Trenując podwyższamy kortyzol we krwi-hormon stresu, natomiast paradoksalnie nie odczuwamy go tak jak w trudnych sytuacjach, jak, dlaczego? O tym dziś. A także co pomaga oswoić stres? Co działa krótkowzrocznie łagodząco a co służy długoterminowo ? I wreszcie przepis na systematyczny mentalny trening w pigułce.
Poznaj stres…
Stres jest nieodłączna częściÄ… każdego z nas , caÅ‚oksztaÅ‚t myÅ›li, emocji , strachów , wywoÅ‚any podwyższonÄ… iloÅ›ciÄ… kortyzolu we krwi. Ów hormon stresu nieustannie jest produkowany przez gruczoÅ‚y zwane nadnerczami. Do nadmiaru dochodzi w sytuacjach problematycznych, podjÄ™cia decyzji, wysiÅ‚ku fizycznego, dÅ‚uższego spinania mięśni , negatywnych myÅ›li. W każdej z tych sytuacji potrzebujemy wiÄ™cej mobilizacji do dziaÅ‚ania, energii do zmiany niekorzystnego stanu, glukozy we krwi siÄ™gajÄ…c po kortyzol. Nasila on wydzielanie innych hormonów stresu adrenaliny i noradrenaliny. Przede wszystkim… Kortyzol ma ogromny wpÅ‚yw na gospodarkÄ™ biaÅ‚kowÄ… nasilajÄ…c katabolizm, rozpad biaÅ‚ek. Hormon zmienia gospodarkÄ™ wÄ™glowodanowÄ… opóźniajÄ…c transport wÄ™glowodanów obniżajÄ…c insulinÄ™. Kortyzol wspiera też procesy rozpadu tÅ‚uszczy trójglicerydów. Fizycznie osÅ‚abiony zostaje ukÅ‚ad immunologiczny, zmiany hormonalne wpÅ‚ywajÄ… tez na bóle gÅ‚owy, mdÅ‚oÅ›ci, zaburzenia psychosomatyczne.
Maszyneria psychiki…
Są trzy rodzaje reakcji psychologicznej na stres: ucieczka-reakcja, dzielenie się i szukanie wsparcia u innych-relacja, oraz wyzwanie-bodziec. Każda z tych reakcji przejawia się innymi reakcjami organizmu, ostatnia na przykład przypomina zachowanie ciała podczas aktywności fizycznej. W przypadku ucieczki zwężają nam się naczynia krwionośne, przyspiesza się tętno , zwiększa reagowanie instynktowne. Reagując wyzwaniem rozkurczają się nam naczynia krwionośne , regulujemy tętno, głębiej oddychamy.
Złe przekonania na temat stresu
PuÅ‚apkÄ… jest zaÅ‚ożenie , że stres jest szkodliwy. ZaÅ‚ożenie” nie stresuj siÄ™ a bÄ™dziesz zdrowszy „nie jest prawda ponieważ nie można uniknąć stresu, oraz stres wzmacnia, bo stanowi możliwoÅ›ci rozwoju gdy potraktujemy go jako wyzwanie!
Przekonanie „mam bezstresowe życie” jest maskÄ…, a mogÄ™ uargumentować to tym, że nieustannie produkujemy kortyzol tylko że w rożnych iloÅ›ciach, oraz ze sytuacje stresowe sÄ… nieodłącznym elementem życia a te przekonanie Å›wiÄ™tego spokoju jest ucieczka od rzeczywistoÅ›ci i stanem poÅ›miertnym.
Przyjrzyj siÄ™ sobie
Kluczowe jest świadome rozpoznanie najintensywniejszych emocji , nazwanie ich , zrozumienie przyczyn , akceptacja własnych ograniczeń, oraz gotowość do zmiany przyczyn stresu a nie tylko ucieczka od siebie i nie zrobienie nic mentalnie. By sobie pomoc można wyznaczyć realne , konkretne kroki, działania wspierające zmianę przyczyn naszego stresu. Zastąp niesprzyjające nawyki na nowe sprzyjające ! Nie na jeden raz, lecz należy wzmacniać dobra zmianę , dbać by lepszy nawyk się powtarzał dopóki nie stanie się odruchowy bez energicznego wkładu mentalnego.
Naturalny, bezcenny a dostępny każdemu lęk na stres
Ruch najlepsza forma sprzyjajÄ…cej reakcji na stres „wyzwania”!
Nie zastanawiaj siÄ™ nad niczym, bezmyÅ›lnie zaaplikuj aktywność fizyczna na niezrozumiaÅ‚a sytuacje , bolesna i pozwól sobie oczyÅ›cić siÄ™ , wzmocnić a do racjonalnego spojrzenia wróć po uprawianym sporcie. Ta forma jest nowoczesnÄ… medytacjÄ…, jeÅ›li resetujesz myÅ›li a skupiasz siÄ™ na bodźcach behawioralnych „tu i teraz”. Taki bufor pozwala Ci zareagować zgodnie z decyzjami swoimi a nie wdrukowanym, bezmyÅ›lnym instynktem.
Wybierz reakcje sprzyjające długoterminowym zdrowiem a nie odbijać piłeczkę. Odczuj żądzę zemsty i złości , nie uciekaj od negatywnych emocji , ale zamień je w swoją siłę reagowania inaczej, sprzyjającą , dobrem , bądź wdzięczny za trudne sytuacje bo możesz się w nich rozwijać.