Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Cykl Węglowodanowy i Utrata Wagi | Dietetyk Wyjaśnia

Cykl Węglowodanowy i Utrata Wagi | Dietetyk Wyjaśnia
Emily Wilcock
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock
Dla mnie “cykl węglowodanowy” brzmi jak jeden z tych popularnych zwrotów, które usłyszysz latając po szatni siłowni i zawsze pozostawia Ci więcej pytań, niż odpowiedzi, gdy go wygooglujesz.W tym miejscu pojawia się ekspert ds. żywienia Richie Kirwan. Zawsze możesz liczyć na to, że uprości najbardziej złożone zagadnienia w zrozumiałe dla Ciebie terminy, jeszcze zanim zdążysz wypić poranną kawę.

Cykl węglowodanowy - co to jest?

To bardzo proste.Spożywanie różnych ilości węglowodanów o różnych porach dnia, tygodnia, a nawet roku, aby spróbować osiągnąć jakąś poprawę wydajności lub składu ciała.Jeżeli nadal starasz się to zrozumieć, Richie podał kilka przykładów, abyś mógł nieco łatwiej to przetrawić.

Przykład pierwszy

Ktoś jest na diecie próbując utrzymać niskie kalorie i trenuje pięć dni w tygodniu, aby zachować jak najwięcej mięśni i siły. Wow. Brzmi wyczerpująco. Trzyma się planu i od jakiegoś czasu jest na diecie, a po uwzględnieniu minimalnych ilości białka i tłuszczu, których potrzebuje, nie ma już zbyt wielu kalorii do zabawy. Powiedzmy, że pozostaje mu około 100 g węglowodanów dziennie.Ćwiczy on rano, a jego treningi są bardzo ciężkie, ponieważ jest na diecie od dawna. Zamiast rozkładać niewielką ilość węglowodanów na wszystkie trzy posiłki, spożywa je w jednym dużym posiłku: śniadaniu. Zawsze czuje, że trenuje lepiej po dużej ilości węglowodanów na śniadanie.I to jest właśnie cykl węglowodanowy.Ma to więcej sensu? Jeśli nie, nie martw się. Oto kolejny przykład…

Przykład drugi

Ktoś robiący masę, ale chcący zbudować beztłuszczową tkankę mięśniową, więc stara się przybierać najmniej tkanki tłuszczowej jak to możliwe. Trenujący cztery dni w tygodniu, a sesje są brutalne - naprawdę wyczerpują go tak bardzo, że może walczyć o odpowiednią regenerację.Decyduje się na zmianę makro na podstawie dni treningowych i nietreningowych. Oznacza to, że zmniejsza ilość węglowodanów w dni nietreningowe, gdy jest stosunkowo nieaktywny i dzieli je między posiłkami w dni treningowe. Tak więc ma więcej węglowodanów w dni treningowe, aby wzmocnić treningi i odzyskać energię. To nie tylko cykl węglowodanowy, ale także kalorycznyNie ma zbyt wielu dowodów na to, że spożywanie różnych ilości kalorii każdego dnia jest bardziej efektywne w przyroście beztłuszczowej masy ciała, ale jeśli to lubisz - i sprawia, że czujesz się lepiej w dni treningowe - kim my jesteśmy, aby stanąć Ci na drodze? Odżywianie często polega na znalezieniu tego, co działa najlepiej na Ciebie - przekaż to innym.Nie zagłębiliśmy się jeszcze zbytnio w wydajność na treningu, więc weźmy jeszcze jeden przykład.

Przykład trzeci

W sportach takich jak jazda na rowerze lub biegi długodystansowe istnieją takie techniki jak trening na niskich węglach, spanie na niskich węglach i regeneracja na niskich węglach. Ich celem jest trening na diecie niskowęglowodanowej, regeneracja na diecie niskowęglowodanowej lub oba. Brzmi to jak koszmar miłośnika makaronu.Jeżeli Twoje ciało jest zmuszone do treningu na niskich węglowodanach, jest również zmuszone do spalania tłuszczu. Aby to zrobić, Twoje ciało zaczyna produkować więcej mitochondriów - małych organelli wytwarzających energię w Twoich komórkach, które mogą spalać zarówno węglowodany jak i tłuszcze - w Twoich mięśniach. Im więcej trenujesz na niskich węglowodanach, tym więcej wytwarzasz mitochondriów. Jest to ważne, ale to węglowodany poprawiają wydajność i pomagają trenować ciężej. Dlatego sportowcy biorąc udział w zawodach spożywają duże ilości węglowodanów - podczas wyścigu mogą używać jako paliwa zarówno tłuszczu jak i węglowodanów. Inną formą cyklu węglowodanowego jest zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, aby pomóc osiągnąć deficyt kalorii i w rezultacie utratę tkanki tłuszczowej. Chociaż nie obejmuje to całkowitego wycięcia węglowodanów z diety.

Podsumowanie

Więc to nic nadzwyczajnego i całkowicie zależy od Twoich celów i preferencji. Ale nie będziesz tego wiedzieć, dopóki nie spróbujesz, więc zaszalej i wypróbuj cykl węglowodanowy i zobacz czy Ci się spodoba. Zawsze możesz wyluzować i po prostu trzymać się swojego makro.
Odżywianie

Czy Zielona Herbata Pomaga Schudnąć?

Zielona herbata stale zyskuje popularność w świecie sportu i awansowała z modnego dodatku na ważną część zdrowego stylu życia. Dowiedz się dlaczego...

Odżywianie

Schudnąć w Sposób Zrównoważony

“Ale aby schudnąć, musisz mieć deficyt kalorii” Jasne, zrozumiałe, ale jak? Na szczęście, ekspert ds. żywienia Richie Kirwan jest tutaj, aby to wyjaśnić.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
After completing an internship with Myprotein, Emily returned to university to finish her Bachelor of Science degree in Business Management and Marketing. With experience in lifestyle writing, Emily aims to entertain and educate through her work. Her focuses include recipes, real and inspiring stories, and working with writers to help provide easy-to-digest evidence-based research. Her work on recipes has been previously featured in The Supplement magazine, with a particular focus on high-protein, nutritious meals, plus advice on how to properly fuel your body. Outside of work, Emily’s top priority is food. She’s a self-professed star baker and a connoisseur of all things baked. In her spare time, she’s either cooking up a storm, our looking out for the opportunity to try out Manchester’s newest restaurants. But as a huge fan of carbs, if it’s not pasta or pasta-adjacent, she’s not interested. If she’s not in the kitchen, she’s tucked up with a book for an early night, or you’ll find her in the gym working up a sweat. Afterall, all those carbs require quite the appetite.
myprotein