Przejdź do głównej zawartości
Ambasadorzy

Siłownia Dla Kobiet Wspiera Empowerment i Edukację

Siłownia Dla Kobiet Wspiera Empowerment i Edukację
Emily Wilcock
Autor i ekspert1 rok Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock

Dla Farah Fonseca siłownia nie jest obca. Zaczęła trenować do zawodów strongwoman w wieku 21 lat i od tego czasu nie ogląda się za siebie. Teraz ma 28 lat, trzykrotny tytuł strongwoman w Wielkiej Brytanii, tytuł strongwoman Świata, a niedawno otworzyła siłownię tylko dla kobiet.

Po latach marzeń i ciężkich bojów Farah w lutym 2022 r. w końcu otworzyła siłownię w Basingstoke, gdzie mieszka, chcąc stworzyć przez jakiś czas bezpieczną przestrzeń dla kobiet do spotkań i treningów. Kobiece dobre samopoczucie leży u podstaw budynku, a kwestie społecznościowe są zakorzenione w przestrzeni.

„To, jak twoje ciało może działać, a nie to, jak wygląda”.

Jako siłaczka, Farah wykorzystuje swoje ciało dla jego siły, nie traktując priorytetowo estetyki kosztem funkcjonalności. Nie pracuje nad tym, aby wyglądać w określony sposób, pracuje nad budowaniem siły i promuje ten sposób myślenia wśród innych. To szczególnie ważna wiadomość, biorąc pod uwagę wpływ, jaki zdjęcia w mediach społecznościowych mogą mieć na kobiety.„Po prostu Empowerment i wspierające środowisko. To jest klucz. Prowadzimy takie zajęcia, jak zajęcia dla mamy i córki, prowadzimy zajęcia dla 11-16-latków, które w dużej mierze opierają się na sile i wzmacnianiu, próbując nauczyć młode dziewczyny, jak wykorzystywać swoje ciała. Niektóre dziewczyny mają po prostu silne nogi. Nie bój się ich używać… Zamiast myśleć: „Chciałbym wyglądać jak moja przyjaciółka, która jest naprawdę chuda”.Nauczyła się ignorować oczekiwania dotyczące standardów ciała, które są powszechne w branży. I pracuje z tą mentalnością na fundamentach swojej siłowni.„Kiedy pojawiasz się i jesteś na ogromnej scenie, nikogo nie obchodzi, jak wyglądasz, tylko dosłownie kto może podnieść najwięcej ciężaru? Więc myślę, że robiąc to przez tyle lat, mam szczęście, że dosłownie zostało to we mnie zakorzenione. To, jak twoje ciało może działać, a nie to, jak wygląda.
siłownia dla kobiet

„Kobiety nie zawsze są tak dobrze wyedukowane, jak działają ich ciała”

Edukacja jest jednym z głównych celów siłowni Farah. Kobietom łatwo jest skupić się na swoich celach i zapomnieć o tym, czego naprawdę potrzebują ich ciała i umysły, lekceważyć swoje zdrowie psychiczne i przedkładać wygląd w określony sposób ponad wszystko inne. Farah jest wykwalifikowanym fizjoterapeutą, dietetykiem i specjalistką zajmującą się zaburzeniami odżywiania, a sesje na siłowni obejmują różne tematy. Każdy znajdzie coś dla siebie.„Kobiety nie zawsze są tak dobrze wyedukowane w tym, jak działają ich ciała, nie tylko z fizycznego punktu widzenia, ale także w jaki sposób mogą pomóc swojemu zdrowiu psychicznemu… I staram się naprawdę uczyć lub próbować edukować kobiety tak bardzo, jak to możliwe. Więc to jest zawsze na pierwszym planie naszej siłowni: edukacja na pierwszym miejscu”.

„Czy chcesz powiedzieć, że nie każda siłownia jest bezpieczna dla kobiet?”

Farah spotkała się z pewnym stopniem kontroli za otwarcie siłowni tylko dla kobiet, a niektórzy sugerują, że jest to seksistowskie i prowadzi do podziałów.„Czy chcesz powiedzieć, że nie każda siłownia jest bezpieczna dla kobiet? Tu nawet nie chodzi o to. Nie chodzi o to, by być bezpieczną przestrzenią, ale o fakt, że masz młode dziewczyny w wieku od 11 do 16 lat, które mogą chcieć porozmawiać o swoich miesiączkach, które mogą chcieć porozmawiać o wszystkim, co dotyczy ich ciała, i one mogą nie czuć się komfortowo robiąc to w męskim środowisku… Kobiety po prostu przechodzą przez inne rzeczy niż mężczyźni; po prostu tworzymy środowisko, w którym mogą czuć się komfortowo”.Farah zauważyła lukę na rynku środowiska edukacyjnego. Środowisku, które koncentruje się na wspieraniu społeczności kobiet, które inaczej byłyby pomijane — nie tylko po to, by pomóc im w osiągnięciu ich celów, ale także po to, by mogły rozwijać się w środowisku, w którym czują się komfortowo.

„Chcę mieć możliwość uzyskiwania dostępu do wielu miejsc bez utraty kultury”

Farah nie planuje jednak poprzestać na jednej siłowni. Jej celem jest ekspansja na cały kraj, a przyszłość siłowni tylko dla kobiet jest w planach. Ale jest kilka rzeczy, które należy najpierw wyjaśnić — najważniejszym czynnikiem dla Farah jest zbudowanie dalekosiężnej społeczności bez poświęcania jej wartości.„Chcę mieć możliwość korzystania z wielu miejsc bez utraty kultury. Najważniejsza jest dla mnie społeczność. To wzmocnienie, to wsparcie”.

Podsumowanie - Siłownia dla Kobiet

Empowerment, wsparcie i edukacja. To są słowa, za którymi możemy pomóc stworzyć pozytywne środowisko dla kobiet w branży fitness i poza nią. A środowisko, które pomaga budować pewność siebie, pozytywne nastawienie, swobodę otwartej rozmowy i wszechstronną dobrą atmosferę, jest idealnym miejscem do rozpoczęcia dla tak wielu kobiet.
Trening

Trening w Domu - Pierwsze kroki, Przykłady

Jeśli czujesz większy komfort ćwicząc w domowych zaciszu lub nie masz czasu, aby chodzić na siłownie, mamy dla Ciebie porady, aby rozpocząć trening w domu.

Trening

 10 Podstawowych Pozycji Jogi dla Początkujących | Joga Jest Prosta

Czy kiedykolwiek chciałaś rozpocząć praktykę jogi, ale nie wiedziałaś od czego zacząć? Więc zebraliśmy wszystkie podstawowe pozycje jogi, aby Ci to ułatwić.

 
Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
After completing an internship with Myprotein, Emily returned to university to finish her Bachelor of Science degree in Business Management and Marketing. With experience in lifestyle writing, Emily aims to entertain and educate through her work. Her focuses include recipes, real and inspiring stories, and working with writers to help provide easy-to-digest evidence-based research. Her work on recipes has been previously featured in The Supplement magazine, with a particular focus on high-protein, nutritious meals, plus advice on how to properly fuel your body. Outside of work, Emily’s top priority is food. She’s a self-professed star baker and a connoisseur of all things baked. In her spare time, she’s either cooking up a storm, our looking out for the opportunity to try out Manchester’s newest restaurants. But as a huge fan of carbs, if it’s not pasta or pasta-adjacent, she’s not interested. If she’s not in the kitchen, she’s tucked up with a book for an early night, or you’ll find her in the gym working up a sweat. Afterall, all those carbs require quite the appetite.
myprotein