii.

Czy kreatyna powoduje wzdęcia?

Niektóre kobiety mogą odczuwać wzdęcia po pierwszym zażyciu kreatyny, ale nie pozwól, aby Cię to zniechęciło. Suplementacja kreatyną powoduje retencji wody, co może prowadzić do wzdęć. Ale zwykle następuje to w krótkim czasie po spożyciu. Ale jeśli sprawia Ci to kłopoty, zawsze możesz podzielić dawkę na dwie dzienne porcje. 

Podczas gdy wzdęcia są wadą, wewnątrzkomórkowa retencja wody powodowana przez kreatynę jest w rzeczywistości dobrym efektem, jeśli chodzi o Twoje mięśnie. Wyglądają na pełniejsze i wspierają środowisko bogate w tlen, w którym mięśnie mogą lepiej rosnąć.

Podobnie jak w przypadku większości suplementów, kluczowe jest regularne spożywanie. Dowody sugerują, że niska dawka może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby poprawić sprawność fizyczną już od 3 g dziennie.

Podsumowanie

Kreatyny nie ma się co bać. pomimo tego co mogłaś słyszeć. Jest to jeden z najlepiej przebadanych suplementów i konsekwentnie udowodnił korzyści dla wydajności i kilka skutków ubocznych. 

Jeśli trenujesz, nie zaszkodzi spróbować przez chwilę. Spróbuj codziennie przyjmować małą dawkę, aby uzupełnić zapasy kreatyny - jeśli poczujesz korzyści z treningu, świetnie. Ale jeśli nie, nic złego się nie stanie.

Odżywianie

25 Pokarmów Keto | Lista Produktów Ketogenicznych

a lista 25 pokarmów keto pomoże Ci przestrzegać diety ketogenicznej, jednocześnie pomagając zmniejszyć ryzyko niedoborów żywieniowych.

Moda

MP MAMA | Nowa Kolekcja Odzieży Dla Przyszłych Mam

Wprowadzamy prawdziwą innowacyjną kolekcję, aby kobiety w ciąży mogły czuć się swobodnie, wygodnie ćwiczyć, a do tego wyglądać stylowo - oto MP MAMA

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
myprotein