Przejdź do głównej zawartości
Ambasadorzy

Regeneracja – Szybsza i Bardziej Efektywna | Porady

Regeneracja – Szybsza i Bardziej Efektywna | Porady
Monica Green
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Monica Green

Jeśli śledzisz Lucy Dawvis, doskonale wiesz, że od kilku miesięcy bierze udział w Project Ultra - 100 kilometrowym ultramaratonie, który poprowadzi w lipcu, aby zebrać pieniądze na Breast Cancer Now. 

Ale oprócz wyczerpującego treningu na ultramaraton, Lucy kontynuuje również trening siłowy, wykonująć cztery sesje treningowo i około czterech biegów. Od szybkich 5 km do długich 40. WIęc nie jest niespodzianką, że ludzie zastanawiają się jak u licha jest w stanie się zregenerować? 

Lucy ostatnio nakręciła cały film o odpoczynku i regeneracji, zagłębiając się w to, dlaczego i jak jest w stanie tak szybko się zregenerować i co pomaga zoptymalizować jej regenerację, aby mogła zrealizować cały swój trening i nadal robić skuteczne postępy. 

Podejście Lucy do dni odpoczynku polega na elastyczności. Słuchaj swojego ciała - jeśli jesteś zmęczony, nękany przez DOMS lub czujesz się wyczerpany psychicznie, Lucy mówi, że wtedy zrób sobie dzień odpoczynku. To intuicyjne podejście jest tym, którym się kieruje.

“Możesz albo ustawić dni odpoczynku na sztywno, albo jeśli Twoje ciało potrzebuje dnia odpoczynku wtedy go zrób, czyli podczas absurdalnej ilości DOMS, podczas których i tak nie jesteś w stanie robić postępów lub jesteś rozbity i bardzo zmęczony, Twoje funkcje poznawcze prawie nie istnieją, to wtedy odpocznij.” 

Lucy jest również całkowicie przekonana, że nigdy nie powinieneś czuć się winny za dzień odpoczynku.

“Nie powinno być poczucia winy w związku z dniem odpoczynku, ponieważ pod koniec dnia, jeśli nie odpoczniesz i nie zregenerujesz się, nie będziesz robić postępów. Będziesz się cofał.” 

A więc teraz przejdźmy do wskazówek od Lucy dotyczących efektywnego odpoczynku i regeneracji. 

Doświadczenie pływaka

Lucy była zawodowym pływakiem przez 10 lat, co oznaczało codzienne treningi w basenie, oprócz innych treningów. Tak więc jej ciało jest przyzwyczajone do regularnego trenowania, co przyspiesza powrót do zdrowia.

Mobilność i rozciąganie

Lucy mówi, że nie wykonuje zbyt dużo statycznego rozciągania, ale zamiast tego skupia się na pracy nad mobilnością, poruszając się bez przerwy, zamiast trzymać jedną pozę przez długi czas. 

“Ponieważ dużo biegam, oczywiście będę obolała i moje stawy też będą boleć. Pracuję nad mobilnością bioder głównie dlatego, że mam kontuzję biodra i pracuję nad tym Bardzo ważna jest dla mnie praca po tej stronie treningu”.

“Myślę, że mobilność to jeden z obszarów, o których ludzie zwykle zapominają, a może postrzegają je jako najnudniejszy”.

“To naprawdę ważne, abyś dbał o swoje ciało, a jeśli mogłoby to przyspieszyć Twoją regenerację, dlaczego miałbyś tego nie robić?”

Lucy pracuje podczas ćwiczeń nad mobilnością i elastycznością w ramach rehabilitacji po kontuzji biodra. Ale oczywiście praca nad elastycznością i mobilnością tylko pomoże w treningu i ma kluczowe znaczenie bez względu na to, czy doznałeś kontuzji czy nie.

Regeneracja - Odżywianie

Jednym z najważniejszych aspektów powrotu do zdrowia jest odżywianie. Lucy mówi, że specyfika Twojego odżywiania będzie się różnić w zależności od Twoich celów. Na przykład, jeżeli jesteś w trakcie utraty tkanki tłuszczowej, możesz jeść z deficytem kalorii. Jednak ważne jest, aby zapewnić organizmowi wszelkie makroskładniki i składniki odżywcze, których potrzebuje do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania.

Lucy zaleca 0,8-1g białka na każdy funt masy ciała. (red. 1,8-2,2g/kg). Ale znowu będzie się to różnić w zależności od Twoich celów i poziomu aktywności. 

“Ponieważ moja objętość biegowa tak wzrosła, jem o wiele więcej. Potrzebuje energii, potrzebuje węglowodanów, potrzebuje białka do regeneracji, do naprawy.”

Lucy mówi, że kolejnym kluczowym czynnikiem napędzającym regenerację jest nawodnienie. Obserwuj ile wody pijesz w ciągu dnia i staraj się dążyć do spożycia około 2 litrów dziennie lub więcej w zależności od aktywności, którą wykonujesz. Im więcej aktywności, tym więcej wody prawdopodobnie będziesz potrzebować.

I oczywiście, ponieważ Lucy tak dużo się rusza, wypija więcej niż 3-4 litry wody dziennie. Ehh… to dużo wycieczek do toalety.

Regeneracja - Sen

Innym łatwo zaniedbywanym czynnikiem jest sen, a co ważniejsze, jego wystarczająca ilość. 

NHS zaleca spanie od sześciu do dziewięciu godzin jako optymalny poziom. Ale różni się to w zależności od osoby, możesz czuć się jak nowo narodzony zaledwie po sześciu godzinach, podczas gdy Twój partner może zasypiać przy biurku bez co najmniej ośmiu godzin. 

Ale jeśli chodzi o regenerację, optymalny sen ma kluczowe znaczenie. A także jakość tego snu. Lucy ma poduszkę z pianki zapamiętującej kształt i materac, który wspiera jej sen przez całą noc. 

Tak więc pomimo wszystkich nocnych wypraw do toalety (mówiłam, że pije dużo wody) potrafi spać jak dziecko, a jej mięśnie mają czas na odpoczynek i regeneracje. 

Lucy mówi też, że ma tendencję do spania na lewym boku, ale coraz częściej stara się spać na plecach, aby uniknąć dokuczliwego bólu barku.

Lucie na treningu - regeneracja

 Podsumowanie - Szybsza i Bardziej Efektywna Regeneracja

Lucy uprawia sport odkąd pamięta. Będąc zawodowym pływakiem przez 10 lat, a teraz będąc doświadczonym ciężarowcem i biegaczem, jej regeneracja jej znacznie szybsza, niż u osoby, której ciało jest do tego mniej przyzwyczajone. Miej to na uwadze, myśląc o swoim powrocie do zdrowia. 

Jeśli dopiero zaczynasz, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej odpoczynku, aby Twoja regenercja bya . Dlatego traktuj priorytetowo sen, zasilaj swoje ciało wszystkimi dobrymi rzeczami upewnij się, że nigdy nie pomijasz ćwiczeń rozciągających.

Suplementy

Najlepsze Suplementy, Aby Osiągnąć Swoje Cele | Zatwierdzone Przez Dietetyków

Podczas Impact Week będziemy oferować 45% rabaty na prawie wszystko, więc czy jest lepszy czas na zaopatrzenie się w suplementy?

Suplementy

5 Pokarmów Bogatych w Witaminę D

Na szczęście dla każdego, tę witaminę można znaleźć nie tylko w słońcu, ale także pokarmach bogatych w witaminę D. Sprawdź Jakich!

 

Monica Green
Autor i ekspert
Wyświetl profil Monica Green
myprotein