Suplementy

Witamina C – właściwości i zastosowanie

Ta nie pozorna witamina ma naprawdę olbrzymią moc! Na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę. W ostatnim czasie sporo się o niej mówi. Nasze babcie wiedziały o niej tylko, że pomaga przy przeziębieniu i objawach grypy. Dziś jednak wiemy, że witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu może zostać wykorzystana w procesie leczenia wielu chorób. Niestety nasze dieta nie jest w nią zbyt bogata. Co sprawia, że coraz częściej chorujemy i łatwiej dopadają nas infekcje. Ten artykuł poświęcę na przybliżenie tajemnicy tej.

 

Ile witaminy C potrzebujemy?
Nim odpowiem na to pytanie chciałem zaznaczyć, że także to jaką witaminę C przyjmiemy na znaczenie. Z chemicznego punktu widzenia dzieli się ona na lewo i prawoskrętną. Witamina C sokMożna ją także znaleźć w formie kwasy askorbinowego lub na przykład w postaci askorbinianu sodu. Dzienna ogólnie przyjęta dawka witaminy C dla
dorosłego mężczyzny wynosi 90 mg. Jest to jednak śmiesznie mała ilość, która została ustalona już w 1943 roku. Wtedy wiedza medyczna dopiero zaczynała raczkować.

 

Przy niskich ilościach witamina C potrafi utrzymać się w organizmie od 8 do nawet 40 dni. Dlaczego? Ponieważ jest reabsorbowana z moczu. Jest na tyle cenna, że organizm nie chce jej oddać. Natomiast przy dużych jej stężeniach we krwi jej okres półrozpadu wynosi zaledwie 30 minut. Jest to bardzo ciekawe. W momencie jakiejkolwiek choroby zapotrzebowanie na witaminę C gwałtownie wzrasta. Mowa tutaj już nie o mg a o gramach. Tolerancja na witaminę C jest także w tym okresie zwiększona. Czy można ją przedawkować i jakie są tego konsekwencje? W momencie kiedy przyjmujemy ją naturalnie z pożywienia nie ma możliwości przedawkowania.

Przy stosowaniu suplementacji objawem przedawkowania witaminy C będzie biegunka. Jednak dla osoby której tolerancja ta wynosi zaledwie 2 gramy w czasie choroby zwiększy się ona nawet 3 krotnie! Witamina C posiada bardzo specyficzne właściwości lecznicze.

 

Co mówią przeciwnicy witaminy C?

Jak wszędzie i w każdym wypadku oprócz osób zachwalających sobie witaminę C jako remedium na większość schorzeń znaleźć można także jej przeciwników. Czym się podpierają? Oczywiście wynikami badań. Jakich? No cóż powiem tylko, że ważne jest kto i dla kogo takie badania przeprowadza. Wedle nich duże stężenie witaminy C może sprzyjać powstawaniu komórek rakowych, ponieważ stwarza im odpowiednie środowisko.

Moim kontr argumentem dla nich nie będą badania pokazujące skuteczność dożylnie wlewów z askorbinianu sodu w leczeniu nowotworów. Skąd w takim razie takie rozbieżności? I czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Wytłumaczenie jest banalnie proste. Struktura witaminy C jest zbliżona do struktury glukozy. Komórki nowotworowe potrzebują jej mocno i są wstanie wchłonąć jej aż do 15 razy więcej niż zdrowe komórki. Tak samo dzieje się z witaminą C. Z tą różnicą, że witamina C zabija komórki rakowe.

Czy witamina C jest toksyczna?

Jak wiadomo nadmiar niektórych witamin może być toksyczny i niebezpieczny dla naszego organizmu. Jednak każdy dodatkowy gram witaminy C jest wstanie pomóc nam w usunięciu metali ciężkich z naszego ustroju. Jak wiadomo metale ciężkie bardzo trudno jest usunąć z ciała. Najczęściej gromadzą się w nim i kiedy jest ich za dużo pojawiają się poważne problemy zdrowotne. Usuwanie przez witaminę C metali ciężkich wspomaga siarka oraz cynk, magnez i selen. Jak widać duże dawki witaminy C nie są niebezpieczne, gdyż nadmiar zostanie zwyczajnie usunięty albo z moczem albo poprzez biegunkę. Organizm sam wyznacza sobie tolerancję i to ile tej witaminy mu potrzeba.

Komitet lekarzy (RDA) w jednym ze swoich raportów napisał, że duże dawki witaminy C nie powodują: żadnych reakcji alergicznych organizmu. Nie mają także wpływu na powstawanie kamieni nerkowych. Nie wywołują także wtórnego szkorbutu, ani zwiększonego zapotrzebowania na tlen. W takim razie wszystko w porządku i możemy śmiało korzystać z witaminy C bez ograniczeń. Należy jednak uważać! Prawidłową formą witaminy C jest lewoskrętna, a przy dużych dawkach kwasu askorbinowego możemy nabawić się nie przyjemnych dolegliwości żołądkowych. Wracając jeszcze do toksyczności. Owszem została stwierdzona. Dla komórek rakowych.

Witamina C działa wspomagająco na regenerację stawów, ponieważ ma kluczową rolę przy wytwarzaniu i przyswajaniu kolagenu. Podnosi odporność i niweluje stres oksydacyjny. Jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu może zostać wykorzystana przez sportowców w celu zmniejszenie objawów przemęczenia.
Najlepszymi źródłami witaminy C są owoce i warzywa. Co warto podkreślić to to, że jest ona środkiem odżywczym! Prowadzisz szybki tryb  życia i potrzebujesz wygodnego suplementu wiaminy C? Sprawdź nasz asortyment witamin i minerałów.

 

Najlepsze źródła witaminy C

Guawa – 228.3mg na 100g

Papryka – 183.5mg na 100gimages

Jarmuż – 120mg na 100g

Kiwi92.7mg na 100g

Brokuły – 89.2mg na 100g

Truskawki – 58.8mg na 100g

 Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Jak każdy miewam chwilę słabości, w których lubię usiąść z paczką ciastek, kubkiem mleka i obejrzeć ulubiony serial. Uwielbiam też w ciepłym łóżku z kawą w ręku czytać książki. Moją prawdziwą pasją jest jednak boks. To on pozwolił mi wyrzeźbić swoje ciało i dał mi pewność siebie. Kiedyś miałem dużą nadwagę i poważne kompleksy, dziś pokazuje innym jak można sobie z takimi problemami poradzić. Jestem czynnym sportowcem, trenerem personalnym oraz specjalistą ds. żywienia. Posiadam spore doświadczenie w pracy z "ciężkimi" przypadkami. Sam byłem jednym z nich. Prowadzę, modelki, biegaczy, sportowców i zwykłych ludzi w drodze do ich wymarzonej sylwetki i wyników sportowych. Moim życiowym motto są słowa Jana Pawła II "wymgajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali".


Tomasz teraz poleca


Sprawdź nasze najnowsze promocje! KUP TERAZ