Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

10 powodów wzdęć i jak je zminimalizować

10 powodów wzdęć i jak je zminimalizować
Monica Green
Autor i ekspert9 miesiąc Ago
Wyświetl profil Monica Green

Wzdęcia. Problem, z którym boryka się wielu z nas, ale bardzo niewiele osób (w tym osoby na TikToku, które twierdzą, że znają wszystkie odpowiedzi) zna ich rzeczywiste przyczyny. Na szczęście dla nas, akredytowany dietetyk Jamie Wright jest pod ręką, aby udzielić kilku odpowiedzi. Zanim przejdziemy do przyczyn, powinniśmy naprawdę podzielić trzy różne poziomy wzdęć zidentyfikowane przez Jamiego. Pierwszy to łagodne wzdęcia.

"Jest to najczęstsza forma wzdęć i zwykle wiąże się z uczuciem pełności lub ucisku w jamie brzusznej. Może wystąpić po posiłku lub po spożyciu płynów".Czy kiedykolwiek miałeś "food baby"? To prawdopodobnie łagodne wzdęcia.Następnie umiarkowane wzdęcia."Ten rodzaj wzdęć może być bardziej nieprzyjemny i może wiązać się z widocznym obrzękiem brzucha".I wreszcie ostatni szef wzdęć - ciężkie wzdęcia."Jest to najbardziej intensywny stopień wzdęć i może wiązać się z silnym dyskomfortem, bólem i widocznym wzdęciem brzucha".Osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) lub nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) regularnie doświadczają tych objawów

10 najczęstszych przyczyn wzdęć

1. Przejadanie się

"Zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia na raz lub w krótkim czasie może spowodować rozciągnięcie żołądka, prowadząc do wzdęć. Podobnie, wypicie dużej ilości płynów na raz lub w krótkim czasie może mieć podobny efekt".Kiedy po długim dniu w pracy w końcu możesz coś zjeść, łatwo jest po prostu wciągać jedzenie. Problem polega na tym, że często jesz zbyt szybko i czujesz się przepełniony. Zamiast tego praktykuj uważne jedzenie, zwalniając i zwracając uwagę na sygnały głodu swojego organizmu.

2. "Uważaj na pokarmy wytwarzające gazy"

"Niektóre pokarmy, takie jak fasola, soczewica, brokuły, kapusta, cebula i napoje gazowane mogą wytwarzać gazy w układzie pokarmowym, prowadząc do wzdęć. Oczywistym rozwiązaniem jest uważanie na te pokarmy i ich wpływ na jelita."Warto zwrócić szczególną uwagę na pokarmy o wysokiej pozycji FODMAP. FODMAP to skrót od fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polisacharydów. Są to rodzaje węglowodanów, które ulegają fermentacji i prowadzą do zwiększonej produkcji gazów i wzdęć".

3. Zaparcia

Cóż... to chyba nie wymaga zbyt wielu wyjaśnień. Aby pomóc w utrzymaniu ruchu, Jamie radzi zwiększyć spożycie błonnika lub spróbować przyjmować błonnik w formie suplementu. Aktywność fizyczna jest również świetnym sposobem na promowanie zdrowego trawienia. I, jak zawsze, pamiętaj o nawodnieniu.

4. IBS

"IBS to stan, który wpływa na układ trawienny i może powodować objawy, takie jak wzdęcia, bóle brzucha i zmiany w nawykach jelitowych. Istnieje wiele różnych podejść do IBS, ale zalecałbym współpracę ze specjalistą dietetykiem, akredytowanym dietetykiem lub lekarzem rodzinnym, aby najpierw zidentyfikować, co prowadzi do indywidualnych zaostrzeń IBS, a następnie wdrożyć szereg strategii radzenia sobie z tym lub unikania zaostrzeń w przyszłości".

