Ambasadorzy

Od Malawi Do Manchesteru | Poznajcie zawodniczkę Superleague, Joyce Mvula

Tego maja obchodzimy nasze 15. urodziny i świętujemy 15 lat zasilania waszych ambicji.

W ramach tego świętowania, chcemy walczyć o rozwój – ale nie tylko o nasz własny, ale także wszystkich ludzi, którzy byli częścią tej podróży – ludzi, których z dumą wspieramy.

Jedną z tych osób jest Joyce Mvula.

Pochodząca z Malawi, Joyce jest 24 letnią zawodniczką netball, która pokonała pół świata, aby zagrać w Superleague w Machester Thunder. Ten krok nie był tylko ogromną decyzją pod względem jej sportowej kariery, ale życia prywatnego również, poniewaz musiała zostawić swojego narzeczonego i młodego synka.

Uważamy, że jest to rzadkie i wspaniałe pokazanie niesamowitej ambicji i poświęcenia dla swoich celów, dlatego chcieliśmy się dokładnie dowiedzieć co napędza Joyce w tej wyjątkowej podróży.

Oto czego się dowiedzieliśmy.

15 lat temu nie myślałam nawet o Wielkiej Brytanii

“Piętnaście lat temu byłam w Malawi. Miałam 10 lat i uczyłam się w szkole podstawowej. Nie wiedziałam, że mogę tutaj teraz być… nie myślałam nawet o przyjeździe tutaj, ponieważ nawet o tym nie marzyłam – nie marzyłam, żeby tutaj być.”

 

Grała na arenie międzynarodowej mając jedynie 15 lat

“Zaczęłam grać w netball, kiedy miałam 12 lat, a w wieku 15 grałam w “The Queens”, czyli krajowej drużynie Malawi w netball.

Zauważyli mnie, kiedy grałam na innych turniejach jak The Commonwealth i World Cup.”

 

Nie mogłabym pozwolić sobie na edukację bez netballu

“Prawdę mówiąc, netball zmienił moje życie. Tam skąd pochodzę moich rodziców nie byłoby stać opłacić szkoły.

Ale z powodu netballu miałam stypendia, aby uczyć się za darmo co ułatwiło życie mi i mojej rodzinie – otrzymałam nawet artykuły spożywcze od szkoły! Miałam coś dla siebie i robiłam coś dla siebie, dzięki netballowi.

Widzę netball jako pracę. To jest dla mnie coś, coś wielkiego.”

 

Jest pierwszą zawodniczką netball, która z Malawi przyjechała do Anglii.

“W Malawi uważają mnie za kogoś z powodu przyjazdu tutaj. Kiedy przyjechałam, wiedziałam, że jestem pierwszą zawodniczką w Anglii. Inna zawodniczka z Malawi Mwayi Kumwenda gra w Australii, ale ja jestem pierwszą, która przyjechała tutaj. To jest coś.

Podoba mi się tutaj, jest naprawdę fajnie i wiele się nauczyłam o netballu – patrząc wstecz, kiedy pierwszy raz tutaj przyjechałam, czuję że nic nie umiałam.
Teraz mam pewność tego co robię.

Oczywiście tęsknie za domem. Zwłaszcza, że mam małe dziecko, ale musze coś dla niego zrobić.”

 

Nie zatrzyma się dopóki nie będzie najlepsza na świecie

“Moją ambicją jest netball — chcę po prostu trenować ciężej, wiedzieć więcej i być najlepszą zawodniczką netballu na świecie.

To wiele dla mnie znaczy, to naprawdę coś reprezentować tak wielu ludzi, ponieważ wielu z nich jest w moim kraju bycie wybraną jedną z 15 to zawsze duże wyróżnienie.

Więc muszę po prostu robić swoje i wspierać swój naród. Noszę naszą flagę, więc muszę to robić.”

 

Za 15 lat chce mieć swoją akademię netball

Za piętnaście lat chcę być trenerem Malawi. Chcé otworzyć w moim kraju Akademię Netballu Joyce Mvula, aby dać małym dzieciom możliwość gry w netball i bycia w miejscu w którym jestem teraz.

Podczas gdy ja jestem „tutaj”, dzieci w Malawi widzą we mnie inspiracje, więc chce pomóc im osiągnąć więcej. Wiem, że mamy wielu ludzi z ogromnym talentem – po prostu muszę ich więcej nauczyć.

 

Chcesz wiedzieć więcej o Joyce? Obserwuj jej profil @joycemvula

 Lauren Dawes

Lauren Dawes

Pisarz i redaktor

Lauren jest absolwentką literatury angielskiej pochodzącą z Południa. Zawsze uwielbiała pływać, niedawno odkryła siłę treningu siłowego i regularnie pracuje nad poprawą podczas cotygodniowych zajęć z jogi.

W weekendy zazwyczaj gotuje lub wychodzi na brunch. Lubi wypróbowywać nowe przepisy ze swoimi współlokatorami - zwłaszcza, że dopiero pozbywa się studenckich nawyków, takich jak dieta makaronowa. Przede wszystkim mocno wierzy w zachowanie równowagi między siłownią a dżinem.

Dowiedz się więcej o doświadczeniu Lauren tutaj.


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!