Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Czym są Aminokwasy Rozgałęzione i jakie są ich zalety?

Czym są Aminokwasy Rozgałęzione i jakie są ich zalety?
Liam Agnew
Dietetyk Sportowy i Trener Personalny2 lat Ago
Wyświetl profil Liam Agnew
Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) są popularnym suplementem od lat 80, ale czy nadal są odpowiednie dla osób chcących budować masę mięśniową? W tym artykule przybliżymy aktualne spojrzenie naukowa i przedstawimy scenariusze w których aminokwasy rozgałęzione mogą mieć znaczący wpływ. Wyjaśnimy czym jest BCAA i jak działa, a także jakie płyną z niego korzyści. Wyjaśnimy również, kiedy należy przyjmować BCAA, omówimy dawkowanie i potencjalne skutki uboczne, a także wymienimy niektóre pokarmy bogate w BCAA.

W tym artykule znajdziesz:

Aminokwasy Rozgałęzione w formie szejka

Czym są Aminokwasy Rozgałęzione

BCAA (aminokwasy rozgałęzione) to trzy niezbędne aminokwasy, których łańcuch rozgałęzia się na bok, stąd nazwa. Białko mięśniowe składa się z 20 aminokwasów - 9 niezbędnych i 11 nie-niezbędnych. Niezbędne aminokwasy nie mogą być syntezowane przez organizm i muszą pochodzić z Twojej diety. Trzy niezbędne aminokwasy, znane jako aminokwasy rozgałęzione (BCAA), to leucyna, izoleucyna i walina.Aminokwasy są wykorzystywane do budowania białek mięśniowych, a BCAA jest często uzupełniane w celu przyspieszenia wzrostu mięśni i poprawy wydajności. Leucyna jest szczególnie niezbędnym aminokwasem rozgałęzionym, ponieważ działa jako “włącznik” syntezy białek (MPS - proces budowania mięśni).1 BCAA znajdują się w różnych wysokobiałkowych produktach. Jest również dostępne w postaci proszku lub kapsułek i jest popularne wśród kulturystów, ponieważ wykazano, że BCAA poprawia regenerację mięśni i wydajność treningową.1 

Jak działa BCAA?

Spożywanie wysokobiałkowego posiłku i BCAA zwiększa tempo syntezy białek mięśniowych.2 Jest to ważne, ponieważ aby uzyskać masę mięśniową, musisz utrzymywać dodatni bilans białkowy. W twoim ciele następuje ciągły obrót białek mięśniowych, z okresami zwiększonej syntezy białek mięśniowych (MPS) i okresami rozpadu białek mięśniowych (MPB).3 Jeśli całkowita synteza białek mięśniowych przewyższa rozpad białek mięśniowych, osiągniesz dodatni bilans białkowy i zyskasz masę mięśniową. Z drugiej strony, jeżeli MPB przekracza MPS, wynikiem będzie utrata mięśni.Stosowanie BCAA w formie suplementu diety może pomóc w zwiększeniu syntezy białek mięśniowych w organizmie.4 Skutkuje to dodatnim bilansem białkowym i zwiększy prawdopodobieństwo przyrostu masy mięśniowej.5 
Aminokwasy Rozgałęzione

Korzyści z BCAA

BCAA wspiera hipertrofię mięśniową zwaną przyrostem masy mięśniowej

Ze względu na rolę, jaką BCAA odgrywa w zwiększaniu poziomu MPS, suplementacja BCAA jest zazwyczaj stosowana w celu zmaksymalizowania wzrostu mięśni. Mimo to badania naukowe nie potwierdzają teorii, że same BCAA może zwiększyć przyrost mięśni.2 Obecny pogląd jest taki, że BCAA działa jako sygnał do syntezy białek mięśniowych. Jednak wszystkie niezbędne aminokwasy muszą być obecne, aby utrzymać tempo MPS w sposób, który będzie budować mięśnie.2 Tak więc, spożywanie dobrej odżywki białkowej zawierającej wszystkie niezbędne aminokwasy i bogatej w BCAA jest znacznie lepszą strategią, jeśli chodzi o optymalizację przyrostu masy mięśniowej.