5. Cykl menstruacyjny

Ze względu na zmiany poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego, niektóre kobiety mogą doświadczać wzdęć z powodu wpływu na zatrzymywanie wody i zmiany w szybkości opróżniania żołądka."Tuż przed miesiączką następuje gwałtowny wzrost hormonu progesteronu, który upośledza motorykę żołądka, często prowadząc do zaparć i wzdęć". Jak wspomniano wcześniej, istnieją pewne sposoby radzenia sobie z zaparciami. Oto przypomnienie:
  • Zwiększ spożycie błonnika
  • Aktywność fizyczna
  • Pozostań nawodniona

6. Nietolerancje pokarmowe

Wiele osób doświadcza nietolerancji pokarmowych, nawet o tym nie wiedząc. Na przykład nietolerancja laktozy lub glutenu może objawiać się wzdęciami. Jeśli doświadczasz ciągłych wzdęć, warto wprowadzić dziennik żywności, aby określić, które pokarmy przyczyniają się do wzdęć. Po zidentyfikowaniu potencjalnych winowajców można je wyeliminować.

7. Zaburzenia trawienia

"Zaburzenia trawienia, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy (GORD) lub nieswoiste zapalenie jelit (IBD) mogą powodować wzdęcia jako objaw. Mam dla Ciebie jedną radę: współpracuj z profesjonalistą, który wie, o czym mówi. Są to poważne schorzenia, które powinny być leczone ostrożnie i w sposób oparty na dowodach przez wykształconego i wykwalifikowanego specjalistę. Szczerze radzę unikać doktora Google i wszelkich guru mediów społecznościowych".

8. Odwodnienie

Odwodnienie może powodować zarówno zaparcia, jak i wzdęcia. Jeśli nie pamiętasz o piciu wody w ciągu dnia, najpierw kup sobie butelkę wody, którą będziesz nosić przy sobie.Następnie ustaw przypomnienia w telefonie, które pomogą Ci pamiętać o piciu. Wprowadź także do swojej diety więcej produktów bogatych w wodę, takich jak ogórki, arbuzy i truskawki - wszystkie one mogą przyczynić się do zwiększenia dziennego spożycia wody.

9. Stres

"Stres może wpływać na układ trawienny i w rezultacie prowadzić do wzdęć. W jaki sposób? Cóż, stres może zmieniać produkcję wydzielin trawiennych, zmniejszać przepływ krwi do układu pokarmowego, zwiększać stan zapalny, a nawet zmieniać mikrobiotę jelitową". Stres może być trudny do opanowania, ale Jamie zaleca kilka taktyk, aby go zmniejszyć:

Zaplanuj czas na relaks w ciągu dnia, aby pomóc sobie się odprężyć.
  • Dużo dobrego snu
  • Regularne ćwiczenia fizyczne
  • Aktywne życie towarzyskie
  • Pożywna dieta
  • Spędzanie czasu na świeżym powietrzu
  • Suplementacja Ashwagandha
  • Suplementacja magnezu

10. Leki

"Niektóre leki, takie jak antybiotyki, mogą zaburzać naturalną równowagę bakterii w układzie pokarmowym, prowadząc do wzdęć. Jeśli zakończyłeś kurację antybiotykową, możesz rozważyć wprowadzenie suplementu probiotycznego do swojej codziennej rutyny przez jakiś czas po jej zakończeniu."Wydaje się, że suplementacja szybciej odbudowuje jelita dobrymi bakteriami i może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych skutków związanych z leczeniem antybiotykami, takich jak biegunka i wzdęcia".

Podsumowanie

Oto 10 najczęstszych przyczyn wzdęć i wiele wskazówek, które pomogą je zmniejszyć.Chociaż Jamie jest akredytowanym dietetykiem, ważne jest, aby jeśli zmagasz się z dietą lub wzdęciami, porozmawiać z profesjonalistą w celu uzyskania porady dostosowanej do Ciebie, Twojego ciała i stylu życia.
Trening

Etykieta na siłowni | Zakazy i nakazy

Dobra etykieta na siłowni jest ważna dla zapewnienia, że każdy ma świetny trening, a siłownia jest bezpieczną i wygodną przestrzenią dla wszystkich.  

Suplementy

Sproszkowany kolagen morski: korzyści, dawkowanie i efekty uboczne

Kolagen morski to potężna opcja, którą można włączyć do swojego schematu suplementacji, aby zwiększyć produkcję kolagenu i spowolnić oznaki starzenia.

10 miesiąc AgoPrzez Claire Muszalski

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Monica Green
Autor i ekspert
Wyświetl profil Monica Green
myprotein