Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Multiwitaminy Nie Zawsze Są Konieczne

Multiwitaminy Nie Zawsze Są Konieczne
Emily Wilcock
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock

Multiwitaminy. Występują w wielu formach i rozmiarach i można je znaleźć w prawie każdym supermarkecie, aptece lub u sprzedawcy internetowego. Prawdopodobnie nie są Ci one obce. Możesz mieć miłe wspomnienia, kiedy Twoi rodzice mówili Ci jak ważne jest przyjmowanie multiwitaminy. Fajni rodzice często dawali je swoim dzieciom w formie owocowej żelki. Jeśli nie miałeś takich rodziców jak moi, to po prostu dostawałeś formę tabletki. Przykro mi. 

W każdym razie, w najnowszym filmie, dietetyk i doktorant Richie Kirwan wylewa kubeł wody na “wszechstronny” suplement świata. Jak zawsze, nie mówi Ci jak masz żyć - po prostu chce, abyś dokonał świadomych wyborów. 

Co zawiera multiwitamina?

Multiwitaminy mogą być trochę dziką kartą. Mogą zawierać dowolną mieszankę witamin, minerałów, a nawet innych substancji w praktycznie dowolnej dawce wybranej przez producenta. Chociaż nie ma ustalonego przepisu, istnieją wytyczne, których należy przestrzegać, w szczególności RWS (referencyjna wartość spożycia).

W Wielkiej Brytanii każdy suplement multiwitaminowy zazwyczaj zawiera wystarczającą ilość każdego składnika, aby zapewnić 100% RWS. Chociaż warto pamiętać, że każdy z nas ma inne wymagania dotyczące witamin i minerałów. Na przykład dorosłe kobiety potrzebują więcej żelaza od mężczyzn. Z tego powodu RWS są zwykle ustalane na poziomie, które zaspokaja potrzeby żywieniowe 95% populacji.

Informacje o witaminy i minerałach oraz makroskładnikach są prawdopodobnie wymienione na boku pojemnika, ujawniając ile każdego makro i mikroskładnika zawiera suplement - zwykle w miligramach i mikrogramach - oraz jako procent RWS. Ilośc każdej witaminy i minerału w suplemencie jest niewielka, ale dzieje się tak, ponieważ Twój organizm nie potrzebuje ich dużo - dlatego nazywa się je mikroelementami. 

Czy naprawdę ich potrzebujesz?

Moment na który wszyscy czekali. Powodów dla którego kliknąłeś w ten artykuł. Czy rzeczywiście potrzebujesz multiwitaminy? Odpowiedź: Nie. 

*Łapanie tchu*

W porządku, to było trochę dramatyczne. Trzymaj konie na wodzy, bo to nie koniec filmu. Jeśli masz dobrze zbilansowaną dietę, jesz wystarczającą ilość kalorii i nie ograniczasz żadnych pokarmów ani grup żywności, prawdopodobnie nie potrzebujesz multiwitaminy. Już teraz otrzymujesz wszystko czego potrzebujesz ze swojej diety. 

Ale jeśli spojrzymy na dane populacyjne w Wielkiej Brytanii, widzimy, że ludzie często mają niedobór niektórych składników odżywczych, zwłaszcza wapnia, żelaza, cynku, witaminy D i witaminy B12. Często jest to spowodowane niezbilansowaną lub restrykcyjną dietą. Dla przykładu ktoś niejedzący czerwonego mięsa, ma większą szansę na niedobór żelaza. Podobnie, jeśli ktoś nie je produktów mlecznych, będzie miał większe ryzyko niedoboru wapnia. 

Nic dziwnego, że u weganów zauważono wyższy poziom niedoborów, niż u reszty populacji, ponieważ ograniczają wiele źródeł witamin i minerałów w swojej diecie. Dlatego weganie muszą być bardziej proaktywni, aby osiągnąć swoją RWS.

Deficyt kaloryczny może również spowodować zmniejszenie spożycia witamin i minerałów, co zwiększa prawdopodobieństwo niedoboru niektórych składników odżywczych.

Witamina D

Richie mówił, cytujemy: “Jeśli masz zbilansowaną dietę, prawdopodobnie dostarczasz wszystkie potrzebne składniki odżywcze.” Cóż, teraz chce wrócić do tego co powiedział i podać nam kilka domowych prawd dotyczących witaminy D.

Widzisz, najlepszym źródłem witaminy D nie jest pożywienie - jest nim słońce. W deszczowej i pochmurnej przez cały czas Wielkiej Brytanii jest prawie niemożliwe, aby ludzie osiągnęli swoje RWS. Odpowiedz? Suplementacja. 

Są również inne witaminy i minerały, które ciężko pozyskać. Twoje ciało potrzebuje spore ilości wapnia i magnezu, więc często występuje ich niedobór. A w przypadku multiwitaminy rzadko zdarza się, żeby ilość tych składników stanowiła 100% Twojego RWS, więc warto rozważyć ich suplementację osobno. 

Suplementy

5 Pokarmów Bogatych w Witaminę D

Na szczęście dla każdego, tę witaminę można znaleźć nie tylko w słońcu, ale także pokarmach bogatych w witaminę D. Sprawdź Jakich!

Podsumowanie

Więc teraz poznałeś fakty. Ale co z nimi zrobisz? Czy wierzysz, że Twoja dieta jest wystarczająco zbilansowana, aby spełnić Twoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały? A może będziesz wypychać swoje szafki multiwitaminami? 

Jak zawsze, jeśli martwisz się niedoborami skonsultuj się z dietetykiem, aby zasięgnąć fachowej porady, ponieważ jeżeli chodzi o odżywianie, to nie ma uniwersalnego rozwiązania dla każdego. 

Przepisy

4 Przepisy Na Naleśniki z Naszą Wegańską Mieszanką 

Dzisiaj mamy święto naleśników, więc dla prawdziwych miłośników przygotowaliśmy zestawienie naszych najlepszych przepisów na naleśniki.

Suplementy

9 Przedtreningówek Dla Wydajniejszego Treningu

Skoro wiesz, jakie korzyści daje kofeina podczas ćwiczeń. Nadszedł czas, abyś poznał niektóre z naszych najlepszych przedtreningówek.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
myprotein