Przejdź do głównej zawartości
Trening

Trening relaksujący | Czy joga jest dobrym wyborem?

Trening relaksujący | Czy joga jest dobrym wyborem?
Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka

Trening relaksujący – czy joga jest dobrym wyborem?

Każdego czasem przytłaczają problemy codziennego życia. Stresująca praca, nadmiar obowiązków domowych, rodzina, za dużo nauki, egzaminy… Każdy z nas przez to przechodził. Różnimy się natomiast sposobem radzenia sobie z tymi nerwami. Część z nas woli zabrać się na przykład za uspokajające leki zamiast po prostu oddać się ćwiczeniom fizycznym. Trening nie musi kojarzyć się z litrami potu i ciężarami, również trening relaksujący będzie świetną alternatywą! Trening relaksujący Relaks kojarzy się z brakiem ruchu, ale trening relaksujący to świetny pomysł jeżeli potrzebujemy odrobiny odpoczynku od stresujących sytuacji, a lubimy się ruszać i czuć się dobrze zarówno psychicznie jak i fizycznie. Jest wiele form takiego treningu relaksującego: tai chi, pilates czy jedna z najbardziej popularnych na całym świecie form aktywności fizycznej - joga. Najlepsza będzie właśnie ta ostatnia - nie ma lepszego sposobu na pozostawienie trosk za sobą jak pójście na sesję jogi. Korzyści z takiego treningu będzie masa: redukcja stresu, poprawa samopoczucia, zmniejszenie nerwowości, polepszenie pracy narządów wewnętrznych… A to tylko część z nich!

Czym jest joga?

Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju. Oznacza próbę opanowania własnego ciała oraz umysłu, samoświadomość, samodyscyplinę oraz zjednoczenie. Jest to sposób na poznanie siebie jeszcze lepiej w harmonii i spokoju ducha. Pochodzi z Indii, a powstała już przed naszą erą. Najstarsze dowody obecności jogi w postaci figurek datowane są na około 5 tyś lat p.n.e. Przekaz przetrwał do dzisiejszego dnia, obecnie joga jest jednym z popularniejszych rodzajów zajęć prowadzonych na siłowniach i w klubach fitness. Joga to jedna z form ćwiczeń, która ma poprawić ogólną wydolność i kondycję naszego organizmu. Poza działaniem na samo ciało, również pozwala zrelaksować się, zmniejszyć wszelkie napięcia fizyczne oraz emocjonalne. Co ważne, joga nie zajmuje się tylko samym wyglądem ciała. Ważny jest kontakt pomiędzy ciałem, a naszym umysłem i świadomością.

Pozycje przyjmowane podczas sesji jogi, zwane asanami, mają na celu odprężyć nas i wyciszyć. Asany tworzą jedność oraz wzajemnie na siebie oddziaływują łącząc stan umysłu ze stanem ciała. Istotne jest, żeby podczas ćwiczeń skupić się na tym co robimy. Poznać własne ciało oraz jego reakcje na różne sytuacje. Pozwala nam to kontrolować oddech oraz ruchy, które wykonujemy. Dzieje się tak, ponieważ elementem jogi jest medytacja, pozwala to nam odprężyć się, oddychać ze świadomością oraz zmniejszyć napięcie mięśni. Joga jest świetnym treningiem relaksującym jeżeli zależy nam na odcięciu się od bieżących spraw, pozwala zachować spokój pomimo aktywności.

Dlaczego akurat joga?

Korzyści Korzyści jogi jest mnóstwo. Nie jest to trening dla wybranych - każdy znajdzie w nim coś dla siebie: sportowcy, aby rozluźnić się i wzmocnić ciało, chorzy poprawią swoje krążenie i uspokoją umysł i ci, którzy próbują po prostu poznać nowe sposoby na poprawę swojej kondycji i wzmocnić ciało. Asany, czyli pozycje wykonywane podczas sesji jogi, to ćwiczenia, podczas których ciało przyjmuje dane pozycje. Mają one za zadanie przywrócić równowagę ciału, ale nie tylko. Joga uelastycznia ciało, wzmacnia mięśnie i ścięgna, przywraca ruchomość stawów, a nawet usprawnia funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Joga jest jednym z najlepszych treningów relaksujących właśnie przez to, że zawiera elementy medytacji i nauki oddychania, co relaksuje, ale też usprawnia układ oddechowy i krwionośny.

Inne korzyści jogi to:

- Więcej energii w ciągu dnia - Lepsza jakość snu - Mocniejsze i sprawniejsze ciało - Poprawa koordynacji, stabilności oraz równowagi ciała - Zanik wielu dokuczliwych schorzeń np. Bólu kręgosłupa związanego z siedzącym trybem życia - Poprawa koncentracji - Poprawa zdolności radzenia sobie ze stresem

Z czasem bardzo często można zauważyć, że osoby uczęszczające na jogę wybierają częściej aktywne formy wypoczynku, rezygnują z niezdrowych nawyków, kończą z nałogami i używkami.

Przeciwwskazania do jogi

Joga może być uprawiana przez każdego. Dosłownie - nieistotne czy jesteśmy młodzi i mamy kondycję czy brak nam ruchu od dłuższego czasu i zwykły spacer przyprawia nas o zadyszkę. Niezależnie od wieku, sprawności ruchowej i problemów, z którymi się chcemy zmierzyć, jeżeli mamy możliwość i zastanawiamy się nad tym, warto przestać myśleć, po prostu wybrać się na najbliższe zajęcia i po prostu spróbować działania jogi i treningu relaksującego na swoim organizmie.

Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka
Aleksandra Wianecka studentka filologii angielskiej i studiów menedżersko-prawnych. Z zamiłowania jest trenerką personlaną. Doświadczenie zdobywała na certyfikowanych kursach u specjalistów z całego kraju. Aktualnie pracuje jako doradca żywieniowy. Pisywała dla portalu https://www.muscle-zone.pl/. Obecnie jednak jej artykuły znlażć możecie na naszym oraz jej osobistym blogu https://sheliftsncooks.blogspot.com/?m=1. Aleksandra uwielbia podróże, kocha góry i ma ślabość do pysznego jedzenia. swoją pasję do jedzenia łącz z byciem fit, towrząc dietetyczne odpowiedni słodyczy i klasycznych przepisow kulinarnych. Więcej o Aleksanrze dowiecie się z jej social media: https://www.instagram.com/she.lifts.and.cooks/
myprotein