Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Węglowodany Impact, czyli cukry proste | Czym są i czy powinieneś ich unikać?

Węglowodany Impact, czyli cukry proste | Czym są i czy powinieneś ich unikać?
Myprotein Polska
Autor i ekspert5 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Węglowodany Impact (inczej Cukry Proste)  stały się popularne wraz ze wzrostem popularności niskowęglowodanowych diet (ketogenicznych). Ponieważ ludzie zmniejszając ilość spożywanych węglowodanów stymulowali utratę tkanki tłuszczowej, więcej badań jest poświęconych dokładnemu poznaniu jak niskowęglowodanowa dieta wspomaga odchudzanie.  To, o co tak naprawdę chodzi i co pokazały badania, to nie to że wszystkie węglowodany są złe, a raczej to, że powinieneś przyjrzeć się jaki rodzaj węglowodanów spożywasz i kiedy powinieneś je jeść. Wybierając odpowiednie węglowodany, we właściwym czasie możesz wspomóc regenerację swoich mięśni, jednocześnie dbając o swoją sylwetkę.

Powiązane: Batony Carb Crusher | Niesamowita chrupiąca roskosz

Zacznijmy od podstaw. Pierwszą rzeczą, którą musisz znać śledząc swoje odżywianie, aby osiągnąć cel, jest ilość spożywanej energii mierzonej w kilokaloriach (kcal). Jeżeli masz deficyt energetyczny - stracisz na wadze, jeżeli masz nadwyżkę, przybierzesz. OK - niektóre przypadki można przypisać hormonom i genetyce, ale tak naprawdę ilość spożywanych kalorii ma bezpośredni wpływ na skład ciała. Możesz oszacować ilość kalorii jaką potrzebujesz każdego dnia, zwaną “całkowitym zapotrzebowaniem energetycznym”, korzystając z kilku różnych równań. To może dać Ci wyobrażenie jak dużo musisz jeść, aby utrzymać swoją wagę w równowadze.

W jaki sposób trawione są węglowodany?

Po pierwsze, w jaki sposób trawione są węglowodany: węglowodany są znane jako główne źródło energii. Kiedy spożywasz węglowodany Twój organizm, rozkłada je na glukozę, która jest transportowana przez krew i przechowywana w wątrobie, albo wykorzystywana przez mięśnie.

Kiedy węglowodany rozkładane są do glukozy i dostają się do krwiobiegu (często określana jako cukier we krwi) organizm rozpoznaje sytuacje i uwalnia hormon insuliny, który sygnalizuje Twojemu organizmowi absorpcję glukozy. Gdy Twój organizm nie potrzebuje glukozy do wytworzenia energii, insulina proponuje organizmowi przechowanie cukru w postaci glikogenu do późniejszego wykorzystania, a kiedy jego zapasy są pełne w postaci tłuszczu.Jedzenie, które spożywamy dzieli się na trzy różne makroskładniki: białka, tłuszcze i węglowodany. Węglowodany można podzielić na kolejne kategorie: proste i złożone. Węglowodany proste, znane jako “cukry proste” można znaleźć w wielu produktach spożywczych jak owoce, warzywa, mleko, oraz w dużych ilościach w słodyczach i napojach gazowanych (z dodatkiem cukru). Spożywanie dużej ilości węglowodanów prostych, zwłaszcza w postaci cukru dodanego, zwiększa poziom cukru we krwi bardzo szybko powodując nadmierne magazynowanie tłuszczu. Może doprowadzić to również do insulinoopornosci, podczas której wątroba nie reaguje dobrze na insulinę, co może ostatecznie doprowadzić do cukrzycy typu 2.  

Diety o niskiej zawartości węglowodanów i odchudzanie

Powodem wdrożenia diety o niskiej zawartości węglowodanów w celu odchudzania, jest to że zmniejszenie dostępności glukozy, zmiany stężenia insuliny nie będą powodować magazynowania tłuszczu i prowadzić będą do utleniania tłuszczów. Kiedy insulina jest wytwarzana, glikogen (zmagazynowane węglowodany w organizmie) i tłuszcz nie mogą zostać wykorzystane do wytworzenia energii, co oznacza wstrzymanie spalania tłuszczu.

 

Czym są Węglowodany Impact (Proste)?

“Węglowodany Impact” (proste) - nazwę tę przypisuje się często węglowodanom, które mają o wiele większy wpływ na poziom cukru we krwi, w porównaniu do innych węglowodanów. Tym właśnie są! Jednak o węglowodanach impact można powiedzieć jeszcze więcej…Różne rodzaje węglowodanów w jedzeniu składają się łańcuchów węglowych, wodorowych i tlenowych o różnych długościach. Różne długości powodują, że organizm potrzebuje różne czasy do złamania łańcucha, co doprowadziło do stworzenia Indeksu Glikemicznego (IG).  Im wyższa wartość jedzenia w skali, tym szybciej rozpadną się węglowodany i tym szybciej wzrasta poziom cukru we krwi. Im niższa wartość, tym wolniejszy wzrost. Jeżeli próbujesz schudnąć powinieneś kontrolować insulinę w jak największym stopniu, więc powinieneś starać się, aby głównym źródłem węglowodanów było jedzenie o niskim IG i unikać węglowodanów impact, wybierając takie o mniejszym wpływie na poziom cukru we krwi jak błonnik nierozpuszczalny i większość alkoholi cukrowych. Daje to korzystny efekt w postaci długotrwałego uwalniania energii, bez powodowania dużego wzrostu poziomu insuliny.Wyjątkiem od tej reguły jest stan, kiedy zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie są wyczerpane i potrzebujesz zwiększyć poziom cukru we krwi. Może to się zdarzyć po intensywnym treningu, kiedy wykorzystasz sporą część swoich rezerw. W tym wypadku niektóre węglowodany o wysokim IG mogą mieć korzystny wpływ na Twój organizm, ponieważ insulina sprawii, że glukoza zostanie wchłonięta głównie przez wątrobę i mięśnie. 

Zapamiętaj

Jeżeli szukasz sposobu na zmniejszenie swojej tkanki tłuszczowej, insulina powinna być tym na co powinieneś zwrócić uwagę. Węglowodany Impact mogą być spożywane z umiarem, ponieważ same nie sprawią, że przybędzie Ci na wadze, ale musisz być świadom reakcji organizmu na różne typy węglowodanów.

 

Suplementy

Batony Carb Crusher | Niesamowita chrupiąca roskosz

Unikaj impulsowego chwytania się śmieciowego jedzenia i schowaj jeden w torbie na następny raz, gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein