Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Minimalizuj Wzdęcia i Popraw Zdrowie Jelit

Minimalizuj Wzdęcia i Popraw Zdrowie Jelit
Emily Wilcock
Autor i ekspert1 rok Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock

Nasze układy trawienne mają wiele do zrobienia. Niestrawność, wzdęcia, wiatry i nieregularności - trzeba wymienić kilka rzeczy o których od dawna wiemy, że są ich winą. Ale to nie koniec. W ostatnich latach badania wykazały, że nieodpowiednie zdrowie jelit jest przyczyną wielu innych problemów, w tym odporności, a nawet stanu naszej skóry.

Jeśli byłeś na TikToku w ostatnim miesiącu, prawdopodobnie zostałeś wciągnięty w $guttok. Jeśli tak, prawdopodobnie natknąłeś się na informacje, które mogły nie być w pełni poprawne. 

Na szczęście Katie Brown, twórca produktów Myprotein, poświęciła czas na opracowanie najlepszych suplementów popartych naukowo, które wspomagają trawienie i zdrowie jelit.

https://www.youtube.com/watch?v=1nhe5ANMPaw

Proces trawienia

Proces zaczyna się wcześniej, niż być może kiedykolwiek sobie wyobrażałeś - zanim jedzenie przejdzie przez usta. W rzeczywistości zaczyna się, gdy po raz pierwszy zobaczysz lub nawet powąchasz jedzenie, ponieważ stymuluje to produkcje śliny. Ślina zawiera enzymy, które rozpoczynają proces rozkładania pokarmu. Twoje “ślinienie się” to pierwszy etap trawienia.

A kiedy nie możesz już dłużej czekać i w końcu możesz wziąć tego pierwszego dużego kęsa, zaczyna się drugi etap trawienia. Żucie jedzenia jest ogromną częścią procesu trawienia. Rozkładasz jedzenie na mniejsze kawałki, nie tylko po to, aby je połknąć, ale także po to by jedzenie miało większą powierzchnię, co ułatwia pracę enzymom trawiennym w ślinie.

Kiedy Twoje jedzenie jest wystarczającą przeżute (nawiasem mówiąc, przeciętna osoba żuje jedzenie 32 razy przed połknięciem), połkniesz je. Następnie przechodzi przez twój wewnętrzny układ trawienny, gdzie jest jeszcze bardziej rozkładane,

Podczas tego procesu rozkładu żywności, wszystkie ważne składniki odżywcze zostają z niej pobrane - wtedy składniki odżywcze, takie jak białko, są pobierane z pożywienia.

I to jest w skrócie proces trawienia. Teraz wyjaśnię w jaki sposób można chronić swoje jelita. Jak prawdopodobnie możesz sobie wyobrazić, Twoja dieta odgrywa największą rolę w zdrowiu układu pokarmowego, ale istnieją pewne suplementy, które mogą nieco ułatwić Twoje życie trawienne. 

Bromelaina

Pochodząca z ananasów bromelaina działa jako proteaza. Proteaza rozkłada białka, z których niektóre mogą być trudniejsze do strawienia. Wraz z wiekiem liczba enzymów trawiennych w żołądku naturalnie się zmniejsza. Przy mniejszej ilości enzymów możesz doświadczyć wzdęć lub skurczów. Bromelaina może pomóc to zmniejszyć.

Inulina w proszku

Aby utrzymać zdrowe trawienie, dobrym początkiem jest dbanie o to, co znajduje się w jelitach. Nie uwierzyłbyś ile bakterii żyje w jelitach - biliony, ale to wszystko dobre bakterie. Odgrywają istotną rolę w pomaganiu w rozkładaniu pokarmu i wchłanianiu niezbędnych składników odżywczych. Jeśli ta równowaga jest zachwiana, możesz odczuwać wzdęcia, ból brzucha i zmęczenie. 

Inulina w proszku to roślinny błonnik zaliczany do probiotyków. Żywią się nim dobre bakterie i stymuluje ich wzrost. Im więcej dobrych bakterii mamy w naszym żołądku, tym lepiej możemy trawić pokarm.

Nasz produkt do trawienia zawiera zaawansowaną mieszankę 15 miliardów żywych kultur bakterii oraz chlorek, który wspomaga prawidłowe trawienie. 

Błonnik

Jeśli byłeś tu od pewnego czasu, słyszałeś już jak podkreślamy znaczenie błonnika. Odgrywa on rolę w przyspieszeniu procesu trawienia poprzez utrzymanie zdrowia jelit. Niezwykle ważne jest, abyśmy otrzymywali zalecane przez nas dzienne spożycie błonnika (co najmniej 30 g). Jeśli Twoje spożycie jest obecnie niskie i próbujesz je zwiększyć, powinieneś robić to stopniowo, dając organizmowi czas na dostosowanie się.

Woda

Woda jest niezbędna w prawie każdym aspekcie życia, łącznie z trawieniem. Woda jest niezbędna do poruszania się treści pokarmowej w układzie pokarmowym - jeśli nie pijesz jej wystarczająco dużo, trawione jedzenie może zalegać w jelitach. To już tylko krzyczy o wzdęcia i dyskomfort.

Dziennik żywności

Jeśli zmagasz się z problemami z jelitami, uczuciem wzdęć i dyskomfortu, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest prowadzenie dziennika o jedzeniu i wodzie, kt

órą pijesz. W ten sposób możesz zidentyfikować wzorce i pokarmy, które mają na Ciebie negatywny wpływ.

Minimalizuj Wzdęcia i Popraw Zdrowie Jelit

Podsumowanie - Minimalizuj Wzdęcia i Popraw Zdrowie Jelit

Cóż, to było lepsze i bardziej pouczające niż wszystko co widziałem na temat #guttok. Dzięki Katie, Pamiętaj jednak, że problemy z układem pokarmowym mogą być złożone. Jeśli coś wydaje się nie w porządku lub odczuwasz ból, zawsze porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Suplementy

Izolat Serwatki Vs. Koncentrat Serwatki | Różnice

Zarówno izolat serwatki, jak i koncentrat serwatki to świetny wybór, jeśli chodzi o białko. Dowiesz się jakie są między nimi różnicę.

Odżywianie

Sposób, w jaki tłuszcz, mięśnie i kości mają wpływ na apetyt

Jak Twój organizm reguluje apetyt? To złożony proces, na który mają wpływ w różny sposób Twoje mięśnie, tkanka tłuszczowa i wiele innych.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
myprotein