BCAA pomaga w bolesności mięśni i regeneracji

Liczne badania wykazały, że suplementacja BCAA pomaga zmniejszyć uczucie bolesności mięśni po intensywnym treningu siłowym.6,7 Dobra wiadomość dla każdego, kto ma problem ze wstawaniem po ciężkim dniu nóg.Jednakże, aby poprawić regenerację w sposób, który wpłynie na wydajność mięśni, działanie BCAA wydaje się minimalne.6,7 Na przykład ostatnie badanie nie wykazało wpływu na wydajność podczas testu z wyskokiem i przysiadem pomimo suplementacji BCAA.7 Osiągniecie odpowiedniej dziennej liczby kalorii i białka wydaje się być kluczowym czynnikiem optymalizacji regeneracji.8

Jak suplementacja BCAA może pomóc?

Chociaż brakuje dowodów na poparcie stosowania BCAA w celu promowania wzrostu i regeneracji mięśni, suplementacja BCAA przyniesie korzyści ludziom w pewnych okolicznościach.

BCAA może wzbogacać niskobiałkowe posiłki

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z suplementacji BCAA w proszku jest sposób w jaki “ratuje” ono posiłek o niskiej zawartości białka.Posiadanie zapasowego źródła BCAA pod ręką może pomóc w zapewnieniu, że posiłek o niskiej zawartości białka będzie nadal zwiększał tempo syntezy białek mięśniowych.

Źródła białka o niskiej zawartości BCAA

Nie wszystkie źródła białka zawierają taką samą ilość BCAA. Roślinne źrodła białka, takie jak pszenica, konopia i soja mają niższą zawartość BCAA od takich źródeł jak nabiał, jaja, mięso i ryby.9 Jest to szczególnie istotne dla wegetarian, wegan i każdego kto stara się włączyć do swojej diety źródła białka bogate w BCAA.Chociaż możliwa jest poprawa profilu aminokwasowego posiłku poprzez zmieszanie źródeł białka, suplementacja BCAA może zapewnić proste rozwiązanie. Może również sprawić, że posiłek wegetariański lub wegański będzie miał największy wpływ na tempo syntezy białek mięśniowych. 

BCAA pomaga w ograniczeniu apetytu

Jedną z korzyści diety wysokobiałkowej jest reakcja sytości (uczucie pełności), którą zapewnia białko. Jeśli masz problemy z jedzeniem wystarczającej ilości białka dla swoich celów zdrowotnych i treningowych, suplementacja BCAA może pomóc w zmaksymalizowaniu wskaźników MPS.Badania wykazały również, że niedotlenienie wywołane wysokością hamuje apetyt. 10 W przypadku osób trenujących na wysokości BCAA może pomóc w walce ze skutkami zmniejszonego apetytu poprzez zwiększenie wpływu białka w posiłkach.

Kiedy stosować Aminokwasy Rozgałęzione

Istnieją dowody sugerujące, że istnieje punkt nasycenia i że wskaźniki MPS powrócą do wartości wyjściowych, niezależnie od liczby aminokwasów spożytych w jednej porcji.11 Więc dobrą praktyką jest spożywanie BCAA w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia, wraz z posiłkami o niskiej zawartości białka i BCAA.Przed i podczas treningu: BCAA może być spożywane przed treningiem, aby pobudzić syntezę białek mięśniowych podczas treningu i zapobiegać zmęczeniu mięśni. Jedno z badań wykazało, że dzięki suplementacji BCAA podczas treningu zmęczenie mięśni zostało zmniejszone o 15%.12  Po treningu: Możesz również przyjmować BCAA po treningu, aby poprawić regenerację potreningową, ponieważ badania wykazują zmniejszoną bolesność mięśni i lepszą wydajność podczas sesji treningowych w dniach po suplementacji.13,14

Dawkowanie BCAA

Przyjmowana podczas posiłków dawka BCAA powinna zależeć od ilości BCAA w posiłku. Jednak ogólnie rzecz biorąc, 3-5g BCAA wystarczy, aby zainicjować tempo MPS.3 Aby zmaksymalizować tempo syntezy w celu budowania mięśni, BCAA należy połączyć ze wszystkimi innymi niezbędnymi aminokwasami.

