Przejdź do głównej zawartości
Trening

Korzyści jakie niesie pływanie | Dlaczego warto pływać

Korzyści jakie niesie pływanie | Dlaczego warto pływać
Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk6 lat Ago
Wyświetl profil Jennifer Blow

Korzyści jakie niesie pływanie

Jak wiadomo, że każda aktywność fizyczna przynosi nam pozytywne aspekty dla zdrowia. Ale jest jedna dyscyplina sportu, która ma szczególny wpływ na nasz organizm jest to nic innego jak pływanie.

Korzyści z pływania jest wiele oprócz zdrowego ciała, doskonałej kondycji, dobrze rozwiniętej muskulatury.

Dzięki pływaniu spalasz dużo więcej kalorii, przy przyjemnie i pożytecznie spędzonym czasie. Ruch, który odbywa się wodzie ma też dużo większe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niektórzy lekarze zalecaj pływanie jako   rehabilitacje przy schorzeniach kręgosłupa. W dalszej cześć dowiesz się, jakie ma korzyści pływanie i dlaczego warto chodzić na basen.

Korygowanie wady postawy i rola korekcyjno - kompresyjna.

Jedną z zalet ćwiczeń w wodzie jest to, że nie obciąża kręgosłupa ani stawów. Natomiast poprawia nasze mięśnie, zwłaszcza mięśnie grzbietu które podtrzymują nasz kręgosłup. Jest to jeden z lepszych sposobów na korygowanie naszej podstawy.  Korygowanie wady  postawy na basenie ma duży wpływ dla dzieci i młodzieży. Dzięki zajęcią na basenie mogą wzmocnić swoją formę fizyczną i poprawić ciało. Dziecią otyłym może się kojarzyć dietę i trening z czymś nie przyjemnym. Ale już samo pływanie może być dla nich czymś atrakcyjnym a przy okazji doskonale spala tłuszcz.

Wpływ na nasze zdrowie.

Jedną z korzyści pływania jest to, że pozwala nam zahartować organizm oraz zapobiec niektórym chorobą takim jak  przeziębienia, zaplenią płuc itd. Wizyta na basenie oprócz poprawy naszego wyglądu pozwala nam na zwiększenie naszej wydolności naszego organizmu i pozwala zachować  młody wygląd. Po przez przebywanie w wodzie nasz organizm jest cały czas masowany, a nowe bodźce działają na centralny ośrodek mózgu. Po wyjściu z basenu czujesz się bardziej wypoczęty i rozluźniony.

Wykonując odpowiednie ruchy w basenie powodujesz wzmocnienie naczyń krwionośnych skóry i zakończeń nerwowych. Ponadto ruch na basenie ma korzystny wpływ na układ oddechowy. Dzięki czemu nasze mięśnie zostają bardziej wzmocnione, a pojemność płuc wzrasta.

Rekreacyjna funkcja pływania.

Dobrze wiesz, że umiejętność pływania jest ważna nie tylko dla naszego zdrowia i kondycji fizycznej.

Jak wiesz aktywny wypoczynek w wodzie daje nam też inne ważne funkcje? Dzięki dobrej zdolności pływania zwiększasz swoje bezpieczeństwo podczas przebywania na akwenie wodnym. Radzenie sobie w środowisku wodnym stwarza wiele możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu. Masz możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak kajakarstwo, windsurfing, żeglarstwo itd.

Już samo pływanie jest dobrą rozrywką, a do tego w połączeniu z zabawami i grami daje nam świetny pomysł na aktywny wypoczynek w gronie rodzinnym. Oprócz tego pływanie relaksuje i pozwala nam oderwać się od problemów życia codziennego.

Style pływania.

Jednym z najprostszych stylów pływania jest styl grzbietowy. Leżymy na plecach z twarzą wychyloną, rękami wykonujemy silne wymachy za siebie, zaś nogami mocne wybicia wody w górę. Pływając stylem grzbietowym pracują mięśnie rąk i nóg oraz brzuch i mięśnie pośladkowe.

Styl żabką polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Tym stylem rozbudujemy mięśnie klatki piersiowej, wzmacniając znacznie mięśnie grzbietu oraz intensywnie pracują mięśnie rąk i nóg.

Styl kraul jest to jeden z czterech najszybszych podstawowych stylów pływackich. Głównie polega na wykonywaniu nożyc nogami, przy równoczesnym naprzemiennym ruchu rąk. Szybkość uzyskuje się za sprawą pracy rąk.

Styl motylkowy jest to jeden z czterech najtrudniejszych styli pływackich. Styl ten jest bardzo efektywny, lecz niestety wymaga siły, koordynacji i umiejętności falowania w wodzie. Charakteryzuje się jednoczesnym ruchem nad wodą obu rąk oraz odbijaniem się obiema nogami. Na jeden ruch ramion przypadają dwa odbicia nogami. Ramiona są przenoszone jednocześnie nad powierzchnią wody do przodu, a następnie równocześnie do tyłu.  Ciało pozostaje w pozycji na piersiach, jego ułożenie ulega zmianom w wyniku pionowych ruchów tułowia i współdziałającą pracą nóg.

Aerobik w wodzie.

Jak wiadomo woda ułatwia nam wykonywanie ruchów oraz ćwiczeń. Które dla wielu osób jest nie wykonywalne na zwykłej sali. W wodzie nie obciążasz kręgosłupa, stawów, i ścięgien. O tuż wykorzystując opór wody zastępujemy ciężarki, które wykorzystujemy na sali. Taki trening też daje popalić i można się przy nim ostro zmęczyć. Aqua aerobik polecany jest, jako forma usprawnienia dla osób otyłych, po operacjach, cierpiących na artretyzm, mających problemy z układem kostno-stawowym. Przy doborze ćwiczeń istotne jest wykorzystanie siły wyporu, która powoduje pozorną utratę ciężaru ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń i wpływa na odciążenie stawów i kręgosłupa. Zajęcia odbywają się w rytm muzyki, która nadaje tempo. Instruktor na brzegu basenu pokazuje kolejne ćwiczenia.

Inne sporty siłownia czy bieganie itd. nie daje aż tyle korzyści co pływanie. Dzięki poświęceniu kilku godzin w tygodniu na basenie, nasz organizm będzie dużo zdrowszy i sprawniejszy niż przeciętnej osoby. A w starszym wieku nie będziesz musiał się martwić o swoje zdrowie.

Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.

Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.

Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.

W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.

myprotein