Przejdź do głównej zawartości
Zdrowie

Treningi Poporodowe | Ćwicz Rozsądnie i Bezpiecznie

Treningi Poporodowe | Ćwicz Rozsądnie i Bezpiecznie
Emily Wilcock
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock
Powrót do ćwiczeń po ciąży może być ciężki i frustrujący. Może się wydawać, że wracasz do punktu wyjścia i zaczynasz od nowa. Ale musisz pamiętać, aby być dla siebie wyrozumiała - Twoje ciało przeszło ogromne zmiany i przez dziewięć miesięcy nosiło, karmiło i opiekowało się innym człowiekiem. Zasłużyłaś więc na możliwość powolnego progresu.

Trenerka personalna Sim Farrington, która trenowała przed i po ciąży, zna się na rzeczy, jeśli chodzi o powrót do ćwiczeń po ciąży. Ma ona kilka rad, którymi może się podzielić: co musisz wiedzieć, jakie środki ostrożności należy podjąć rozpoczynając swoje treningi poporodowe i jak długo należy czekać, a także odpowiedzi na inne ważne pytania, które możesz mieć. 

Pytania, które należy sobie zadać po treningu

Jeśli zdecydujesz się wrócić do ćwiczeń pamiętaj, aby nie spieszyć się i wykonywać ten proces dzień po dniu. Twoje ciało wciąż się goi, więc powoli włącz się w dodatkową aktywność. W trakcie i po ćwiczeniach zadaj sobie następujące pytania: 
 • Czy czuje się naładowana energią?
 • Czy jestem gotowa na drzemkę?
 • Czy coś mnie boli?
 • Czy czuje się komfortowo?
Nie ma presji, aby spieszyć się z powrotem do czegokolwiek, a jeśli Twoje odpowiedzi na powyższe pytania nie są takie, jakie powinny być, powinnaś przestawać wykonywać ćwiczenia, które wykonujesz, a może nawet skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed kontynuowaniem.

Kiedy zacząć ćwiczyć

Chociaż każda ciąża jest inna, jeśli nie miałaś problemów podczas noszenia dzieci i porodu, powinnaś móc ponownie zacząć ćwiczyć po sześciotygodniowej kontroli po porodzie, pod warunkiem, że przebiegnie ona gładko i otrzymasz zgodę lekarza. Jeżeli ćwiczyłam przed ciążą, chcesz wrócić do ćwiczeń i masz kciuk od lekarza, nie ma powodu dla którego nie powinnaś tego robić. Wiele matek doświadcza komplikacji lub trudnych porodów. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, Twój czas na rekonwalescencję wydłuży się, a Twój lekarz poinformuje Cię, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na rozpoczęcie ćwiczeń. Jeśli doświadczyłaś separacji brzucha lub diastasis recti, musisz zachować szczególną ostrożność po powrocie do ćwiczeń, zwłaszcza podczas ćwiczeń brzucha.Z reguły mięśnie dolnej części pleców i tułowia są słabsze po ciąży, więc miej to na uwadze jeśli zmagasz się bardziej z wykonywaniem ćwiczeń. Jesteś również bardziej narażona na kontuzje po porodzie - Twoje mięśnie i stawy są bardziej elastyczne, więc musisz się do tego przyzwyczaić.

Ćwiczenia, których należy unikać

Są pewne ćwiczenia, których należy unikać do co najmniej 16 tygodnia po porodzie. Są to:
 • Brzuszki
 • Deska
 • Ćwiczenia w podporze bokiem

Ćwiczenia na których należy się skupić

Ogólnie jest kilka ćwiczeń, na których możesz się skupić. Oczywiście, jeśli to nie zadziała skonsultuj się z trenerem personalnym, aby znaleźć coś innego. Świetnym sposobem na powrót do aktywności po ciąży jest uczęszczanie na zajęcia poporodowe.
 • Ćwiczenia dna miednicy
 • Wzmocnienie rdzenia
 • Spacery i pływanie
 • Joga i pilates
 • Trening z niewielkim obciążeniem

Podsumowanie - Treningi Poporodowe

I pamiętaj, nie porównuj siebie ani swojego ciała z nikim innym, ani nawet sobą przed ciążą. Twoje ciało wiele przeszło i musisz dać mu czas, aby się zregenerowało. I ryzykująć, że zabrzmi to jak zdarta płyta, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń, aby upewnić się, że nie narażasz się na kontruje. I wreszcie, słowami Sim “Masz tę mamę”.
Suplementy

Kreatyna Nie Służy Tylko do Budowania Masy

Katie Brown, wraca z kolejnym odcinkiem Nutritionist Explains. Tym razem omawia nie tylko ogólne korzyści, ale konkretnie to, co kreatyna daje kobietom.

Suplementy

5 najlepszych Witamin dla Kobiet Według Dietetyka

Dzisiaj dowiesz się jakie jest 5 najlepszych witamin dla Kobiet według dietetyka i starszego technologa produktów Katie Brown.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
After completing an internship with Myprotein, Emily returned to university to finish her Bachelor of Science degree in Business Management and Marketing. With experience in lifestyle writing, Emily aims to entertain and educate through her work. Her focuses include recipes, real and inspiring stories, and working with writers to help provide easy-to-digest evidence-based research. Her work on recipes has been previously featured in The Supplement magazine, with a particular focus on high-protein, nutritious meals, plus advice on how to properly fuel your body. Outside of work, Emily’s top priority is food. She’s a self-professed star baker and a connoisseur of all things baked. In her spare time, she’s either cooking up a storm, our looking out for the opportunity to try out Manchester’s newest restaurants. But as a huge fan of carbs, if it’s not pasta or pasta-adjacent, she’s not interested. If she’s not in the kitchen, she’s tucked up with a book for an early night, or you’ll find her in the gym working up a sweat. Afterall, all those carbs require quite the appetite.
myprotein