Efekty Uboczne

Przyjmowanie BCAA jest generalnie bezpieczne i większość ludzi nie doświadczy żadnych efektów ubocznych.Istnieje kilka przypadków, w których przyjmowanie BCAA może nie być wskazane, więc jeśli masz jakiekolwiek obawy, przed rozpoczęciem suplementacji porozmawiaj ze swoim lekarzem.Ponieważ żadne badania nie obejmowały kobiet w ciąży, nie zaleca się przyjmowanie BCAA, kiedy jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Źródła BCAA 

Chociaż możesz zdecydować się na suplementację BCAA, warto również wiedzieć, które pokarmy są w nie bogate:
 • Mięso
 • Nabiał
 • Drób
 • Ryby
 • Orzechy
 • Nasiona
 • Soja, mleko sojowe, tofu
 • Rośliny strączkowe, takie jak fasola i soczewica 

Podsumowanie

Chociaż dowody wskazują, że suplementacja BCAA bez innych niezbędnych aminokwasów nie jest wystarczająca do samoistnego zwiększania masy mięśniowej, jak w przypadku większości rzeczy w dziedzinie dietetyki sportowej kontekst i trafność są kluczowe. Obecny pogląd jest taki, że dodawanie BCAA do posiłków o niskiej zawartości białka pomaga zmaksymalizować tempo syntezy białek mięśniowych w organizmie.Może to być również korzystne dla osób, które mają trudności ze spożywaniem wystarczającej ilości białka ze względu na sycący efekt diety wysokobiałkowej lub niedotlenienia spowodowanego wysokością.

Często zadawane pytania:

Co to jest BCAA?

BCAA to trzy niezbędne aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna i walina. 

jakie korzyści niesie za sobą BCAA?

Korzyści z przyjmowania BCAA obejmują zwiększony przyrost mięśni, regenerację mięśni i bilansowanie posiłków o niskiej zawartości białka.

Kiedy powinienem stosować BCAA?

Dowody sugerują, że optymalny czas przyjmowania BCAA obejmuje trening, czyli przed, w trakcie lub bezpośrednio po treningu.

Jaką dawkę BCAA powinienem przyjmować?

Powinieneś dążyć do przyjmowania dawki 3-5 g BCAA, aby uzyskać optymalne korzyści.

Jakie są skutki uboczne BCAA?

Przyjmowanie BCAA ogólnie uważane jest za bezpieczne, jednak ze względu na brak badań, nie jest zalecane stosowanie w czasie ciąży.
Suplementy

L-Arginina - Korzyści, Dawki i Efekty Uboczne

L-Arginina to naturalnie występujący aminokwas występujący w czerwonym mięsie, drobiu, rybach i produktach mlecznych, a także w formie suplementu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej na naszym blogu.

Przepisy

Szarlotka z Płatkami Owsianymi | Prosto i Smacznie

Z takim śniadaniem o wiele łatwiej zmierzyć się z ponurym porankiem. Ta zapiekana szarlotka od Nail Kirkland to przepyszny sposób na rozpoczęcie dnia.

