Przejdź do głównej zawartości
Trening

Kontuzja | Jak poradzić sobię z kontuzją sportową?

Kontuzja | Jak poradzić sobię z kontuzją sportową?
Magdalena Pardela
Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta7 lat Ago
Wyświetl profil Magdalena Pardela

W poniższym artykule znajdziesz wskazówki jak zmniejszyć ryzyko powstawania kontuzji, jak dostrzec kontuzję już we wczesnym stadium i nie pozwolić na dalsze przeciążanie kontuzjowanej części ciała.

Czym jest kontuzja?

Kontuzja to bardzo powszechny problem. Dotyka zarówno osoby uprawiające sport zawodowo jak i amatorsko, np. w wyniku zbyt dużych obciążeń treningowych, braku odpowiedniego czasu na regenerację, jak i przez niewłaściwą rozgrzewkę lub brak pracy nad mobilnością.

Najczęściej urazy powstają w skutek niedoleczenia wcześniejszych obrażeń, które zaniedbaliśmy. Organizm często daje nam sygnały w postaci przetrenowania lub bólów miejscowych, a my mimo sygnałów ostrzegawczych kontynuujemy treningi bagatelizując niepokojące objawy. W skutek czego może dojść do tzw. urazu kompensacyjnego, który powstaje podczas bagatelizowania głównego źródła bólu i jego niedoleczenia. Podczas gdy nieświadomie staramy się odciążyć chory staw dodatkowo dochodzi do przeciążenia i urazu stawu po stronie zdrowej. Kontynuując treningi pomimo kontuzji nasze ciało zaczyna przyjmować nieprawidłową postawę ciała podczas dalszych ćwiczeń, co może prowadzić do rozmaitych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Trenując z kontuzją wykonujemy mnóstwo niepotrzebnych mikroruchów, które mogą powodować nadmierne obciążenie układu ruchu stając się źródłem późniejszych problemów.

Jak radzić sobie już z nabytą kontuzją?

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprzestać trenowania na jakiś czas i zastosować odpowiednie leczenie np. w postaci terapii u fizjoterapeuty (oczywiście jeżeli mamy doczynienia z drobnym urazem). Natomiast jeżeli dolegliwości bólowe nie będą ustępowały i kontuzja będzie poważna, fizjoterapeuta na pewno odeśle nas po diagnozę do lekarza specjalisty.

Lekarstwem na złe samopoczucie, które na pewno będzie nam towarzyszyć podczas całkowitej abstynencji ruchowej będą ćwiczenia zastępcze , które nie przyniosą szkody podczas rehabilitacji kontuzjowanej części ciała.

Czy mogę nadal ćwiczyć?

Ćwiczenia zastępcze pomogą nam podtrzymać naszą aktywność ruchową i uniemożliwią całkowity spadek formy. Pomogą nam również szybciej wrócić do kondycji sprzed kontuzji i w momencie zakończenia procesu leczenia nie będziemy zaczynać całkowicie od zera. Kontuzja np. kolana nie wyklucza treningów górnych części ciała. Możemy również w tym okresie skupić się na ćwiczeniach mięśni głębokich i pracować nad poprawą mobilności, na którą zawsze mamy mało czasu. Nawet zmniejszona aktywność ruchowa pobudzi naszą gospodarkę hormonalną i polepszy nasze samopoczucie, niż bezczynne oczekiwanie na pełną regenerację kontuzjowanej części ciała. Warto dorzucić jeszcze trochę optymizmu i wierzyć w szybki powrót do zdrowia, a lada chwila kontuzja będzie dla nas jedynie wspomnieniem!

Warto jest obserwować swoje ciało i nie bagatelizować sygnałów ostrzegawczych! Nawet najmniejszy niepokojący ból, może sygnalizować rozwijanie się stanu patologicznego w naszym organizmie! Czym szybciej będziemy działać tym mniej czasu później będziemy musieli poświęcić na rehabilitację!

Magdalena Pardela
Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta
Wyświetl profil Magdalena Pardela
Magdalena Pardela, Fizjoterapeutka i certyfikowany trener Pelvic Floor Safe – PFS® – trening bezpieczny dla kobiet. Dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Fitness, Kulturystyka oraz certyfikowany Instruktor Pilates. Właścicielka Ars Athletica - Centrum Treningu i Fizjoterapii w Krakowie (https://web.facebook.com/arsathleticakrakow/) oraz Szkoły Rodzenia Bambi (https://goo.gl/y37HzY) Specjalizuje się fizjoterapii uroginekologicznej, treningach dla kobiet oraz treningach funkcjonalnych, korygujących postawę lub pomagających przywrócić prawidłową motorykę po wszelkich kontuzjach i operacjach. Posiadana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, zdobyta podczas studiów na wydziale Rehabilitacji Ruchowej, sprawia, że szczególną uwagę zwraca na technikę wykonywanych ćwiczeń.W szkole rodzenia zajmuje się fizjoterapią oraz prowadzi liczne wykłady i ćwiczenia dla kobiet w ciąży i połogu. Doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez liczne praktyki w prywatnych i państwowych placówkach na terenie całej Polski. Aktualnie ciągle się rozwija i czynnie bierze udział w wielu konferencjach naukowych i szkoleniach. Na co dzień pasjonatka zdrowego żywienia, kalisteniki, baletu oraz acroyogi. Więcej na temat Magadaleny możecie dowiedzieć się z jej social media: https://www.instagram.com/trenerka_pardelka/
myprotein