 

 1. Wilkinson DJ, Hossain T, Hill DS, Phillips BE, Crossland H, Williams J,… Atherton PJ. (2013). Effects of leucine and its metabolite B-hydroxy-β-methylbutyrate on human skeletal muscle protein metabolismJ Physiol 2013. 1;591(11):2911-23
 2. Jackman SR, Witard OC, Phil A, Wallis GA, Baar K, Tipton KD. (2017). Branched-Chain Amino Acid Ingestion Stimulates Muscle Myofibrillar Protein Synthesis following Resistance Exercise in HumansFront Physiol. 7;8 :390, 2017
 3. Churchward-Venne TA1, Breen L, Di Donato DM, Hector AJ, Mitchell CJ, Moore DR, Stellingwerff T, Phillips SM. (2013) Leucine supplementation of a low-protein mixed macronutrient beverage enhances myofibrillar protein synthesis in young men: a double blind, randomized trialAm J Clin Nutr. 2014 99(2):276-86
 4. Mitchel CJ, Churchward-Venne TA, Cameron-Smith D, Phillips SM (2015). What is the relationship between the acute muscle protein synthesis response and changes in muscle mass? J Appl Physiol. (2015). 118: 495-497
 5. Jackman SR, Witard OC, Jeukendrup AE, Tipton KD. (2010) Branched-chain amino acid ingestion can ameliorate soreness from eccentric exercise. Med Sci Sports Exerc. 42(5):962-70, 2010.
 6. Van Dusseldorp TA, Escobar KA, Johnson KE, Stratton T, Moriarty T, Cole N… Mermier CM. (2018). Effect of branch-chain amino acid supplementation on recovery following acute eccentric exercise1;10
 7. Cinteneo HP, Arent MA, Antonia J, Arent SM. (2018). Effects of protein supplementation on performance and recovery in resistance and endurance trainingFront Nutr. 11;5:83
 8. Gorissen, S. H., Crombag, J. J., Senden, J. M., Waterval, W. H., Bierau, J., Verdijk, L. B., & van Loon, L. J. (2018). Protein content and amino acid composition of commercially available plant-based protein isolates. Amino acids50(12), 1685-1695.
 9. Matu J, Gonzalez JT, Isopoglou T, Duckworth L, Deighton K. (2018). The effects of hypoxia on hunger perceptions, appetite- related hormone concentrations and energy intake: A systematic review and meta-analysisAppetite (2018). 125:98-108
 10. Atherton PJ, Etheridge T, Watt PW, Wilkinson D, Selby A, Rankin D…Rennie MJ. (2010). Muscle full effect after oral protein: time-dependent concordance and discordance between muscle protein synthesis and mTORC1 signalingThe American Journal of Clinical Nutrition. 2010.  92(5): 1080-8
 11. Blomstrand, E., Hassmén, P., Ek, S., Ekblom, B., & Newsholme, E. A. (1997). Influence of ingesting a solution of branched‐chain amino acids on perceived exertion during exerciseActa Physiologica Scandinavica159(1), 41-49.
 12. Leahy, D. T., & Pintauro, S. J. (2013). Branched-chain amino acid plus glucose supplement reduces exercise-induced delayed onset muscle soreness in college-age femalesISRN nutrition2013.
 13. Shimomura, Y., Inaguma, A., Watanabe, S., Yamamoto, Y., Muramatsu, Y., Bajotto, G., … & Mawatari, K. (2010). Branched-chain amino acid supplementation before squat exercise and delayed-onset muscle sorenessInternational journal of sport nutrition and exercise metabolism20(3), 236-244.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Liam Agnew
Dietetyk Sportowy i Trener Personalny
Wyświetl profil Liam Agnew

Liam jest certyfikowanym dietetykiem sportowym International Society of Sport Nutrition oraz członkiem związku dietetyków sportowych British Dietetic Association. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie sportu i aktywności fizycznej oraz ukończył studia podyplomowe w dziedzinie wykorzystania diety w sporcie i aktywności fizycznej.

Liam jest doświadczonym trenerem personalnym, który pomaga swoim podopiecznym osiągać cele związane z sylwetką i zdrowiem dzięki praktycznym, opartym na dowodach naukowych ćwiczeniach wskazówkach dot. odżywiania.

W wolnym czasie Liam brał udział w licznych zawodach trójboju siłowego i czerpie radość z chodzenia po górach, piłki nożnej i poszerzania swoich zeszytów z przepisami. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Liam’a tutaj.

myprotein